Albania

“Mbledhja e parë pa Finon”/ Anëtarët e Komisionit të Ligjeve, kolazh me foto në nderim të ish-kolegut

TIRANË, 12 prill /ATSH/ Mbledhja e radhës e Komisionit për Çështjet Ligjore, ka filluar ndryshe nga herët e tjera sot, në mungesë të Bashkim Finos.

Në nisje të mbledhjes së komisionit, kryetari Ulsi Manja bëri një homazh për punën e deputetit Bashkim Fino, i cili u nda nga jeta pak ditë më parë si pasojë e Covid-19.

“Sot në këtë mbledhje komisioni mungon njëri prej nesh, një njeri i pazëvendësueshëm për gjithë kontributin e tij në vitet e vështira të Shqipërisë, por edhe si deputet i Kuvendit të Shqipërisë, dhe posaçërisht anëtar i Komisionit të Ligjeve. Mungon Bashkim Fino!”, u shpreh i përlotur Manja.

“Fino, në radhë të parë i mungon familjarëve të tij, por sigurisht edhe miqve edhe ne kolegëve. Unë jam i bindur që Bashkimi është bashkë me ne, mbase na vëzhgon nga lart, na kritikon ne kolegëve të tij që të ecim më shpejt. Jam i bindur që do t’ja dalim edhe për Bashkimin”, u shpreh Manja.

Më tej në kujtim dhe në nderim të deputetit Bashkim Fino, u shfaq një videogaleri me disa prej momenteve nga veprimtaria parlamentare e tij, e përgatitur nga anëtarët e Komisionit të Ligjeve.

“Sot është mbledhja e parë pa ty. Mençuria dhe përpikmëria jote do të na mungojë përgjithmonë… Ike shpejt mik i dashur… Për këdo që pati fatin të të njohë e të punojë me ty, do të mbetesh një leksion jete… Kështu të qeshur do të të kujtojmë kurdoherë… Dritë shpirti dhe i paharruar kujtimi yt Bashkim Fino”, shkruhet në videon me kolazhin e fotove.

Edhe deputeti i PS, Alket Hyseni ka përkujtuar Bashkim Finon, duke shpërndarë në rrjetet sociale videon me kolazhin e fotove.

“I paharruar vëllai, shoku dhe kolegu ynë i rrallë! Burra si ty i lindin Shqipërisë një herë në disa dekada. R.I.P Bashkim Fino!”, shprehet Hyseni.

Me një karrierë 30-vjeçare në politikë, Bashkim Fino, simbol shprese si ish-kryeministër në qeverinë e Pajtimit Kombëtar në ’97-ën, humbi betejën me COVID-19 pak ditë më parë. /j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Griezmann spoke with Hamilton and visited the Mercedes boxes at the Spanish Grand Prix
Barcelona feels that Neymar used it. He said that he wanted to return, but extended his contract with PSG (RAC1)
Aubameyang to the Arsenal fans: We wanted to give you something good. I am sorry that we could not
Atletico did not lose at the Camp Nou. Busquets' injury is the turning point of the match (and the championship race?)
Verratti injured his knee ligaments in PSG training. Participation in the Euro is still in question
Neymar's contract in one picture. Mbappe wants the same one
Manchester United would like to sign Bellingham in the summer, not Sancho. Borussia do not intend to sell Jude