Albania

A do të shkrihet OFL? Ministri i Brendshëm e pranon: Ligji antimafia nuk ka funksionuar, afati i vlefshmërisë do të shtyhet. Mund të funksionojë në të ardhmen

Edhe pse kanë munguar rezultatet e dikshme në sekuestrimin e pasurive të dyshuara, të personave të lidhura me krïminin, OFL nuk do të shkrihet ende.

Lajmin e ka bërë të ditur Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, i cili tha në emisionin “Përballë” në RTSH, se afati për Operacionin Forca e Ligjit do të shtyhet.

Edhe pse prej ditësh është folur se OFL-ja do të shkrihet si nismë e proklamuar me bujë nga qeveria për goditjen e krïmit, Ministri i Brendshëm mendon të kundërtën dhe thotë se mund të duhet vetëm një amendim i ligjit dheshtyrje e afatit të vlefshmërisë që të mbullen proceduart e nisura në Gjykatë.

“Ligji antimafia nuk ka funksionuar. Është amenduar dhe është hapur mundësia që të funksionojë në të ardhmen. Praktika e këtyre muajve dhe ngarkesa e madhe që solli pandemia ka ndryshuar disa nga supozimet bazë dhe do të na duhet ndoshta që të mendojmë një amendim të ligjit. Do të kërkohet një shtyrje e afatit të vlefshmërisë së ligjit dhe që të paktën procedurat që tashmë janë pranë gjykatës të mund të mbyllen. Do të lihet pak kohë, do të kushtëzohen me mbylljen e çdo procesi të nisur”, tha Lleshaj.

j.l./ dita

Football news:

Sokratis moved to Olympiacos. The former Arsenal defender has a contract until 2023
Dzeko and Fonseca did not settle the conflict, Edin works separately from the team. Roma have no offers
Lampard's sacking in the insiders: tension with Granovskaya, Abramovich's fury after Leicester, lack of communication with players
Guardiola on Lampard's departure: There are no projects. You need to win - or you will be fired
Gary Neville: We will discuss Tuchel's departure in 1.5-2 years, I am sure. This is how Chelsea works
Valery Gazzaev about his son in Siena: He's only 40, he needs to gain experience. The deputy of the State Duma Valery Gazzaev commented on the appointment of his son Vladimir as the head coach of Siena from the 4th division of Italy
Pedri about Barca: I got where I wanted to go. Learning is easier when there are good players around