Albania

BRITANI E MADHE – Londra vendos kufizime për eksportin e vaksinave të gripit

LONDËR, 30 tetor /ATSH-AFP/ – Qeveria britanike njoftoi sot se do të vendoste kufizime në eksportin e vaksinave të gripit, për t’u siguruar që ato të jenë të mjaftueshme për popullsinë britanike.

“E morëm këtë masë në përgjigje të kërkesës së fortë për vaksinat e gripit nga vendet e tjera, për të zvogëluar rrezikun e eksportimit të këtyre produkteve”, tha në një deklaratë Ministria e Shëndetësisë.

“Kjo lëvizje do të mbrojë furnizimin tonë me vaksinat e gripit, si pjesë e planeve tona për të shpërndarë 30 milionë vaksina gripi përpara këtij dimri të paparë”, sqaroi ministri i Shëndetësisë, Matt Hancock.

Programi publik i vaksinimit të gripit është zgjatur këtë vit në Angli për shkak të pandemisë së COVID-19.

Objektivi i autoriteteve shëndetësore është të zvogëlojnë rrezikun e vdekshmërisë në rast të hasjes së dy sëmundjeve njëkohësisht (gripi dhe COVID-19), si edhe të shmangin mbingarkesën e spitaleve./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Koeman on 4:0 with Dynamo Kyiv: Today was the Barcelona we want to see
Holand continues to insist that he is a monster. Fastest in the history of the Champions League scored 15 goals (and added 16)
Koeman on the victory over Dynamo Kyiv: We achieved our goal-we reached the playoffs
Solskjaer on 4:1 with Istanbul: Manchester United played intensely, enjoyed the match. We want to be 1st in the group
Forward Ferencvaros Troll Cristiano: celebrated a goal in his style. Ronaldo responded with a goal and a very angry look
Morata scored 5 goals in 4 games in the Champions League for Juve. His best result is 5 in 12 games in the 2014-15 season
Holand has scored 15 goals in the Champions League the fastest. 7 games better than the record