Select countries

00:00 Rama propozon presidentin kombëtar, reagon Princ Leka: Duhet Mbretëri!
00:00 Një aktore e famshme, shkak për ndarjen e Jennifer Aniston nga i shoqi
00:00 Rekordi, Shqipëria kalon e para në botë për numrin e lartë të bar-kafeve për banor
00:00 Albin Kurti: Pavarësia e Kosovës, një hap përpara dhe një hap pas
00:00 FOTO/ Shuhet familja në Shkodër, 4 të vdekur në aksident. Bashkëshortja e Edmond Gjergjit në gjendje të rëndë
00:00 Familjarët e gjetën të vrarë brenda në makinë, policia jep detajet e para për 22-vjeçarin në Krujë
00:00 Shifrat alarmante: Pse vdesin shqiptarët, e vërteta e dhimbshme në raport me botën
00:00 Trump: Rusia, e suksesshme në prishjen e peizazhit politik në SHBA
00:00 LAJM I FUNDIT/ Gjendet i vrarë në makinë i riu nga Fushë-Kruja (Emri)
00:00 I riu nga Fushë-Kruja gjendet i vrarë në makinë, dy ditë më parë u kthye nga Italia (Emri)
00:00 Vuçiç: Marrëveshje me Kosovën, por mos poshtërohet Serbia
00:00 Pesë fakte që duhet t’i dini rreth kolesterolit, çfarë e shton rrezikun
00:00 Horoskopi për ditën e sotme, 19 shkurt 2018
00:00 Dëmtohet Marcelo, rrezikon të humbë sfidën ndaj PSG-së
00:00 Panik për pilotët e MOTO GP, ‘kobra’ ndërpret testet dimërore
00:00 Simptomat e leuçemisë dhe faktorët që e favorizojnë
00:00 Fotot ‘hot’ të Rita Orës që ‘ndezën’ Prishtinën dhe një gafë e ‘Daily Mail’
00:00 VIDEO/ 7 kartonë të kuq, ndërpritet ndeshja në kampionatin brazilian
00:00 VIDEO/ Spektakël në Betis-Real Madrid, shënohen 8 gola
00:00 Çavusoglu: Ushtria turke kurrë nuk ka përdorur armë kimike
00:00 FSHF, merr shembull nga Bullgaria! Monitorim dhe edukim nga “Sportradar”
00:00 18 shkurti, nga “Republika e re” e Bashës, tek ajo e Ramës!
00:00 Reagim cinik nga deputetja e VV'së për vendosjen pa leje të billbordeve nga partia
00:00 Përfundon festa, Haradinaj përcjell një mesazh
00:00 A duhet të dënohet Skënderbeu? Daja: UEFA duhet të bëjë amnisti
00:00 E hëna në Kosovë: Haradinaj takon përfaqësuesin e Macronit
00:00 Çfarë i dhuroi Thaçi për ditëlindje kongresistit Eliot Engel
00:00 Protesta në Ukrainë, kërkohet largimi i presidentit Poroshenko
00:00 Vuçiq: Kosovarët të jenë të gatshëm për kompromis
00:00 Irani i reagon Izraelit: Cirk karikaturist!
00:00 “Krenare që jam shqiptare”, çfarë shkruajnë mediat serbe pas koncertit të Rita Orës në Kosovë
00:00 Njihuni me një histori të ëmbël dashurie, burri i dhuron gruas të njëjtën dhuratë për 40 vite rresht
00:00 Thaçi kërkon më shumë investime japoneze në Kosovë
00:00 Edmond Preka dhe dy fëmijët që humbën jetën, këto janë viktimat e aksidentit në Shkodër
00:00 Kujdes! Ja rreziqet e të fjeturit me telefon ndezur
00:00 Në Prizren shitet pica ‘Rita Ora’
00:00 2 fëmijë të vdekur së bashku me të atin, flasin mjekët: Nëna dhe vajza në gjëndje të rëndë
00:00 Historia e 28-vjeçares nga Tirana, punësoi detektiv privat për të provuar tradhtinë e burrit
00:00 Thaçi: Ushtrinë e Kosovës do ta bëjmë në partneritet me SHBA'në
00:00 12 persona rezultojnë të zhdukur pas një orteku në Zvicër
00:00 12 turistë rezultojnë të zhdukur pas një orteku në Zvicër
00:00 Titujt në mediat kroate, boshnjake dhe serbe rreth koncertit të Ritës në Kosovë
00:00 BE'në e presin bisedime të vështira javën e ardhshme
00:00 “Kosovarët janë tani vetë përgjegjës për fatin e tyre”
00:00 ANALIZA: Polarizohu! Në BE fryn erë krize, në jug, në perëndim, në lindje
00:00 Historia e panjohur e vrasjes së Çerçiz Topullit dhe roli i grekëve
