Albania

COVID-19 – Udhëtimet shoqërore përtej kufirit gjermano-austriak sërish të mundshme

MYNIH, 11 maj /ATSH-DPA/ – Miqtë dhe të afërmit do të mund të takohen sërish përtej kufirit gjermano-austriak nga e mërkura, ndërsa normat e infeksionit COVID-19 në Gjermaninë Jugore dhe Austri po shënojnë rënie.

Kryeministri i shtetit bavarez, Markus Soeder e bëri njoftimin pas bisedimeve me kancelarin austriak Sebastian Kurz, sot në Mynih.

“Blerjet në vendin fqinj gjithashtu do të lejohen sërish”, tha Soeder.

“Austria do të rihapet për turistët nga 19 maji”, tha nga ana e tij Kurz.

Bavaria është vendosur të rihapet për turizëm dy ditë më vonë.

Shkalla e infeksionit tani është më e ulët në të dy rajonet, me Bavarinë në 116 dhe Austrinë me më pak se 100 infeksione për 100 000 banorë gjatë shtatë ditëve të fundit.

Vizitorët gjermanë përbëjnë, deri më tani, grupin më të madh të turistëve të huaj në Austri./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Smertin recalls Euro 2004: he almost fought in the joints, defended against the young Cristiano and understood the excitement of the Bridge
Gareth Southgate: We shouldn't be football snobs. In matches with top teams, diversity is important
Leonid Slutsky: I am still sure that the Finnish national team is the outsider of our group. They were very lucky against Denmark
I'm not a racist! Arnautovic apologized for insulting the players of the national team of North Macedonia
Gary Lineker: Mbappe is a world-class star, he will replace Ronaldo, but not Messi. Leo does things that others are not capable of
The Spanish fan has been going to the matches of the national team since 1979. He came to the Euro with the famous drum (he could have lost it during the lockdown)
Ronaldo removed the sponsored Coca-Cola at a press conference. Cristiano is strongly against sugar - does not even advertise it