Albania

U shkaktua nga domatet, ngjyra vjollcë e qiellit tremb banorët e këtij qyteti

Qielli i natës mbi Trelleborg, një qytet i vogël në bregdetin jugor të Suedisë, filloi të shkëlqejë mahnitshëm me ngjyrë vjollce ndërsa binte nata, dhe disa banorë u frikësuan shumë.

Ngjyra vjollcë u shkaktua nga një sistem i ri i ndriçimit me efiçiencë të energjisë i instaluar në një nga plantacionet më të mëdha të domateve në vend, i cili ndodhet jo shumë larg qytetit.

Në Gislow, një qytet i vogël 10 minuta në lindje të Trelleborg, operatorët e bimëve të domates kanë filluar të përdorin një sistem të ri LED dritë që kursen energji dhe shkëlqen vjollcë dhe sistemi duhet të zgjasë sezonin e rritjes së perimeve.

Banorët e Gislov dhe Trelleborg u ankuan se dritat e forta i shqetësonin në mbrëmje ndërsa shkëlqenin në shtëpitë e tyre. Si rezultat, më 6 nëntor, operatorët filluan të fiknin dritat midis 5 dhe 11 pasdite, shkruan rtk.

Një mjegull e pazakontë vjollce më shpesh shihet kur ka re të ulëta në qiell, të cilat më pas ndriçohen nga llambat nga poshtë.

Pronarët e plantacioneve të domateve, fqinji Alfred Pedersen & Son, kanë lëshuar një deklaratë në lidhje me spektaklin e pazakontë të natës.

Si hap i parë, ne vendosëm të fiknim të gjithë impiantin në mbrëmje. Megjithëse ky do të jetë një hap prapa për ne, ne nuk donim t’i zemëronim banorët. Ne thjesht donim të kursenim energji elektrike dhe të rriteshim më shumë,” thanë ata.

h.b/dita

Football news:

Frank Lampard: I didn't have enough time to take Chelsea to the next level
Ozil will receive 3 million euros in Fenerbahce from July. Lifting - 550 thousand
Phil Neville now coaches the Beckham Club in sunny Miami. I left the England women's national team for this before the Olympics
Chelsea hope Tuchel will be at the match against Wolverhampton on Wednesday
Antonio Conte: Inter lost 0:2 in the last derby. We need to play Milan more decisively in the Cup
Pioli about the Italian Cup derby: Milan wants to win the Italian Cup, but we have a very difficult grid
PSG may offer Arsenal Draxler for Guendouzi