Select countries

00:00 Nuk mjafton paraqitja pozitive dhe basketbollisti më i mirë i ndeshjes, Shqipëria mundet nga Danimarka
00:00 Kotzias kritikon partinë opozitare: Politika e jashtme duhet të ushtrohet me përgjegjësi
00:00 Zëdhënësi i DASH flet për “rastin Llalla”: S’e falim korrupsionin, po shohim raste të tjera
00:00 Park Gate, detaje arkitekturore që po ndryshojnë stilin e ndërtimit në Shqipëri
00:00 Zv-kryeministri shqiptar në Maqedoni: Dënojmë çdo ide për ndryshim kufijsh në rajon
00:00 Ndotja e Adriatikut/ Kroacia, Shqipëria dhe Mali Zi “bashkojnë” forcat për të gjetur zgjidhje
00:00 Pas Rita Orës, Dua Lipa do mbajë koncert në Prishtinë, zbulohen datat
00:00 PD rezolutë në Kuvend kundër kërcënimeve e fyerjeve të gazetarëve nga zyrtarët shtetërorë
00:00 Kreu sulmin me bombë, turku dënohet me burgim të përjetshëm 53 herë
00:00 Franca shpalos plan të ri për të trajtuar radikalizmin
00:00 Një derbi bregdetar në Superiore, Flamurtari synon 3 pikë
00:00 “Krisja” me Metën? Rama: Me presidentin ndaj të gjithë dashurinë për…
00:00 Luli dhe hipokrizia me ndihmën ekonomike
00:00 Në Prokurori Shtetërore zgjidhet prokurori i cili shpëtoi nga paraburgim Biznesmenin Koçan
00:00 “Më vjen keq për Arsenal-in”, administratori i Milan ndez sfidën e “Europa League”
00:00 Të udhëtosh vetëm nuk do të thotë se je i vetmuar apo i trishtuar
00:00 VIDEO/ Rama: Në pranverë nis programi kombëtar i punësimit… (flet dhe për bllokimin e guroreve)
00:00 Si ju duket pamja e re e Valbona Memës? Këngëtarja shfaqet ndryshe (Foto)
00:00 AGK dënon gjuhën e deputetes së Vetëvendosjes ndaj Adriatik Kelmendit
00:00 Vesa Luma: Jeta është si Rihanna, e bukur por e zezë
00:00 Del ekspertiza, si ndodhi aksidenti dhe kush është fajtori
00:00 Deputeti i AAK’së thotë se LDK duhet të heqë dorë nga qëndrimi i saj
00:00 Aksidenti me dy të vdekur në Maminas ishte vrasje? Hetimet marrin kthesë të papritur
00:00 VIDEO/ Rrezikonte grushta nga kundërshtarët, futbollisti shkul flamurin e goditjes së këndit për t’u mbrojtur
00:00 Anulimi i HEC-ve në Skrapar, Rama: Nuk ka shans që ne t’i hapim më rrugë kësaj barbarie
00:00 FOTOT/ Kim Kardashian ka një rivale të egër, dhe është natyrale….
00:00 Kukësi, 4 mungesa “të rënda” për trajnerin Pakult
00:00 Rasti i dhimbshëm i kosovarit që po pret me muaj vizën për t'u shëruar në Gjermani
00:00 Trump paralajmëron sanksionet më të ashpra në histori për Korenë e Veriut
00:00 Itali, garazhet si laboratorë droge, shqiptari kapet me 15 kg kokainë e marihuanë
00:00 Frutti merr çmimin “Kosovo’s Choice 2017” nga Superbrands
00:00 Egjipt, fëmija bie nga ballkoni, polici e shpëton për mrekulli (Video)
00:00 Shtëpia botuese Logos-A shpërndan libra për shqipëtarët në diasporë  
00:00 Kërkesa e Prokurorisë shqiptare: Nazerin ta pyesin italianët
00:00 7 vjet e 3 muaj burg për të dyshuarin për shitblerje të drogës
00:00 Çfarë duhet të bëjmë për të ulur presionin e gjakut?
00:00 Përdhunimi i 13-vjeçares, përgatiten 11 padi penale
00:00 Vjen Mercedesi më luksoz i prezantuar ndonjëherë, fotot mbresëlënëse
00:00 Ushtroi dhunë ndaj nënës, policia arreston 34-vjeçarin nga Tirana
00:00 Thaçi dekoron Edita Tahirin
00:00 Kosova përjashtohet nga Samiti Ballkanik në Sarajevë, Shqipëria dhe Maqedonia anulojnë pjesëmarrjen
00:00 ​Delawie nuk i ndalë porositë për liderët: Miratojeni demarkacionin 
00:00 Gjoka: Familja më ka kërkuar që të largohem nga Vllaznia, problemi në Shkodër është se i japin vendin fëmijëve në mënyrë të pamerituar
00:00 Haxhiu-Kelmendi përplasje për demarkacionin
00:00 Arsenal – Man City, formacioni më i mirë i kombinuar i finales së Carabao Cup (Foto)
00:00 “Të paktën në parajsë do të ketë ushqim”
00:00 Erdogan i vendosur: Do t’i godasim përmes një strategjie të re terroristët në Siri