00:00 Joe Biden në garë për president në 2020?
00:00 Mos e mallkoni kot 18 Shkurtin!
00:00 Zbuloni 8 sekretet e Instagram, ja si të rrisni ndjekësit pa bërë reklamë
00:00 Panik në stadium, futbollisti i Galatasaray-t shtrihet në fushë dhe humbet vetëdijen (Video)
00:00 Tahiri: Kosova, e sigurt në kursin e saj drejt konsolidimit të mirëfilltë shtetëror e institucional
00:00 “Lot i zi”, baladë e re nga Arbër Gjota
00:00 Dallimi në mes të Trumpit dhe Obamas në dy fotografi
00:00 Opozita që nuk meritojmë
00:00 Pëshpëritja, psherëtima, klithma: Tingëllojnë seksi dhe shtojnë kënaqësinë!
00:00 Mirëdita, Absurdistan!
00:00 “Mos luajnë me Enver Hoxhën”, zbulohet letra e të burgosurve për Ramiz Alinë në ‘91
00:00 6 muaj pasi u tallën me të, Paulinho vendos rekord në “La Liga”
00:00 FOTOT: Vëllezërit binjakë i propozojnë njëkohësisht motrave binjake
00:00 Një familje shuhet nga aksidenti në Shkodër... Pas babait e foshnjës, vdes vajza 5 vjeçare!
00:00 Letra e çuditshme e të burgosurve për Ramiz Alinë në ‘91 në mbrojtje të diktatorit: Me Enver Hoxhën të mos luajnë se…
00:00 Thaçi: S'ka autonomi për Veriun, Serbia e di që nuk ndahet Kosova
00:00 Flamurtari rikthehet te fitorja, mposht Lushnjën në Vlorë
00:00 STUDIMI: Çfarë e shkakton plakjen para kohe tek shqiptarët?
00:00 Qosja refuzon dekoratën e presidentit Thaçi: Nuk e pranoj dekoratën e këtij regjimi
00:00 Milan – Sampdoria, formacionet zyrtare
00:00 Urimi i të rinjve serbë, studentë në Vjenë: Gëzuar ditëlindjen Kosovë
00:00 E konfirmon BE'ja: Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon më 26 shkurt
00:00 Rikthehen reshjet e shiut dhe borës? Çfarë parashikojnë sinoptikanët për javën e ardhshme
00:00 VIDEO/ 274 ditë nga goli i fundit, Reus rikthehet me një ‘bombë’
00:00 Izraeli: Irani kërcënimi më i madh për botën
00:00 Aksident tragjik në Shkodër! Humb jetën babai dhe fëmija 8 muajsh, 5 të plagosur rëndë
00:00 Mesazhi i Kryemadhit nga Kosova: Pavarësia meriton të kremtohet pa mëri e ndasi politike
00:00 Pse nuk e pranoj dekoratën e këtij regjimi!
00:00 Karem sjell në Prishtinë porosinë e Trumpit për 10-vjetorin e Pavarësisë
00:00 President kombëtar? Paloka: Rama deklarata bombastike, por pa vlerë
00:00 FOTOT: Luanesha tregon dashuri për këlyshin e antilopës, këto momente po bëjnë xhiron e botës
00:00 Kryemadhi e “qetësuar”, mesazh nga Kosova: Ta festojmë pa mëri dhe ndasi politike
00:00 Video/ Lenjani merr një trepikësh shprese, kosovari asiston në golin e Zidan
00:00 Ura e Zogut drejt shkatërrimit
00:00 Tritan Shehu “zgjidh” enigmën: Rama po tenton të rregullojë marrëdhëniet me Greqinë duke ‘kërcënuar’ Presidentin
00:00 Njeriu i momentit te Milan, këshilla e Gatusso-s për Cutrone-n: Gjej një të dashur të bukur dhe bëj dashuri
00:00 Historia e djaloshit që u qëllua me armë gjatë një loje me bashkëmoshatarët, përlot edhe Lorik Canën
00:00 Ter Stegen: Barça, më e fortë pa Neymarin
00:00 Nxënësit amerikanë kërkojnë ligje më të rrepta për armët
00:00 FOTO/ Bilanci tragjik i aksidentit në Shkodër, humb jetën babai dhe foshnja 8-muajshe (Emri)
00:00 Mbi 1 milion euro grant nga Japonia për shëndetësinë kosovare
00:00 FOTOT E JAVËS: Nga protestat në Ramallah tek Olimpiket Dimërore, ja shkrepjet më spektakolare
00:00 Watson dhuron një milion funte për luftën kundër keqtrajtimeve seksuale
00:00 Mali i Zi paralajmëron mundësinë e korrigjimit të kufirit me Kosovën

