Albania

Spanjë-Suedi supersfida e së hënës, në fushë edhe Polonia e Lewandowskit

Ditët e para kaluan shpejt dhe edicioni i 16 i kampionatit evropian bëhet gati për të prezantuar Spanjën, një ndër skuadrat përfaqësuese më me emër të Kontinentit të Vjetër, që ashtu si edhe Gjermania është kurorëzuar plot tre herë me trofeun e lakmuar Henri Delaunay.

Bëhet fjalë për ndeshjen numër 9 të këtij edicioni dhe “furia e kuqe” do ta nisë rrugëtimin këtë herë në Krahinën Autonome të Andaluzisë përballë Suedisë. “La Roja” do të ketë favorin e faktorit fushë në fazën hapëse të këtij evropiani, duke pasur parasysh faktin që skuadra e drejtuar nga trajneri Luis Enrique do t’i zhvillojë tre ndeshjet e para të raundit të grupeve në shtëpi, në Qytetin e Seviljes.

Këtë herë nga qyteti më i madh andaluzian është përzgjedhur pikërisht Stadiumi La Cartuja, me një kapacitet prej 60.000 spektatorësh. Stadiumi Olimpik i Seviljes është impianti i gjashtë për nga madhësia në Spanjë dhe sipas parashikimeve, protokollit anti – covid apo dhe masave shtrënguese në vend mendohet që La Cartuja të mbajë mbi shpatulla deri në 30% të kapacitetit, pra afërsisht rreth 18.000 spektatorë. Spanja ka humbur disi shkëlqimin e mëparshëm dhe pas triumfit 4-0 në finalen e madhe të evropianit të vitit 2012 ndaj Italisë në Stadiumin Olimpik të Kievit “la furia roja” ka pësuar eliminime të dhimbshme.

Tani loja e skuadrës përfaqësuese spanjolle është mësuar nga të gjithë dhe kundërshtarët janë në gjendje për të marrë masat e duhura, për të zhvlerësuar në maksimum kontrollin e zakonshëm të topit. Kështu në botërorin brazilian të vitit 2014 Spanja e Vicente del Bosque-s u eliminua që në fazën e grupeve, ndërsa në evropianin francez “La Roja” e drejtuar po nga trajneri veteran u mund pa shumë vështirësi që në fazën e 1/8 nga Italia e Antonio Conte-s.

Poshtërimin më të madh Spanja e pësoi në botërorin rus, pikërisht nga vendi organizator, që i mposhti gjithashtu që në fazën e 1/8, pas gjuajtjeve të 11-metërshave. Drejtuesit e Federatës rikthyen sërish trajnerin Luis Enrique, që këtë herë preferoi për të mos grumbulluar asnjë futbollist nga Reali i Madridit.

Natyrisht nuk bëhet fjalë për ndasitë ndërmjet Realit dhe Barcës, sepse trajneri asturian është një nga të vetmit futbollistë që ka veshur në të kaluarën fanellën e dy gjigantëve të futbollit të këtij vendi, gjithsesi bën përshtypje lënia jashtë këtij grumbullimi e kapitenit të përfaqësueses Sergio Ramos, që u persekutua vazhdimisht gjatë sezonit të fundit nga dëmtime të ndryshme.

Situata e dy klubeve më të mirë në vend ka ndryshuar në mënyrë rrënjësore në aspektin financiar dhe pandemia e koronavirusit vetëm sa e ka përkeqësuar akoma më shumë gjendjen e Realit dhe Barcelonës. Një pjesë e mirë e lojtarëve është larguar nga gadishulli iberik dhe Luis Enrique ka bërë diçka të paimagjinueshme dhe të papërjetuar më parë, duke grumbulluar në ekipin kombëtar për fazën finale të këtij evropiani më shumë lojtarë nga jashtë vendit, krahasuar me numrin e kontigjentit të futbollistëve që luajnë në Primera Division.

Nga 26 lojtarë të federuar në listën e UEFA-s plot 14 prej tyre luajnë jashtë kufijve të Spanjës, 10 prej të cilëve pikërisht në Premier League me skuadrat më të mira në ishull.

Spanja pozicionohet e gjashta ndërsa Suedia renditet në vendin e 18, në klasifikimin e përgjithshëm të FIFA-s dhe është interesant fakti që dy vendet ritakohen përsëri, pasi u ndeshën bashkë edhe gjatë fazës kualifikuese. Në këtë mënyrë goglat i përplasën sërish këto dy përfaqësuese, gjithsesi në fazën eliminatore në sfidat në grupe Spanja fitoi 3-0 në Madrid dhe barazoi 1-1 në Solna, falë një goli të realizuar në kohën shtesë nga Rodrigo, gol që bëri të mundur që “furia e kuqe” ta mbyllte aventurën në grupe me plot 5 pikë më shumë se sa ekipi skandinav.

