Albania

COVID-19 – Drejt një lehtësimi të kufizimeve për udhëtimet në Britaninë e Madhe

LONDËR, 24 mars /ATSH-AFP/ – Qeveria britanike theksoi sot se kufizimet për lëvizjet jashtë vendit do të lehtësohen këtë verë për personat plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19 në Britaninë e Madhe, pavarësisht një shpërthimi aktual të kontaminimeve. 

Udhëtarët që mbërrijnë në Britaninë e Madhe nga shumica e destinacioneve favorite të britanikëve (Spanjë, Greqi, Itali, Francë…) duhet t’i nënshtrohen një karantine dhe t’i nënshtrohen disa testeve me shpenzimet e tyre, duke përfaqësuar qindra euro shpenzime shtesë për një familje dhe duke zemëruar profesionistët e turizmit.

Destinacionet e ndryshme klasifikohen në tre kategori, jeshile, portokalli dhe të kuqe sipas rrezikut që paraqet virusi.

Në sajë të programit tonë të suksesshëm të vaksinimit, qëllimi ynë është që gjatë verës, banorët e Britanisë së Madhe të vaksinuar plotësisht nuk do të duhet të izolohen kur udhëtojnë nga vendet e listës portokalli” shkroi ministri i Transportit në Twitter, Grant Shapps.

“Ne do të japim më shumë detaje muajin tjetër”, shtoi ai.

Në një deklaratë, Departamenti për Transportin theksoi se priste që ky lehtësim të ndodhte në faza, duke filluar me banorët britanikë./ /ec/

Football news:

Gilmore is the future of Chelsea. There is an elite pass, speed, and experience will gain in Norwich
Bologna signed Arnautovich. The forward of the Austrian national team was Interesting to Dynamo
Inter may sign Pjanic to replace Brozovic. Marotta was in contact with the Barca midfielder
Shevchenko urged Yaremchuk to move to Benfica at the request of Rui Costa
Barcelona can sign the striker of the Spanish Olympic team of the World in the event of the departure of Braithwaite and Manay
Real Madrid and Benzema will extend their contract until 2023 in the coming days. Salary will fall by 10% in the first year
Ex-Real Madrid midfielder Pedro Leon has moved to Fuenlabrada. She signed Zozulya yesterday