Albania

GJERMANI – Destatis: Kompanive gjermane u mungojnë ekspertët e TI-së

BERLIN, 21 shtator /ATSH-DPA/ – Kompanitë gjermane po përpiqen gjithnjë e më shumë për gjetjen e personelit të kualifikuar për të mbushur vendet e punës në Teknologjinë e Informacionit, njoftoi sot Zyra Federale e Statistikave (Destatis).

“Një studim për kompanitë zbuloi se deri në 69 % e tyre ishin në vështirësi, krahasuar me vetëm 46 % katër vjet më parë”, tha Destatis.

Midis kompanive gjermane që punësojnë të paktën 10 persona, 19 % raportuan në vitin 2019 se kishin punësuar ekspertë të TI, në krahasim me 21 %-shin e vitit 2015.

Kompanitë shpesh thërrasin ekspertë të jashtëm për t’u marrë me çështje të sigurisë së TI-së, të tilla si teste sigurie ose që kanë të bëjnë me shkelje të sigurisë, me rreth gjysmën e të gjitha kompanive që kërkojnë ndihmë nga ofruesit e pavarur.

Kërkesa në rritje për aftësi ne TI po reflektohet në rritjen e interesit për kurset përkatëse të trajnimit.

Gjatë 10 viteve, deri në semestrin dimëror të 2019-20, numri i studentëve që studiojnë kompjuter dhe teknologji informacioni në universitetet gjermane u rrit me 83 %, në 238 000./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Dembele scored in both matches of the Champions League - Juventus and Ferencvaros. In La Liga, he did not score for more than a year
Keane has scored 4 goals in PSG's last 2 games. In 37 games at Everton, he had the same number
Carragher on Mourinho: they Said his football was from a different era. If he won the Premier League, it would be great
Gennaro Gattuso: Napoli need to play above all praise to beat real Sociedad
Neymar was substituted in the 26th minute of the match against Istanbul due to injury. He was crying
Juventus shares have risen four times in five years. Ronaldo-this is only one of the reasons
Gary Neville: Mourinho gives Tottenham the confidence to win the Premier League. Jose is only Interested in winning