Last news

00:00 بالفيديو: “صفعة” عميد لعامل بالكهرباء تفجر غضبا في لبنان
00:00 Как похудеть к лету: советы, которые помогут скинуть вес
00:00 Каких актеров мы не увидим на экранах в 2018 году
00:00 تيلرسون رهن اشارة من كوريا الشمالية للتفاوض
00:00 У Генштабі Росії розповіли про можливі бойові дії
00:00 Под Донецком боец ВСУ застрелил сослуживца
00:00 "Нажива" на АТОшниках: следствие "потеряло" материалы скандального дела
00:00 Михалок готовит проект с музыкантом из "Океана Ельзи"
00:00 Fergie's National Anthem Attempt Slammed As The 'Worst Rendition Ever'
00:00 Глава Якутии Борисов и его помощник устроили авиадебош с угрозами экипажу
00:00 Яркий фоторепортаж о том, как рассерженные белорусы протестовали в регионах
00:00 «Оказал неповиновение, хватал за форму». Милиция озвучила свою версию задержания оператора «Белсата» Андрея Козела
00:00 Михалок готовит сольный проект «Дрезден»
00:00 US-Moderatorin: US-Präsident Trump teilt gegen Winfrey aus
00:00 Аваков призывает Кабмин отменить охрану судов полицией и Нацгвардией
00:00 اليمن: جندي يسطو على 100 مليون ريال في عدن
00:00 ДТП у Харкові: у суді мають зачитати обвинувальний акт
00:00 Ment am Montag: Hab’ ich Schnupfen, nehme ich Hamsterfelle
00:00 Golkar kumpulkan kader kepala daerah di Hotel Sultan, Ketua KPK dijadwalkan hadir
00:00 Крым скоро передаст в федеральное подчинение десять заповедников
00:00 Moin Moin: Budni oder Barcelona?
00:00 Військових попередили про небезпеку користування російським мобільним додатком
00:00 اردوغان يخيّر الوحدات الكردية بين الخروج او الاستسلام
00:00 В Україні з'явиться ще один міжнародний аеропорт
00:00 У РФ звинуватили НАТО в російській агресії в Україні
00:00 Попередили про небезпеку користування мобільним додатком, який витягує корисну російським спецслужбам інформацію
00:00 Az atomkoffer miatt dulakodtak Trump emberei a kínai biztonságiakkal
00:00 तेन्जिङ नोर्गे र उदितनारायण बन्दिन : सन्दिप लामिछाने
00:00 المغرب يسجل أول عملية إنقاذ لمهاجرين من الروهنغيا
00:00 World: Attacking the 'Woke' black vote
00:00 Entertainment: What is big air? It's the Olympics' newest snowboard event
00:00 Halálos baleset történt egy vasúti átjáróban Vas megyében
00:00 Власти Украины должны обеспечить безотлагательное рассмотрение законопроекта об Антикоррупционном суде, - МВФ
00:00 معادلات السيد البحرية والجوية
00:00 الثلوج تعرقل عمليات البحث عن حطام الطائرة الإيرانية
00:00 "Багато артистів спливе перед виборами", - у Порошенка прокоментували Вакарчука-політика
00:00  ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​ជាង​២​ម៉ឺន​នាក់ មក​លេង​ខេត្តក្រចេះ​(​មាន​វី​ដេ​អូ​)
00:00 Pabrik rumahan pembuatan ekstasi digerebek, pasutri ditangkap
00:00 Олена Шоптенко очікує на первістка
00:00 Мать погибшего вагнеровца: Чем мой сын хуже
00:00 Lett å bli tilskuer i eget hjem
00:00 Лавров назвал причину, почему Россия аннексировала Крым и начала агрессию на Донбассе
00:00 Лавров назвал причину. Почему Россия аннексировала Крым а начала агрессию на Донбассе
00:00 ﺗﻨﻈﻴﻢ ﺭﺣﻠﺔ ﻋﺒﺮ ﻧﻬﺮ ﺍﻟﺴﻨﻐﺎﻝ لأول مرة منذ نصف قرن
00:00 ﺗﻨﻈﻴﻢ ﺃﻭﻝ ﺭﺣﻠﺔ ﻋﺒﺮ ﻧﻬﺮ ﺍﻟﺴﻨﻐﺎﻝ منذ ﻨﺼﻒ ﻗﺮﻥ
