Albania

Mjekja Kuli: Mbajtja e maskës siguron një mbrojtje deri në 98%  nga COVID-19

Mjekja Gjeorgjina Kuli në një lidhje me Skype për “Ora News” ka thënë se mbajtja e maskës është e rëndësishme në kufizimin e përhapjes së COVID-19, teksa shton se të mbron nga virusi në 98% të rasteve.

“Mesa duket ky virus do të qëndrojë me ne dhe duhet t’i kundërvihemi me të gjitha mundësitë, forcat, dhe masat mbrojtëse, për të realizuar kufizimin e përhapjes së tij. Është shumë e rëndësishme, siç është treguar edhe në vazhdimësi në kohë, që mbajtja e maskave nga të gjithë personat në ambiente të mbyllura, ose në ambiente ku nuk mund të sigurohet distancimi social, siguron një mbrojtje deri në 98% të rasteve.

Për 98% të mbron nga përhapja e virusit kur të dyja palët mbajnë maska, dhe personi që mund të jetë i infektuar, dhe personi që është bashkëbisedues me të, ose qëndron në kontakt të afërt për një periudhë kohore prej disa mintuash. Kështu që, maskat kirurgjikale apo dhe barrierat mbrojtëse të përgatitura nga maskat copë, duket se janë mjete  të rëndësishme për të siguruar një barrierë natyrale në kufizimin e përhapjes së virusit”, tha Kuli.

Football news:

The head of the Belarusian Tribune was detained in Minsk. Max, we're with you
Karl-Heinz Rummenigge: FIFA is seriously thinking about awarding the Golden ball. I want Lewandowski to win
One Barca player among those starting the pre-season has contracted a coronavirus
Malinovsky settled in Italy: after the quarantine, he scored against Lazio and Juve, ahead of Mertens, Higuain and De Ligt in the ranking of the best players in Serie A
City are ready to give Coulibaly a 5-year contract with a salary of 10 million euros. Napoli wants 80 million for him^. Manchester City are working on the transfer of defender Kalidou Coulibaly from Napoli
PSG have a lot of injuries before the Champions League (even Tuchel!). Kerer broke his ear, but Mbappe is recovering furiously
Manchester City can join the fight for Tiago. Liverpool are still Interested in the player