Albania

Mësimi i alternuar online dhe me prani fizike/ Fico: Po ballafaqohemi me virozat respiratore stinore

TIRANË, 25 nëntor/ATSH/ Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico deklaroi sot se vendimi i komitetit të Ekspertëve për kalimin e procesit mësimor në arsimin parauniversitar në skenarin me alternime, pra online dhe me prani fizike, erdhi për t’i paraprirë një përkeqësimi të situatës, pasi po futemi në sezonin e gripit stinor.

“Jemi duke hyrë në stinën e ftohtë. Kjo do të thotë se kemi virozat përpara. Ne ballafaqohemi me viroza respiratore te fëmijët. Pra ka një rritje të infeksioneve respiratore të fëmijët, por jo Sars-Cov 2”, tha Fico.

Gjatë kësaj pandemie, shtoi Fico, një gjë që ne kemi parë në mënyrë të vazhdueshme ka qenë vendimmarrja e pasvlerësimeve të caktuara, si për trajtimet mjekësore, llojin dhe numrin e testimeve, vlerësimin e numrit të personave që kanë humbur jetën, apo grupet vulnerabël.

Ne, theksoi ajo, kemi indikatorë me të cilët masim a kanë funksionuar apo jo shkollat e hapura.

“Incidenca në grupmoshën parauniversitare ka qenë e qëndrueshme. Ne kemi COVID-n dhe po hyjmë në sezonin e grupit stinor. Çfarë të keqeje ka të adresosh me vaksinim gripin stinor për të hequr një shkaktar, i cili komplikon situatën shëndetësore. Nuk ka politikë, është mjekësi 100%”, tha Fico./a.gjonaj/j.p/r.e/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Pep Guardiola: Tuchel is an exceptional coach. I am sure he will succeed with Chelsea
Flick's future in Bayern is in doubt. He has a difficult relationship with Salihamidzic
Mikhailovich's autobiography - 🔥 Was friends with a criminal boss, rushed to the Inter locker room to deal with Ibra, defeated leukemia
Chelsea's chances of signing Alaba have increased since Tuchel's arrival. Real Madrid is also Interested in the player
Solskjaer about Greenwood: We're talking about the syndrome of the second season. I have always believed that 99% of the effort is 100% of the failure
Oscar: Salah at Chelsea was unstoppable in training, but on the pitch he was timid. Not enough confidence
Koeman on Barca's debts: We helped the club by lowering salaries. This situation is not only here - everyone is suffering because of the coronavirus