00:00 Zyrtarët e AKR-së dhe AAK-së në luftë për autostradën që çon në Gjilan
00:00 Aktorja e njohur pozon për ‘Playboy’-n në moshën 67-vjeçare (Foto)
00:00 Tragjedia në Florida, polici qëndroi jashtë kur vrasësi bëri kërdinë në shkollë
00:00 Në 398 kontrolle të mishtoreve janë asgjësuar 414 kilogramë mish të pasigurt
00:00 Dështimi epik i diplomacisë globale në konfliktin sirian
00:00 Epidemia e fruthit, ministria apel prindërve: Vaksinojini fëmijët
00:00 Epidemia e fruthit, ministria e Shëndetësisë apel prindërve: Vaksinojini fëmijët
00:00 Katër epilogë të mundshëm për çështjen e Kosovës, sipas një ish-diplomati amerikan
00:00 Juncker: Do të ishte mirë për Britaninë e Madhe të isha kryeministri… i saj!
00:00 Ish-futbollisti i Tiranës: Shqipëria më e varfër se vendet aziatike, niveli kulturor për të ardhur keq
00:00 Qëllohen me armë jashtë një banke, 2 të vdekur në Zvicër
00:00 Rrëfimi i ish sulmuesit të Tiranës: Në Shqipëri më dhanë gjysmën e parave, lojtarët vendas ishin mësuar me realitetin dhe nuk ankoheshin
00:00 Dëshmia që hodhi dritë mbi korrupsionin qeveritar! Si vidheshin tokat shqiptare ndër vite
00:00 Ushtria, gjysma e tokave pa tapi
00:00 Jennifer Lawrence, kritika për “super-fustanin” (Foto)
00:00 Krimi i rëndë në Gjakovë: Pasi tentoi ta dhunojë, 37-vjeçari vrau 55-vjeçaren në shtëpinë e saj
00:00 Drejtori i “VOA”: Çështja “Lllalla” është shumë serioze në SHBA. Berisha të tërhiqet nga politika, ndërsa Rama nuk ka më alibi. Ja pse dështoi CIA për të rrëzuar Enver Hoxhën
00:00 Fjeti pranë varrit të pronarit për 11 vite, ngordh qeni besnik (FOTO)
00:00 Votimi i Demarkacionit: Burri i Albulena Haxhiut paralajmëron gjakderdhjen
00:00 Kapet në Tiranë 44-vjeçari i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia. Ja për çfarë akuzohet
00:00 Seanca për demarkacionin mbahet sot në orën 10:00, ja sa vota duhen
00:00 Juncker i jep “zemër” Ballkanit, Shqipëria dhe Maqedonia mund të fillojnë negociatat
00:00 Zbulohet cili ushtrim i palestrës shkakton më së shpeshti lëndime
00:00 Rikthehet “Dancing With the Stars”, fillon në muajin mars
00:00 Çështja për emrin në rend dite të takimit Cipras – Merkel në Bruksel
00:00 Popullsia në Shqipëri po tkurret frikshëm, qytetet me numrin më të lartë të vdekjeve
00:00 Skandal në Argjentinë, kapen 50 mln euro kokainë brenda Ambasadës ruse në Buenos Aires
00:00 Junker të dielën në Maqedoni në takime me udhëheqësinë e shtetit
00:00 LU DHE TRE ITHTARËT E MËDHENJ TË GËNJESHTRËS!
00:00 Zbulohet rasti më i madh i mashtrimit të të moshuarve, prokurori: Krim i neveritshëm
00:00 Policia shpall tender gati 6 milionë euro për furnizim me automjete patrulluese
00:00 VIDEO/ Avioni misterioz, turistët dynden që të shikojnë “Boeing”, por askush nuk e di se si arriti aty
00:00 Zbulohet rasti më i madh i mashtrimit të të moshuarve në SHBA
00:00 Projekti për shkollat e reja, faqja më e vizituar e arkitekturës në botë artikull për Tiranën
00:00 Shqetësimi i Nikollë Lesit: Kush është korrieri që lidh Ramën me Bashën? Kur ngrihet Berisha e shkonte drejt podiumit bëhej nami…
00:00 Nga Veriu në Jug, qeveria “Rama” zhvendoset për dy ditë, ja axhenda e fundjavës
00:00 Kualifikohen të mëdhatë, priten përballje “big” në fazën tjetër
00:00 Aksidenti, pse s’donte policia që 23 vjeçarja Elena Avdillari të hynte në Itali
00:00 Zgjidhja për Demarkacionin- po punohet për një draft të ri, të përfshirë edhe zyrtarë të VV’së
00:00 Lushnjë, 71-vjeçari gjendet i mbytur në kanal
00:00 “Qika jeme” nga Blunt dhe Real e inspiruar prej “Ice Tray” nga Quality Control, Quavo dhe Lil Yachty
00:00 Deputetët të marrin përgjegjësinë për Demarkacionin, ose vendi të shkojë në zgjedhje
00:00 Rama publikon artikullin e “New York Times”: Shqipëria është mundësi e shkëlqyer për investitorët, ja pse…

