Albania

AUSTRALI – Melburni del nga karantina antiCovid-19 pas 111 ditësh

MELBURN, 26 tetor /ATSH-ANSA/ – Qyteti australian i Melburnit doli nga bllokimi pas më shumë se 100 ditësh dhe, për herë të parë që nga qershori, nuk ka asnjë rast të ri Covid-19, raporton BBC.

Shteti i Viktorias, kryeqyteti i së cilës është Melburni, kishte qenë epiqendra e valës së fundit në Australi me 90% të 905 vdekjeve të regjistruara në vend.

Melburni u vendos në karantinë 111 ditë më parë, me kufizimet e lëvizjeve dhe mbylljen e dyqaneve e restoranteve.

“Me zero raste dhe duke pasur parasysh sasinë e testeve të kryera në fundjavë, mund të themi se është koha për t’u rihapur”, theksoi kryeministri i Viktorias, Daniel Andrews.

“Në thelb, kjo falë çdo qytetari të vetëm që ka ndjekur rregullat, të cilët punuan me mua dhe ekipin tim për t’i dhënë fund valës së dytë”, theksoi ai./  /os/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Barcelona's away form for the 2021/22 season will be purple
Champions League matches will start with a minute's silence in memory of Maradona
Napoli on Maradona's death: Everyone is waiting for our words, but what words can Express our pain? Now is the time for tears
How will you remember Maradona? Let's share warm memories, stories from your childhood and how much you admired Diego
Barcelona Twitter: Thank you for everything, Diego
Real Madrid: Maradona-an icon of millions of fans, one of the greatest in the history of football
Ukraine was awarded a 0:3 defeat in the game with Switzerland. Because of this, the team is relegated from the top division of the League of Nations