Albania

Mandatari për kryeministër bullgar: Nuk do t’i privojmë vëllezërit tanë në mënyrë të dhunshme nga ardhmëria evropiane

Kandidati për kryeministër të Bullgarisë, Pllamen Nikollov nga partia “Ka popull të tillë”, paralajmëroi se Qeveria e tij, nëse e merr mbështetjen e Kuvendit, nuk do t’i privojë “dhunshëm” vëllezërit e tyre nga Maqedonia e Veriut nga mundësia për ardhmëri evropiane, edhe pse do të kujdeset për interesat nacionale bullgare, transmeton Portalb.mk.

Ai tha se, me siguri nuk do të zhvillojmë politikë të konfrontimit gjatë një programi në Televizionin Nacional Bullgar.

Në pyetjen nëse do të mbetet pozicioni i deritanishëm bullgar ndaj Maqedonisë së Veriut apo do të përpiqet të arrijë kompromis, ai u përgjigj me ton të matur, që mund të jetë sinjal për ndryshim të qasjes së deritanishme nga Sofja zyrtare.

Në asnjë rast nuk do t’iu bëjmë presion vëllezërve tanë dhe t’i privojmë nga mundësia për ardhmërinë e tyre evropiane në ndonjë mënyrë të dhunshme apo mënyrë që zbatohet nga shtete të tjera ballkanike. Por, kjo nuk do të thotë se nuk do të mbrojmë interesin tonë nacional. Se si saktë do ta bëjmë atë, ndoshta me revizion të Marrëveshjes apo me rishikimi e saj. Por, ai është një moment për të cilin komisioni i punëve të jashtme të partisë “Ka popull të tillë” duhet të mblidhet, të ndërmerr qëndrim adekuat dhe nëse vijmë në mundësi të qeverisim dhe qeveria e re i merr funksionet, do të shohim çfarë duhet të bëhet me atë linjë të politikës së jashtme”, tha Nikollov.

Nominimi i mbrëmshëm i Nikollovit për kryeministër të Bullgarisë nga partia “Ka popull të tillë”, ishte befasi për partitë politike bullgare, të cilat dolën me komente të përmbajtura se ka biografi të mirë, por nuk është i njohur për ta.

Football news:

Messi - in PSG's application for the match against Manchester City
Sheriff in the Champions League-the miracle of the year. The cancellation of the limit helped, but so far in Moldovan football it is terrible: neither fans, nor money
The son of Eto'o became a player of Vitoria Guimaraes
Donnarumma will be PSG's goalkeeper in the match against Man City. He will make his debut in the Champions League
Jorginho: I was worried about the talk that I would not have been at Chelsea without Sarri
Dybala and Morata have muscle injuries. They will not play with Chelsea and Torino
Neville criticized the players for apologies in social networks in the style of Bruno: Their PR people create fake personalities