Albania

HELSINKI – Danimarka vendos kufizime më të rrepta për frenimin e virusit

HELSINKI, 23 tetor /ATSH-DPA/ – Qeveria daneze njoftoi sot ndalimin e shitjes së pijeve alkoolike gjatë natës dhe reduktoi më tej kufirin për tubimet publike, me qëllim frenimin e rritjes së ndjeshme të rasteve të COVID-19.

“COVID-19 nuk ka mbaruar, përkundrazi, ai është sërish i fuqishëm”, tha kryeministrja Mette Frederiksen.

“Shitja e alkoolit, nga e hëna, do të ndalohet pas orës 22:00, në përputhje me orët e mbylljes të vendosura më parë për restorantet e baret dhe kufiri aktual i 50 personave të lejuar për tubimet private dhe publike është ulur në 10”, shtoi ajo.

Masa do të jetë në fuqi deri më 2 janar.

Frederiksen u bëri, gjithashtu, thirrje banorëve që të mos jenë në kontakt të ngushtë me më shumë se 10 persona të tjerë jashtë familjes së tyre, si pjesë e masave për të kufizuar transmetimin e virusit./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Holand on substitutions: maybe Favre wants me to score more. More often and faster until replaced
Egypt's al-Ahly won the African Champions League for the 9th time, defeating Zamalek in the final in the Cairo Derby
Tottenham's Vinicius is the Europa League player of the week. He scored 2+1 in the match against Ludogorets
Ex-President of Barca Laporta will take part in the new elections
Antonio Cabrini: Maradona would still be alive if he played for Juventus. The love of Naples was strong but unhealthy
Ferguson on Rashford's charity: Fiction for a young man. He should give me some advice
A Preston player who twice touched an opponent's genitals was disqualified for 3 matches for aggressive behavior