Albania

Partia ekstremiste në Gjermani nën vëzhgim nga shërbimi sekret

Shërbimet e inteligjencës në Gjermani e emërtuan partinë Alternativa për Gjermaninë (AfD) si grup të dyshuar ekstremist, raportojnë mediat lokale.

Partia nacionaliste është tashmë nën mbikëqyrje në disa lande gjermane, por vendimi do të thotë se aktivitetet e saj mund të vëzhgohen në të gjithë vendin. Megjithatë, deputetët dhe anëtarët e Parlamentit Evropian do të përjashtohen nga çdo operacion.

Shërbimet e inteligjencës nuk i kanë komentuar ende publikisht raportet. Një zëdhënëse e AfD-së tha se vendimi është “thjesht politik” dhe shtoi se partia e saj do të ndërmarrë veprime ligjore kundër “klasifikimit të pajustifikuar”.

Nëse konfirmohet, kjo do të jetë hera e parë në historinë e pas-luftës në Gjermani që një parti politike, me ulëse në Parlamentin kombëtar, merr një emërtim të tillë.

E formuar në vitin 2013, Alternativa për Gjermaninë, që kundërshton Islamin dhe establishmentin, është partia më e madhe opozitare në Parlamentin gjerman. Popullariteti i saj është rritur në vitin 2015, pasi afro një milion migrantë kanë hyrë në Gjermani.

Football news:

Conceicau on departure from Chelsea: I am proud of the Porto players. We played a fantastic game
Flick will accept the offer to lead the German national team. Matteus about the Bayern coach
Keylor Navas has never lost in the Champions League in a two-legged match in which he played
Mbappe dancing on the table 🕺 Watch as PSG celebrate their semi-final exit with passion
Pochettino on reaching the semi-finals: It's all down to the PSG players. I missed the adrenaline
Manuel Neuer: Bayern should have played better in Munich. We missed a lot of chances
Hans-Dieter Flick: Bayern lacked the final touch in attack. Congratulations to PSG