Albania

BRUKSEL – Johansson: Kontrollet në kufijtë e brendshëm kërcënojnë rimëkëmbjen, jo terroristët

BRUKSEL, 30 nëntor /ATSH-AFP/ – Kontrollet në kufijtë e brendshëm të zonës Shengen janë joefikase në luftën kundër terrorizmit dhe rrezikojnë të pengojnë rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë COVID-19, paralajmëroi sot eurokomisionerja për Çështjet e Brendshme, Ylva Johansson.

“Liria e lëvizjes do të jetë mjeti ynë më i rëndësishëm për rimëkëmbjen”, tha komisionerja suedeze gjatë një “Forumi Shengen” të parë, i organizuar me iniciativën e Komisionit dhe që mblodhi ministrat e Brendshëm të vendeve anëtare dhe eurodeputetët.

“Kontrollet në kufijtë e brendshëm në zonën Shengen, do të dëmtojnë seriozisht prodhimin e brendshëm bruto të BE-së, në kontekstin e një rimëkëmbje ekonomike postCOVID-19, kjo nuk është e pranueshme”, këmbënguli Johansson.

“Kontrollet e kufijve të brendshëm fatkeqësisht nuk do të ndalojnë terroristët, por ne e dimë që kontrollet do të ndalojnë transportin, tregtinë dhe turistët”, shtoi ajo.

Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen bëri thirrje, gjithashtu, që kontrollet e brendshme të kufirit të mbeten një masë e fundit./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Brother Chalova moved to the Serbian Subotica
Barcelona will not sign Garcia in the winter due to financial problems
Rodgers on the draw with Everton: It was unlucky that Leicester did not score the second goal
Ancelotti on 1-1 with Leicester: I don't remember Hames scoring with a right before
Andrea Pirlo: In my 1st season at Juve, we were behind Milan, but we took the title. Everything depends on us
The judge made two mistakes. De Gea was pushed and there was no foul on our cancelled-out goal. Solskjaer on the loss to Sheffield
Maguire on the defeat to Sheffield Wednesday: We gave the opponent two goals, we didn't play at the level we expected