Last news

12312 Медвежий сценарий для криптовалют — bitnovosti.com реклама
00:00 В каких костелах Беларуси можно послушать новые и старинные органы?
00:00 ГИдЗБ ЪТбЙ ЗбЦЗгС ИгПнСнЙ ИЗМб нЪбджд ЗбдЭнС ЗбЪЗг
00:00 Arizona football players 'gang-raped female students'
00:00 Ballroom champ dances again after scoliosis surgery
00:00 ফতুল্লায় ট্রাক চাপায় ছাত্র নিহত, সড়ক অবরোধ ও বিক্ষোভ
00:00 Если люди негативно оценивают реформы, значит изменения не продуманы, - Бойко
00:00 Minne katosivat Elviksen miljoonat? Talousahdinkoon ajautuneella Lisa Marie Presleyllä on enää 11 000 euroa jäljellä isänsä valtavasta omaisuudesta
00:00 Украинские танкисты учатся по стандартам НАТО
00:00 شفشاون .. الدرك الملكي يضع يده على "صيد ثمين"
00:00 Γιατί όλοι κοιτούσαν τα παπούτσια της Κατερίνας Λέχου σε επίσημη πρεμιέρα [εικόνα]
00:00 Ed Sheeran auf der Berlinale
00:00 ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ-ΣΟΚ! Με 26 ευρώ, ερωτικά ραντεβού – αστραπή στο Μιλάνο!
00:00 BUKU TU, SHIMO LINATEMA Mil. 100, 000, 000
00:00 EUA pune empresas e navios por ajudarem Coreia do Norte
00:00 France vs Italy: Live stream, TV channel, ko time and teams for Six Nations rugby 2018 match
00:00 Straffrei, aber geächtet: Wie scheinheilig die Debatte um § 219a geführt wird
00:00 Queensway Carleton Hospital 'beyond capacity' as flu cases mount in region
00:00 Why Schools Are Flooded With Threats After Mass Shootings
00:00 Maldives wants unlimited air-transport deal with PHL
00:00 Racistisch of onschuldig, maar cowboys en indianen komen Tivoli niet meer in
00:00 Purel di Malang tak ambil pusing soal wacana pajak pemandu lagu
00:00 Tidligere pornomodel står frem: Peter Madsen ville have mig ned i ubåden
00:00 Российские хоккеисты вышли в финал Олимпиады
00:00 Psykiske lidelser og sociale problemer plager whistleblowere: »Det koster ens liv at stå frem med sandheden«
00:00 Rezorty zdravotníctva V4 posilnili spoluprácu
00:00 Пидручный: В этом году нет стабильности, мы не попадаем в топ-6
00:00 Jennifer Lawrence reveals she dropped out of school at 14, never got diploma
00:00 ” فيديو”: مدير الدفاع المدني يكشف لأورينت حصيلة 5 أيام من الإبادة في الغوطة
00:00 Maria Wetter­strand utreder flyget
00:00 EKSKLUZIVNI INTERVJU / Besnik Beriša: Tužilac Čampara krije ubice Ramiza Delalića
00:00 Trump-Russia: Ex-campaign aide Rick Gates pleads guilty
00:00 Former Trump aide Rick Gates formally pleads guilty to two counts
00:00 Вятрович: В архивах Украины могут найтись аргументы для польских историков
00:00 Hull City vs Sheffield United: Live stream, TV channel, team news and kick-off time for the Championship showdown
00:00 США планируют открыть посольство в Иерусалиме в мае
00:00 Lidnersk knäpp bakom svensk basketknall
00:00 France vs Italy: Ko time, teams, TV channel and live stream for Six Nations rugby 2018 match
00:00 Russia's most advanced fighter arrives in Syria
00:00 Finance: Nordstrom surges to an all-time high on report it's finalizing plans to go private (JWN)
00:00 Jiří Menzel dostal v deň 80. narodenín prestížne ocenenie: K roli vo filme Tlmočník sa dostal náhodou!
00:00 Haluk Koç’tan önemli Afrin yorumu!
00:00 Åtalas för sjätte mord – polisen tror på fler
00:00 Katie Price gets touched by a HUGE ‘ghost’ as Simon Webbe catches a spirit on camera in Celebrity Haunted Mansion
00:00 В КГГА напомнили киевлянам о пунктах обогрева на период морозов
00:00 Nach Anerkennung als Hauptstadt durch Trump: US-Botschaft in Jerusalem wird bereits im Mai eröffnet
