Albania

SHKUP – MV lehtëson masat antiCOVID-19

SHKUP, 11 maj /ATSH-AA/ – Qeveria e Maqedonisë së Veriut miratoi sot propozimin e shtabit të krizave për shkurtimin e orës policore.

Nëpërmjet një njoftimi në median sociale, qeveria bëri të ditur se duke filluar nga 13 maji, ndalimi dhe regullorja e veçantë e lëvizjes së popullsisë dhe transportit publik të fillojë nga ora 24:00 deri në orën 04:00.

Në përputhje me këtë, koha e lejuar për punë e objekteve gastronomike, në ambiente të hapura (tarraca verore, kopshte) do të jetë deri në orën 23:30, duke filluar nga 12 maji.

Gjithashtu, nga 12 maji, të gjitha ngjarjet dhe evenimentet mund të mbahen në përputhje me protokollet e dedikuara, me deri 30 % të kapacitetit të hapësirës së mbyllur.

Edhe sallat për stërvitje, fitnes dhe palestrat sportive mund të fillojnë aktivitetin nga 12 maji.

Më herët, qeveria kishte njoftuar se për festën e Bajramit midis 12 dhe 13 majit, sikurse ndodhi edhe për Pashkët midis 1 dhe 2 majit, nuk do të ketë orë policore./ /ervo/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

Football news:

Smertin recalls Euro 2004: he almost fought in the joints, defended against the young Cristiano and understood the excitement of the Bridge
Gareth Southgate: We shouldn't be football snobs. In matches with top teams, diversity is important
Leonid Slutsky: I am still sure that the Finnish national team is the outsider of our group. They were very lucky against Denmark
I'm not a racist! Arnautovic apologized for insulting the players of the national team of North Macedonia
Gary Lineker: Mbappe is a world-class star, he will replace Ronaldo, but not Messi. Leo does things that others are not capable of
The Spanish fan has been going to the matches of the national team since 1979. He came to the Euro with the famous drum (he could have lost it during the lockdown)
Ronaldo removed the sponsored Coca-Cola at a press conference. Cristiano is strongly against sugar - does not even advertise it