00:00 "Dragon Ball Super": conoce la nueva transformación de Gokú
00:00 YouTube: Ladrón es atropellado por su compañero durante huida
00:00 Champions League - FC Bayern: Ribéry und Coman kämpfen um Startelfeinsatz gegen Besiktas
00:00 Állami tankönyvfejlesztő: nincs aktuálpolitika a Toldit a terrorizmussal összehozó tankönyvben
00:00 Расстрел в Дагестане затерялся на росТВ между Трампом и Саакашвили
00:00 Ketum PAN: koalisi pilpres ditentukan Rakernas 2018
00:00 Irrer Entwurf für Norwegen - Dieses Hotel ist eine runde Sache
00:00 في الحملة على "أونروا"
00:00 Rechtzeitig vorsorgen - Vorsorgevollmacht: Wann sie greift, was sie regelt
00:00 Стивідори недоплатили в бюджет не менше півмільярда гривень – Бамбізов
00:00 Yaklaşık 600 bin hurda araç kullanılacak
00:00 Agyondíjazták a Három óriásplakátot az idei BAFTA-gálán
00:00 Концерн «Техмаш» будет выпускать оборудование для пивоварения
00:00 Agyon díjazták a Három óriásplakátot az idei BAFTA-gálán
00:00 Hiába áll a bál, a Fidesz politikusai is megszavazták, hogy metrómegállót nevezzenek el Gönczről
00:00 भारतीय गायक अमित पल पोखरा आउने
00:00 PUPR siapkan Rp150 juta perbaiki Gelora Bung Karno
00:00 Отечественные ученые создадут сверхмощный квантовый компьютер‍ на 50 кубитов
00:00 Eksantrik zengin kıskandı: Biz uzaya daha iyi çıkarız!
00:00 «پسر برانکو» همچنان در ترکیب اصلی پرسپولیس
00:00 بیمه‌های تجاری آبادان سهم ۱۰ درصدی وزارت بهداشت را پرداخت کنند
00:00 Barcelona kian perkasa setelah ditinggalkan Neymar
00:00 Ενδιαφέρονται οι μαθητές σας για την μάθηση;
00:00 ចិន​ព្រមាន​អា​មេ​រិ​កថា ពួក​គេ​នឹង​ការពារ​អត្ថប្រយោជន៍​របស់​ខ្លួន
00:00 Нацотбор на Евровидение: MELOVIN хочет выпустить свой аромат, а KADNAY написали песню за два часа
00:00 Novanto: Arif dan Mekeng Sudah Saya Laporkan ke Penyidik KPK
00:00 Liverpool's Paul Nightingale faces £25k payout for groping
00:00 Football - Ligue 1 - Ligue 1 : notre équipe type de la 26e journée
00:00 Φρίκη! Πιστοί γιορτάζουν φεστιβάλ καταβροχθίζοντας ζωντανά κοτόπουλα (ΒΙΝΤΕΟ)
00:00 An investment mystery: Julius Mwale's string of court cases [Part 2]
00:00 Planning for Mars: Researchers carry out four-day mission
00:00 Jeux olympiques - Pyeongchang 2018 - Vonn se dit «prête et en forme» pour la descente
00:00 Alltagsfrage - Gibt es einen Trick, im Beruf durch zu starten?
00:00 Akeem Latifu: Nigerian defender moves to Sogndal in Norway
00:00 Puntom udario pješakinju u Klašniku
00:00 මෛත‍්‍රී-රනිල් රණ්ඩුව බොරුවක්.. එජාප-ශ‍්‍රීලනිප දීගය තවත් ඉදිරියට.. ශ‍්‍රීලනිප මන්ත‍්‍රි පිරිසක් විපක්‍ෂයට..
00:00 Ženu uznali vinnú z členstva v Islamskom štáte: Trest smrti!
00:00 Собчак может выдвигаться на мэра Москвы?
00:00 «Не играть с огнем»: Сергей Лавров осудил агрессивные действия Вашингтона
00:00 Tipu dan Peras Korban, Penyidik KPK Gadungan Buat Sprindik Palsu
00:00 Kendall Jenner bares her abs in a TINY fringed bralet
00:00 موظفو الامانة يعتصمون للمطالبة برواتب ثالث ورابع عشر
00:00 Wenn Kinder zu Vollwaisen werden - Sorgerechtsverfügung: Darauf müssen Sie achten
00:00 Lääkitys aiheutti Jaakolla armottoman pelihimon - menetti lähes 30 000 euroa
00:00 Рецепт дня: постный шоколадно-вишневый пирог