00:00 A 60 años del secuestro de Juan Manuel Fangio en Cuba: "Disculpe, nos va a tener que acompañar"
00:00 انفراد .. رجال أعمال مغاربة يدعون مؤسس «الفايس» لزيارة المغرب
00:00 "art Karlsruhe": Erdogan-Karikatur wegen Protest entfernt
00:00 Billy Graham and North Carolina: The affection was mutual
00:00 HFPA investigating actor Brendan Fraser’s groping claim
00:00 ​“Вы правда можете праздновать день армии-убийцы тысяч украинцев?” - Геращенко выступила с пронзительным обращением по случаю 23 февраля
00:00 Οι διασημότεροι άνθρωποι που έχουν δηλώσει ότι είναι άθεοι!
00:00 V Budapešti sa našim tenistkám darí perfektne: Ďalej ide aj Cibulková!
00:00 Pred pobočkou banky v Zürichu sa strieľalo: Švajčiarska polícia objasnila motív incidentu!
00:00 В Польше полиция стреляла в украинцев и грузин: появились фото задержанных
00:00 US companies distance themselves from NRA as pressure mounts
00:00 We must drive to arrive alive
00:00 "Es un orgullo que a esta edad pueda seguir jugando": Mayer Candelo
00:00 Résultat de l'Euromillion du 23 février 2018 : le tirage donne déjà un grand gagnant en Île-de-France
00:00 Se filtró la tapa del nuevo disco del Indio Solari, mirá como es
00:00 Zopp jõudis Itaalias toimuval tenniseturniiril poolfinaali
00:00 Wie im Bundestag über Werbung für Schwangerschaftsabbrüche gestritten wird
00:00 Επιδείνωση του καιρού το Σάββατο -Βροχές και χιόνια
00:00 "El arte nos permite comprender mejor la violencia de nuestro país"
00:00 Boe og Mogensen vinder dansk doubledyst i Swiss Open
00:00 Hamilton Police hunt for suspects after possible bear spray released in Tim Horton’s
00:00 "Мы знали": тренер сборной Украины раскрыл рецепт победы над Латвией в отборе Кубка мира по баскетболу
00:00 В Porsche показали новое поколение легендарной модели 911
00:00 Украинец Абраменко подарил "золотую" лыжу Олимпийскому музею
00:00 Nuevo centro para el cultivo y desarrollo del cacao
00:00 Last teen pleads guilty in death of passenger hit by sandbag
00:00 With N15.4 billion budgetary allocation, State House promises to complete all ongoing projects this year
00:00 "Укравтодор" хоче вищі штрафи за перевищення швидкості
00:00 Родченков дал интервью в балаклаве и очках
00:00 Bocah 2 Tahun Ditemukan Tewas Tenggelam di Sungai Belakang Rumah Kakek
00:00 Donald Tusk: UK Brexit plans 'pure illusion'
00:00 Suomi saamassa yhden mepin lisää – näin EU:n uudistukset ovat etenemässä
00:00 Li Shufu - Chinesischer Milliardär wird größter Aktionär bei Daimler
00:00 Trump Jr drops planned foreign policy speech in India
00:00 Очевидцы: на территории бывшего мясокомбината "Самсон" в Петербурге слышны взрывы
00:00 Feria de universidades británicas en Paraguay
00:00 Россию вновь признали лидером международной киберпреступности
00:00 PENATAAN PKL SEMARANG : PKL Bantaran BKT Semarang Diberi Toleransi hingga Akhir Februari 2018
00:00 Farm beloved for goat yoga offers reward over slain animal
00:00 Cel mai emoţionant mod prin care poţi să îţi arăţi iubirea de Dragobete
00:00 Vasta operação militar nas favelas do Rio de Janeiro
00:00 Olivia Attwood reveals she had a ‘three day argument’ with Chris Hughes after she got ‘pictured with her nipples showing through her top’ on night out
00:00 Илон Маск «случайно» назвал пароль от глобального интернета
00:00 Свитолина обыграла экс-первую ракетку мира и вышла в финал турнира в Дубае
00:00 Родственники Максима Галкина отдали службе в армии 100 лет

