Albania

Luftimet mes Azerbajxhanit dhe Armenisë shënojnë 16 ushtarë të vdekur, 100 të plagosur. Frikë nga përfshirja e Turqisë

Rajoni i shkëputur i Nago-Karabakut në Kaukazin e Jugut tha të dielën se 16 nga ushtarakët e saj ishin vrarë dhe më shumë se 100 janë plagosur në përleshjet me forcat azeriane.

Azerbajxhani raportoi se 19 civilë ishin plagosur në përleshjet mbi Nago-Karabakun, një rajon i shkëputur i cili është brenda Azerbajxhanit, por drejtohet nga armenët etnikë.

Konflikti për një kohë të gjatë shqetëson pjesërisht vendet perëndimore dhe rajonale sepse mund të shkaktojë paqëndrueshmëri në Kaukazin e Jugut, i cili shërben si një korridor për tubacionet që transportojnë naftë dhe gaz në tregjet botërore.

Kryeministri armen Nikoll Pashinyan i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare për të siguruar që Turqia, e cila tradicionalisht mbështet Azerbajxhanin, të mos përfshihet në konflikt.

Turqia kritikoi ashpër Armeninë rreth përplasjeve të reja, duke thënë se Jerevani ishte një pengesë për paqen dhe duke u zotuar të vazhdojë mbështetjen e saj për Bakunë.

Football news:

An unfortunate statement about joining an imaginary tournament. La Liga President on Bartomeu's words about the European Premier League
Benzema scored the club's 30th goal in the Champions League. Only Messi, Ronaldo and Raul managed it
Miranchuk and Krykhovyak are the best Loko players in the match against Bayern according to Bild, CHorluka and Murilo are the worst
Salzburg coach about the Champions League: we deserved more than one point in two games
With Lukaku, it is useless to play in a power struggle. Shakhtar defender Bondar on the Inter forward
Ivanov will serve the match OF AZ-Rijeka in the Europa League. Rotor appealed his refereeing in the game with Loko
Gasperini on Ajax: it's not easy for everyone Against them. Atalanta made a great comeback