Skandal në spitalet rajonale, mjekët dhe shteti braktisin spitalet

Në 24 spitale të qyteteve kryesore të vendit prej vitesh kanë mungesë të theksuar të mjekëve specialist. Ky fenomen ndeshet kudo në vend. Fiks Fare e ka evidentuar këtë situatë dhe pasqyruar realitetin e dhimbshëm që bie në “kurriz” të qytetarëve. Këtë e konfirmojnë edhe drejtorët e spitaleve, ku përmes kamerave të emisionit “Fiks Fare” kërkuan të ngrihet ky shqetësim.

Spitali i Gjirokastrës në alarm për specialist, mjekët në prag pensioni

Mungesa e specialistëve në Spitalin e Gjirokastrës dhe kushtet e mjerueshme në të cilat gjendet godina e kanë vështirësuar dhënien e ndihmës shëndetësore për banorët e qarkut të Gjirokastrës. Drejtori i Spitalit “Omer Nishani” shpjegon se prej vitesh ka mungesë të mjekëve specialistë si dhe një sërë problemesh të tjera. Shumë prej bluzave të bardha janë në prag të pensionit ndaj sipas Dr.Përparim Muços është e vështirë të gjesh mjek të rinj.” Vuajmë prej vitesh për mjekë. Kemi vetëm një mjek reanimator dhe nuk kemi kirurgë. Edhe një që kemi është në prag të pensionit” shprehet Muço.Drejtori i spitalit shpjegon se edhe specialitetet e tjera janë në mungesë, pasi ka vetëm një pediatër, neonatolog , okulist

