Albania

3.3 miliardë lekë buxheti për arsimin profesional në 2021-n/ Objektiv rritja e numrit të nxënësve nga zonat rurale

TIRANË, 30 tetor/ATSH/ Në projektbuxhetin e vitit 2021 për mbështetjen e arsimit profesional janë akorduar 3.3 miliardë lekë.

Drejtor i Përgjithshëm i Politikave të Arsimit Profesional dhe Punësimit në Ministrinë e Financave dhe Ekonomisë, Astrit Kuka i pranishëm në Komisionin për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik bëri të ditur se në të gjithë vendin janë 35 shkolla publike të arsimit profesional dhe janë të regjistruar 27 mijë nxënës.

Kuka bëri u shpreh se ka patur një përmirësim të dukshëm gjatë viteve të fundit sa i takon cilësisë së mësimdhënies, ku janë trajnuar rreth 600 mësues.

Po ashtu, deklaroi se është përmirësuar edhe kurrikula e këtyre shkollave me qëllim përshtatjen më shumë me kërkesat në tregun e punës.

Ndër objektivat kryesore, theksoi ai, është rritja e numrit të të punësuarve pas diplomimit, si dhe rritja e numrit të nxënësve nga zonat rurale në nivelin 55%, nga 43% që është aktualisht.

Objektiv, tha Kuka, është edhe rritja e numrit të personave me aftësi të kufizuar në shkollat profesionale.

Për këtë, informoi ai, është rritur buxheti si dhe numri i mësuesve mbështetës për këta n nxënës.

Kuka tha se fondi në total për zhvillimin e arsimit profesional është 3.3 miliardë lekë, nga të cilat 488.5 milionë lekë investime për rikonstruksionin e shkollave dhe bazës prodhuese./a.gjonaj//a.a/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Anton Ferdinand on the racist scandal with Terry: I was sent a bullet in the mail. Insults in social networks came every hour
Manchester City have offered 19 million euros including bonuses for 17-year-old Argentine midfielder Sarmiento
Rehagel is a bandit from whom I will not accept an apology. The story of the worst injury in the history of the Bundesliga
Barcelona's presidential election will be held on January 24
Koke: to beat Bayern, you need to play a nearly perfect match. I hope their unbeaten streak ends tomorrow
Loew can return Muller, Boateng and Hummels to the German national team if there are a lot of injuries
Nacho about the Real Madrid game: That's not how titles are won. Working to get better