Presidenti i Republikës Turke të Qipros Veriore (TRNC), Ersin Tatar, ka bërë të ditur se vendi i tij ka marrë nga Evropa vetëm 6 për qind të vaksinave të koronavirusit të ri (COVID-19).

“Qiproja Greke po bllokon pjesën tonë. Ata duhet të na kishin dhënë të paktën 25 për qind të të gjitha vaksinave të dërguara në Qipro. Deri më tani ne kemi marrë vetëm 6 për qind”, tha presidenti Tatar në ngjarjen virtuale të një organizate turke të trashëgimisë.

Tatar theksoi se Turqia i ka dhënë TRNC-së 140 mijë doza të vaksinës COVID-19, ndërsa Evropa vetëm 20 mijë doza.

Ekonomia e TRNC-së, e cila varet kryesisht nga turizmi, është prekur rëndë për shkak të pandemisë dhe bllokimeve. Tatar tha se ai shpreson që sektori i turizmit do të hapet përsëri në qershor ose korrik, si dhe theksoi zgjidhjen me dy shtete në ishull.

“Që nga viti 1974, ne për shumë vite po përpiqemi të gjejmë një zgjidhje me punë të palodhur. Por gjithçka është e kotë dhe pa rezultat. Qiproja Greke kanë dorën e sipërme, sepse ata janë njohur nga Kombet e Bashkuara. Ata nuk kanë asnjë nxitje themelore për të gjetur një zgjidhje, për të ndarë burimet e ishullit ose pushtetin me Qipron Turke”, deklaroi Tatar.

Ai theksoi se tani ka një histori të re, duke e përshkruar atë si “dy shtete të barabarta sovrane, që jetojnë krah për krah dhe njohin njëri-tjetrin”.

“Nëse Qiproja Greke njeh shtetin e Qipros Turke, ne në thelb mund të gjejmë një zgjidhje dhe të bashkëpunojmë. Kjo do të ishte një situatë fitimprurëse për të gjitha palët. Turqia mbështet plotësisht qëndrimin tonë se një zgjidhje e re duhet të bazohet në dy shtete”, u shpreh ai.

Presidenti i Qipros Turke theksoi zhvillimet e fundit në Mesdheun Lindor rreth hidrokarbureve dhe aktiviteteve të kërkimit të energjisë dhe interesave të tjera strategjike, të tilla si hapësira ajrore.

“Ne kemi një rajon të Mesdheut Lindor shumë të rëndësishëm, të pasur, premtues dhe të madh dhe Qiproja është në mes të tij. Kanali i Suezit është vetëm disa qindra milje larg”, tha ai.

Tatar theksoi se fqinjët e TRNC-së duhet të njohin faktin se populli i Qipros Turke ka shtetin e tij.

“Qiproja Turke ka rrënjë në ishull duke u kthyer në vitin 1571. Ne jemi në këtë ishull për më shumë se 400 vjet”, tha presidenti i TRNC-së.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit "Balkanweb" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb