Albania

Vargje të zgjedhura nga arkivi

Vetëm…

Dje vetëm-sot vetëm,

nesër vetëm,

pa vdekur-mikja ime,

u tretëm…

1998

I mjafton secilit…

Nuk mund ta dëgjoj,

sot unë zilkën tënde,

se kumbora ime,

si këmbanë buçet,

kur ka rreze drite,

s’duket dritë hëne,

i mjafton secilit,

pikëllimi i vet…

1997

Dhe hasmi u bind…

Dhe hasmi u bind,

që s’jam dru i shkundur,

ndaj vrapoj si xhind,

s’kam kohë për të humbur…

1997

O popull…

O popull që mbush qelitë,

mos rri i brengosur,

se Krishti kur lart u ngrit,

burgun ka burgosur.

Mos e torturo më trupin,

trupin edhe shpirtin,

braktis thikën dhe barutin,

kërko Jezu Krishtin.

Qiriri…

Në rrugët e jetës,

kudo që të shkosh,

në do që të paktën,

shpirtin të shpëtosh…

Dhe në mos besofsh,

Zot e Perëndi,

gjej gjëkund një kishë,

dhe ndiz një qiri.

1997

Gjarpri…

Që prej qindra vjetësh,

o njerëz të varfër,

te kolltuku i lartë,

frymë merr një gjarpër.

1998

Fluturimi

Fluturon shqiponja,

gjer tek ylli i artë,

dhe e ngre folenë,

në majën e malit,

fluturon mushkonja,

në llum e në baltë,

dhe e ngre folenë,

nën bishtin e kalit.

Po çudi e madhe,

në Shqipërinë time,

këto që të dyja,

quhen fluturime!

1998

Jetoj mes egërsirash

Jetoj në mes egërsirash,

mes njerëzish që zjarre vjellin,

djegur në vapë shkretëtirash,

ku gratë nepërka pjellin.

Jetoj në mes egërsirash,

me helm të gjarprit dehur,

dhëmbët duzina prej shtizash,

me gjuhën shpatë të mprehur.

Po s’trembem nga dhunë e pabesë,

nga djalli me gjithë ç’ka gatuar,

të ndritur si Ylli i Mëngjesit,

kam Zotin kështjellë të besuar.

1998

Rruga e mëkatit

Rruga e mëkatit,

për njerinë,

duket shtruar,

me qilim të gjelbër,

po në mes të saja,

një greminë,

të pret gojëhapur,

si kuçedër

1998

O bir robërie

Ul kokën e mjerë,

o bir robërie,

dhe jetën-skëterrë,

jeto veç prej zorit,

kambana për shurdhin,

kurrë-jo nuk bie,

as dielli s’del,

për syrin e qorrit!

Football news:

Pep Guardiola: Tuchel is an exceptional coach. I am sure he will succeed with Chelsea
Flick's future in Bayern is in doubt. He has a difficult relationship with Salihamidzic
Mikhailovich's autobiography - 🔥 Was friends with a criminal boss, rushed to the Inter locker room to deal with Ibra, defeated leukemia
Chelsea's chances of signing Alaba have increased since Tuchel's arrival. Real Madrid is also Interested in the player
Solskjaer about Greenwood: We're talking about the syndrome of the second season. I have always believed that 99% of the effort is 100% of the failure
Oscar: Salah at Chelsea was unstoppable in training, but on the pitch he was timid. Not enough confidence
Koeman on Barca's debts: We helped the club by lowering salaries. This situation is not only here - everyone is suffering because of the coronavirus