Macron kërkon mbrojtjen e bukës franceze nga UNESCO

Presidenti i Francës, Manuel Macron ka kërkuar që buka tradicionale franceze, “baguette”, të hyjë në listën e trashëgimisë kulturore të UNESCO’s. Duke dalë në mbështetje të bukëpjekësve, Macron është shprehur se kjo bukë është zilia e të gjithë botës. Bukëpjekësit francezë janë frymëzuar nga suksesi i picës napoletane, që vitin e kaluar hyri në listën e objekteve të mbrojtura nga agjencia e OKB’së.

Synimi i UNESCO’s është të ruajë kulturat tradicionale nga ritmet e shpejta të globalizimit. Komiteti i saj mblidhet çdo vit për të vlerësuar nominimet që vijnë nga i gjithë globi. Për francezët, kur flitet për “baguette” nuk flitet thjesht për emrin dhe formën e saj, por për recetën dhe ingredientët që përmban ajo.

Ekselenca dhe ekspertiza duhet të ruhen, ka thënë më tej Macron, ndaj sipas tij buka e njohur duhet të hyjë në listën e objekteve të mbrojtura.

Komentet e tij presidenti i ka bërë për një radio franceze, pasi priti në pallatin Elize elitën e bukëpjekësve.

Lista e re e mbrojtjes nga UNESCO ndryshon nga ajo e objekteve kulturore të lashta.

Ajo përfshin më tepër zanatet, muzikën, vallëzimin dhe gatimin.

Flamenkoja spanjolle, joga indiane dhe opera tibetiane kanë hyrë tashmë në të, bashkë me birrën belge dhe kekun me xhenxhefil që bëhet në veri të Kroacisë.