Albania

COVID-19 – Norvegjia shtrëngon masat për parandalimin e shtetrrethimit

OSLO, 26 tetor /ATSH-AFP/ – Pothuajse e kursyer nga COVID-19, Norvegjia paraqiti sot një sërë masash për t’u mbrojtur nga skenari i pandemisë i parë kudo tjetër në Europë, ku autoritetet janë detyruar të marrin në konsideratë përgjigje shumë më ekstreme.

“Ju mund të zgjidhnim mes shtrëngimit të masave ose ndërmarrjes së veprime ekstreme më vonë”, tha kryeministrja Erna Solberg.

“Ne kemi zgjedhur strategjinë e maturisë me kufizime të vogla tani për tani”, shtoi ajo.

Si rezultat i largësisë së saj gjeografike, dendësisë së ulët të popullsisë dhe respektit të përpiktë të masave paraprake shëndetësore, vendi nordik me 5,7 milionë banorë ka arritur ta shmangë deri më tani më të keqen.

Në total, vetëm 17 908 raste të COVID-19, përfshirë 279 vdekje, janë identifikuar zyrtarisht./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Lautaro wants to leave Inter and has approached Mendes to find a new club (Marca)
Wolves forward Jimenez was carried off on a stretcher after a head-to-head collision with David Luiz
Georges Jesus: Maradona had a passion for the game. Ronaldo has it to some extent, Messi does not
Donnarumma on the contract: no Problem. I want to stay in Milan for a long time
Mourinho on 0:0 with Chelsea: if anyone should have won, it was Tottenham. The players in the dressing room are not happy and it's fantastic
Lampard on 0:0 with Tottenham: Chelsea did enough to win. I'm glad we didn't miss out
Pape Bouba Diop, the author of Senegal's goal against France at the 2002 world Cup, has died. He was 42 years old