Albania

Grevistet, apel për mbështetje deputeteve gra të PS: Bisedojmë për gjithçka, por jo për rrogat. Më mirë vdesim këtu brenda, jashtë njësoj na pret uria

Në ditën e dhjetë të protestës, gratë e grevës së urisë në Ballsh nuk tërhiqen, madje kanë paralajmëruar përshkallëzimin e mëtejshëm, duke thënë se po i detyrojnë që të fusin aty edhe fëmijët e tyre.

Ato nuk e pranojnë sjelljen e kryeministrit dhe qëndrimin e tij për të dalë nga greva e më pas të bisedojnë. Disa e quajnë atë presion dhe të tjerat, teatër.

“Rifillimi i punës është një kusht i negociueshëm, por nuk ka pse të negociojmë për lekët tona. Për çfarë të negociojmë? Ne s’po i kërkojmë kryeministrit diçka që është jashtë detyrës së tij. Kërkojmë të zbatohet një vendim gjyqi dhe të na jepen rrogat, kërkojmë bukën e fëmijëve tanë.

Kryeministri bën teatër sepse ka pasur kohën e mjaftueshme për të biseduar me ne, që nga janari që kemi nisur protestën. Por nuk donin, na dhunuan me polici, tani këta duan të na çnderojnë si njerëz. Më mirë të vdesim këtu brenda nga korona se të dalim jashtë e të vdesim për bukë. Është turp, është turp. Do na vijnë edhe fëmijët në mbështetje”, tha sot për mediat një nga grevistet.

Ato u bëjnë apel edhe grave socialiste të parlamentit për mbështetje.

h.b/dita

Football news:

Steve McManaman: Real Madrid are an aging team. They need new players if they want to reach their previous heights
ISCO could move to Sevilla in January. Lopetegui is personally Interested
Bilyaletdinov about the Champions League: Loco can leave the group. Unmotivated Bayern can be beaten in the 6th round
Zlatan Ibrahimovic: I Thought about retiring, but I wanted to change the mentality of Milan
Vasco da Gama sports Director: Balotelli will be like Maradona for us
Real Madrid won't buy Mbappe in the summer of 2021 due to the crisis (Le Parisien)
Ibra scores in 39, Buffon drags in 42, Ronaldo has no plans to finish. Is football really getting old?