Nën drejtimin e trajnerit Janne Andersson Suedia është ngritur përsëri, madje në botërorin e fundit “verdheblutë” shkuan deri në fazën cerekfinale, ku u thyen nga Anglia me shifrat 2-0. Kjo është hera e gjashtë radhazi dhe e shtata gjithsej që Suedia merr pjesë në fazën finale të kampionatit evropian, ndërsa Spanja në krahun tjetër e ka pjesëmarrjen e 11 në histori dhe në mënyrë kurioze në katër dekadat e fundit “La Roja” ka humbur vetëm edicionin e vitit 1992, pra pikërisht kompeticionin që u organizua nga vetë Suedia.

Që pas mbërritjes deri në fazën gjysmëfinale në evropianin e vitit 1992 apo qoftë edhe në botërorin që pasoi dy vjet më vonë në Shtetet e Bashkuara, ku “verdhjeshilët” e përfunduan rrugëtimin e tyre në shkallën më të ulët të podiumit, në 4 nga 5 evropianët e fundit Suedia është eliminuar që në fazën e grupeve, duke mos mbërritur dot deri te sfidat e knock out-it.

Takimi do të mbahet në mbrëmje në orën 21:00 dhe La Cartuja do të bëhet i pari stadium spanjoll që do të presë një ndeshje të një aktiviteti të rëndësishëm që nga viti i largët 1982, kur vendi iberik organizoi kampionatin e 12 botëror. Në Grupin E bëjnë pjesë gjithashtu edhe Polonia me Sllovakinë dhe ekipet në këtë grup do të zbresin sërish në fushë edhe të premten e ardhshme, ku Suedia do të masë forcat me Sllovakinë, ndërsa Spanja do të sfidojë Poloninë e Robert Lewandowskit.

Duke patur parasysh forcën e kundërshtarëve të tjerë si dhe kalendarin natyrisht ky është një duel që do të vendosë shumë në lidhje me vendin e parë. Suedia i ka humbur dy sfidat e fundit ndaj vendeve organizatore në një kampionat evropian me rezultatin e njëjtë 2-1, madje po me shifrat 2-1 “verdhjeshilët” kanë humbur gjithashtu edhe të vetmen përballje ndërmjet tyre, në fazën finale të një aktiviteti të tillë. Bëhet fjalë për takimin e vitit 2008 në Innsbruck të Austrisë, ku Zlatan Ibrahimovic barazoi golin e shpejtë të shënuar nga Fernando Torres, ndërsa David Villa realizoi në minutën e dytë shtesë edhe golin e fitores për “furinë e kuqe”.

Ishte një Spanjë tjetër, që nën drejtimin e të madhit Luis Aragones filloi një cikël të papërsëritshëm në historinë e kësaj përfaqësueseje, ndërsa tani gjërat kanë ndryshuar dhe “La Roja” ka fituar vetëm 4 nga 9 takimet e fundit, ku përjashtim bën vetëm sfida me Gjermaninë, pasi tre fitoret e fundit skuadra e drejtuar nga trajneri Luis Enrique i ka regjistruar ndaj Lituanisë, Kosovës dhe Gjeorgjisë.

Suedia ka fituar 5 ndeshjet e fundit në të gjithë kompeticionet, por sidoqoftë edhe “verdhjeshilët” nuk kanë patur ndonjë kalendar të vështirë. Dy vendet janë përballur 15 herë ndërmjet tyre dhe Spanja kryeson bilancin e përgjithshëm 7 me 3 me fitore.

Football news:

Van Dijk on the 1st match after injury: 285 days ago, my return began. The work continues
Director of Sassuolo: Locatelli wants to go to Juventus, but Torino need to negotiate with us
Pochettino did not think about leaving for Real Madrid or Tottenham: There was always clarity in relations with PSG
Diving into the Russian Cup: the Orthodox club from Domodedovo, Krasava and Kairat is one step away from the match with the RPL team
Man City will sell midfielder Ilic to Verona for 7.5 million euros. He spent a year on loan there
Roma and Genoa agreed on the lease of Shomurodov with a mandatory purchase for 17.5+2.5 million euros. The contract will be signed on Monday
Van Dijk played for Liverpool for the first time in 9 months