Albania

Ëmbëlsuesi artificial, Aspartami nuk është i dëmshëm për shëndetin

LOS ANXHELOS, 24 qershor /ATSH-MIA/ – Ëmbëlsuesi artificial aspartame është lëndë e kundërthënieve që nga miratimi i tij, në vitin 1981… Kjo, për shkak të pohimit se mund të shkaktojë kancer, por edhe sëmundje të tjera, siç është sëmundja e Alzajmerit.

Disa hulumtime tregojnë se nuk ka bazë për pohime të rrejshme kundër aspartamit. Por, edhe krahas kësaj, ai vazhdimisht po tërhiqet në, sipas shumicës së shkrimeve pseudo shkencore dhe alternative mjekësore dhe vazhdimisht shënohet si helm.

Nga ana tjetër, ndërkaq, pasha e tepërt është një nga pandemitë më të përhapura në botë sot, duke shkaktuar sëmundje të shumta serioze, nga diabeti deri te sëmundja e enëve të gjakut.

Por, çka thonë hulumtimet shkencore dhe ekspertët për aspartamin?

Hulumtimi i Institutit nacional për kancer në SHBA, I cili ka përfshirë 285 079 burra dhe 188 905 gra të moshës prej 50 deri 71 vjeç, tregoi se aspartame nuk është i lidhur me zhvillimin e kancerit në tru, leuçeminë apo limfomën.

Nga ana tjetër, kontrolli sistematik I 92 punimeve shkencore, me gjithsej 599.741 persona të përfshirë, prej vitit 2003 deri në vitin 2014 tregoi se nuk ka dëshmi as për ndërlidhje të aspartamit me kancerin./ /ec/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Lewandowski admits that he will leave Bayern in a year. The striker has a contract until 2023
Kochenkov on moving to Arsenal: Shamov, Levashov are excellent goalkeepers, we will compete
Neville about Kane: He seems to be very annoyed, but this is not an excuse. It is impossible to justify a player missing training
Kovac about hooting at Tchuameni: We are devastated that this is still happening in the XXI century. We won the match against racism
Chelsea will offer Inter 120-130 million euros for Lukaku. The striker will be given a contract for 12 million euros a year
Umtiti has fully recovered from his knee problems. The Barca defender is ready to play at the top level
Ex-England goalkeeper Hart moved to Celtic from Tottenham