Albania

Pique do humbasë 4 ndeshje shkaku i lëndimit

Mbrojtësi i Barcelonës, Gerard Pique ka lënduar ligamentin e këmbës së djathtë.

Mbrojtësi i Barcelonës, Gerard Pique, do të mungojë rreth tre javë.

Barcelona kishte konfirmuar lëndimin e spanjollit më herët gjatë ditës, por nuk u specifikua koha e mungesës.

Sipas “Marca”, Pique do humbë ndeshjet me Osasunan, Huescan, Real Sociedadin dhe PSG-në. 34 vjeçari pritet të rikthehet ndaj Real Valladolidit.

Humbja e Piqué do jetë një pengesë e madhe për trajnerin, Ronald Koeman. Kthimi i qendërmbrojtësit kishte qenë thelbësor për performancën e mirë të skuadrës në ndeshjet e fundit, përtej golit tejet të rëndësishëm që ai shënoi në gjysmëfinale kundër Sevillas.

Football news:

Fernandinho caught Mount's face with his boot as he lay on the turf
Ole Gunnar Solscher: The mistakes of the judges are a test. At Manchester United training, the referees deliberately make them
Gasperini before the game with Juve: Ronaldo is a real phenomenon, but it would be better if Dybala missed a week or two
Barcelona estimates Dembele at 50 million euros. Juve may lower the price by including Rabiot in the deal
Flick announced his retirement from Bayern Munich at the end of the season. He is expected to take charge of the German national team
Thomas Tuchel: Chelsea are in the semi-finals of the FA Cup and the Champions League, and also want to get into the top 4 of the Premier League. There are crucial matches ahead
The city is turning into a technological monster: they invited an astrophysicist-tactician, cooperate with IT manufacturers and Google