Albania

Firma e fundit e Trump-it, një shitje e bujshme dhe një favor tregtar për Emiratet

Ish-presidenti Trump nënshkroi një dokument të mërkurën, ditën e fundit të mandatit të tij katër-vjeçar, duke aprovuar shitjen e avionëve ushtarakë F-35 në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Duke cituar burime të paemërtuara, Reuters raporton se Trump ka miratuar shitjen e 50 avionëve luftarakë F-35 në Emirate si dhe 18 dronë.

Por presidenti i ri Joe Biden tashmë ka njoftuar se do të rishikojë këtë shitje të nënshkruar nga Trump.

Emiratet e Bashkuara Arabe janë ndër aleatët më të rëndësishëm amerikanë në Gji dhe janë përpjekur të blejnë aeroplanë ushtarakë amerikanë F-35 për disa vjet.

Emiratet, me ndërmjetësimin e Shteteve të Bashkuara, nënshkruan një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin këtë vjeshtë, e cila është një nga lëvizjet kryesore me të cilën ata siguruan nga Trump për miratimin e shumëpritur të shitjes së F-35.

Trump tha më herët të mërkurën se ai do të përjashtonte Emiratet e Bashkuara Arabe nga një tarifë prej 10 përqind për aluminin, duke thënë se të dy vendet kishin arritur një marrëveshje kuote që do të kufizonte importet e aluminit.

Në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë pak para inaugurimit të Biden, Trump tha se marrëveshja u arrit duke pasur parasysh marrëdhënien e rëndësishme të sigurisë që ekziston midis dy vendeve.

Emiratet e Bashkuara Arabe janë bashkuar me Argjentinën, Australinë, Kanadanë dhe Meksikën, të cilat gjithashtu nuk i nënshtrohen tarifave të aluminit.

Football news:

Moreno has 6 goals in his last 5 games for Villarreal
Coach of Zagreb: In the matches with Krasnodar, we showed how good we are. Only the implementation needs to be worked on
Ole Gunnar Solskjaer: Manchester United are waiting for three important weeks, matches with Chelsea, Leicester. We are confident in ourselves
Gattuso on Granada: If Napoli were killing time like this, we would have been smeared in the press
Dzeko is Roma's top scorer in European competitions. He scored the 29th goal and beat Totti
Mikel Arteta: We got to give them two goals. Would hate to fly out of the Europa League
Milan kicked 18 penalties for the season. This is the best result in the top 5 leagues in Europe