Albania

Keni kujdes nga ushqimet e kriposura, ju sjellin efekte anësore

Nëse jeni adhurues i ushqimeve të kripura dhe i hani rregullisht ato, ndoshta nuk jeni plotësisht i vetëdijshëm për atë çfarë i ndodh trupit tuaj.

Shoqata Amerikane e Zemrës në të vërtetë rekomandon të rriturit të mos konsumojnë me shumë se 2,300 miligramë në ditë, ndërkohë që kufiri ideal sipas tyre është 1,500 miligramë.

Por çfarë i ndodh trupit tuaj nëse konsumoni vazhdimisht më shumë se sa duhet kripë:

1.Do të pini më pak ujë

Ju mendoni se duke konsumuar diçka me shumë krië do të keni më shumë etje, kjo vlen për rastet kur konsumi i kripës është në raste të rralla.

Nëse do konsumoni në mënyrë të vazhdueshme ushqime me shumë kripë sipas studimeve do të përfundoni duke pirë gjithnjë e më pak ujë.

2. Mund të shtoni peshë

Nëse ju pëlqen të hani ushqime të kripura, mund të shtoni peshë.

Studiuesit në Universitetin Deakin zbuluan se konsumimi i kripës së tepërt mund t’ju nxisë të hani më shumë ushqim.

3. Do të ndiheni të fryrë

Konsumimi i ushqimeve të kripura çdo ditë do të çojë në fryrje.

Një studim në Gazetën Amerikane të Gastroenterologjisë zbuloi se fryrja e stomakut ishte më e zakonshme tek ata që kishin një dietë me shumë natrium në krahasim me ata që e konsumonin më pak atë.

4. Gishtat do të fryhen

Ju nuk do të ndjeni vetëm fryrje të stomakut tuaj.

Nëse jeni duke konsumuar shumë ushqime të kripura, gishtat mund të fryhen.

5. Lëkura juaj do të bëhet me akne

Ka shumë prova për të mbështetur idenë se aknet dhe dieta kanë një ndikim të drejtpërdrejtë mbi njëri-tjetrin.

Sipas një studimi me 200 pjesëmarrës personat që konsumuan ushqime të kripura kishin më shumë akne se të tjerët.

6. Ju dhemb koka

Sipas një studimi në revistën BMJ, nga 400 pjesëmarrës që morën pjesë, ata që hëngrën ushqime me përmbajtje të lartë natriumi kishin më shumë dhimbje koke sesa ata që hëngrën ushqime me pak natrium.

Një studim tjetër mbështeti këtë pretendim dhe zbuloi gjithashtu se reduktimi i natriumit në dietën tuaj ul dhimjen e kokës.

7. Mund keni presion të lartë të gjakut

Ky nuk është sekret.

Ka shumë studime që vërtetojnë se marrja e natriumit të tepërt shoqërohet me një rrezik për zhvillimin e presionit të lartë të gjakut.

Ky nuk është një efekt i menjëhershëm, por me kalimin e kohës mund të vuani nga hipertensioni./Kosovarja

Football news:

De Bruyne will sign a 5-year contract with Manchester City. He entered negotiations after Pep extended his contract
Tiago will miss a few more weeks. The knee injury was more serious than expected
Suarez will not play against Bayern. He again tested positive for coronavirus
Barcelona wants the yellow Messi to be cancelled. He took off his shirt in memory of Maradona
Juve want to buy Morata from Atletico in the summer. Pirlo considers him an ideal partner for Ronaldo
Inter will not sack Conte regardless of results in the Champions League. The club wants a long-term project
Zidane on Hazard: He hasn't been injured in his entire career, but now... It's a difficult situation, but Eden is very strong