Albania

FOTOT: Protesta kundër masave kufizuese në Itali, rrezikohet përshkallëzimi i tensioneve

Qindra njerëz mbushën rrugët e Napolit dhe Milanos, duke kundërshtuar masat shtrënguese të qeverisë për frenimin e pandemisë së koronavirusit si dhe duke ngritur shqetësimin se vendi do të përfshihet në tensione të forta shoqërore.

Një prani e shtuar e forcave policore u mobilizua për të garantuar rendin, ndërsa demonstratat e ditëve të fundit janë cilësuar “një kambanë alarmi”.

Ministria e Brendshme ka theksuar nevojën për të zbutur çdo situatë të rrezikshme, ndërsa thekson se ata që u bënë protagonistë të përplasjeve me policinë, në thelb, nuk kishin asnjë lidhje me kategoritë që në një farë mënyre u prekën më shumë nga kriza e muajve të fundit, por kishin qëllime specifike të provokimit të trazirave si ultrasit, ekstremistët e djathtë e të tjerë.

Mijëra demonstrues ishin në Piazza del Pebiscito në Napoli për të protestuar kundër masave të qeverisë. Ata kërkojnë dorëheqjen e guvernatorit Vincenzo De Luca teksa e akuzojnë për keqmenaxhim të krizës.

Të dielën, autoritetet italiane urdhëruan mbylljen e palestrave, kinemave dhe teatrove, ndërsa baret dhe restorantet nuk do të presin më klientë pas orës 6 të pasdites.

Football news:

Pep on Aguero's reaction to Maradona's death: it's difficult, especially for his son. Sad situation for the family
Pogba and Mctominay will not play with Southampton due to injuries
Jurgen Klopp: Maradona is the best player in my life. Meeting him was like meeting the Pope
Chalhanoglu will move to Manchester United as a free agent in the summer of 2021 (Christian Falk)
Benzema, Carvajal, Ramos and Valverde will not play with Alaves due to injuries
Ronaldo will not play against Benevento. Pirlo gave him a rest
Zidane on Real Madrid's downturns: Stability in football is the hardest thing to achieve. The problem is not in relation