dhe ortoped. Sipas tij gjendja nuk është e mirë prej vitesh dhe mungesat në specialist sa vijnë dhe shtohen. “Kemi nga një mjek për specialitet, ndërkohë duhet me urgjencë një ortoped, pasi dy që kemi kanë ikur për specializim jashtë vendit. Ishallah kthehen!” përfundon ai. Spitali veç mungesës së stafit është në gjendje të mjerueshmë. Lagështia ka pushtuar tavanë e mure, ndërsa tualetet janë kthyer në vatra infeksioni. Spitali edhe pse është rikonstruktuar 9 vjet më parë më 26 qershor të vitit 2009, sot duket sikur mbi të nuk është vënë dorë kurrë. Asokohe Ministria e Shëndetësisë investoi 123 milion lekë për godinën dhe blerjen e paisjeve të reja, por aktualisht ky institucion shëndetësor është në gjendje të mjerueshme . Nëndrejtori i spitalit, Roland Karalli shprehet se tashmë në institucion çdo gjë ka dalë jashtë përdorimit. “Lagëshita ka pushtuar muret e dhomave, koridoret e gjithçka. Sistemi i ngrohjes ka dalë jashtë funksionit vetëm tre kaloriferë punojnë në të gjithë godinën” pohon Karalli. Ai shton se institucioni shëndetësor ka mungesë shtretërish dhe pacientët detyrohen të marrin me vete çarçafë e batanije në spital. Një tjetër problem mbetet edhe higjena, banjot kanë dalë jashtë funksionit dhe ka mungesë edhe në stafin e sanitareve. ” Duke qenë një spital rajonal i cili ka fluks pacientësh, duhet të kishte një numër më të madh sanitaresh, po do ishte e nevojshme të kishte edhe më shumë staf” përfundoi ai.

Spitali i Tepelenës , dy mjekë dhe asnjë ambulancë

Pas nuk mbetet as spitali i Tepelenës ku marrin shërbim banorët e Tepelenës dhe Memaliajt, gati 45 mijë banorë . Edhe në këtë spital mungojnë mjekët specialsitë, mungon mjeku pediatër, kardiologu, okulisti. Spitali ka vetëm dy mjek specialistë një neurolog dhe një pneumolog.

Pacientët I dërgojnë në Tiranë, por edhe për ta, nuk kanë ambulance. Tre autoambulancat që ka ky spital, janë jashtë funksionit

Spitali i Sarandës me mjekë pensionistë

Spitali i Sarandës me 85 shtretër megjithëse jo rajonal mbulon nevojat për shërbime mjekësore për një popullsi të gjerë që përfshin banorë të bashkive Konispol dhe Delvinë përvec atyre të komunave përreth. Shumica e mjekëve qëpunojnë në këtë spital janë pensionistë.

Në këtë spital mungon mjeku pediatër, kirurgu , gastroepatologut, hematologut dhe kardiologu.

Mjekët e spitalit të Peshkopisë: Punojmë si në mesjetë

Në spitalin e Dibrës, ndërhyrjet kirurgjikale realizohen me mjete të viteve ‘ 60.

Nën drejtori i spitalit të Peshkopisë, Astrit Ademi shprehet se mungojnë disa mjek specialist si: mjek obstetër, okulist, infeksionist, kirurg, neurolog, anestezist.

“Çdo ditë dërgojmë pacientë drejt Tiranës për shkak të mungesës së mjekëve specialist” shprehet Ademi. Edhe mjetet në këtë spital janë shumë të amortizuara.

Kryeinfermierja e këtij spitali, Alba Shehu tregon se prej 10 vitesh nuk ka okulist fare. “Këtu nuk ka absolutisht asnjë instrument, asnjë vegël pune, këtu punohet si në mesjetë. Unë mbuloj dhe emergjencat e Orl-së dhe okulistikës, ama nuk punohet me gishta sot, nuk ka absolutisht asnjë lloj vegle. Mjeku që punoj prej 13 vitesh aty , i merr mjetet me vete, në rrugë private se shteti nuk ka. Ka raste pafund me trupa të huaj në rrugët e frymëmarrjes dhe laring i heqim me klema me gjëra që janë. Si ndricues përdorim dritën e telefonit’.- shprehet Shehu.

Ndërsa mjeku gjinekolog, Bajram Balliu shprehet se punon prej 10 vitesh në maternitetin e Dibrës, dhe aktualisht është vetëm ai në detyrë. Sipas tij kanë dërguar kërkesat në ministri, por askush nuk i ka marrë parasysh. “Mungon eko-ja, instrumentet, mungon një kardiomonitor i cili ka të paktë

5 vite që është i prishur. Në sallën e operacionit ne punojmë akoma me mjetet e viteve ’60-70”- tregon Balliu