Albania

Xhaferi: Shtyrja e regjistrimit në duart e partive politike

Kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi deklaroi sot se shtyrja e regjistrimit të popullsisë është në duart e partive politike dhe se Kuvendi nuk e ka problem fare që të mblidhet dhe të votoj ndryshimet e nevojshme, megjithatë u shpreh i prerë se për këtë së pari nevojitet një harmonizim i qëndrimeve mes subjekteve politike.

“Në rast se ka konsensus në mes subjekteve politike që janë pjesë e kuvendit dhe dalin me një propozim të harmonizuar mes vete. Pra kjo është punë e partive politike në rast se merren vesh mes vete”, tha Talat Xhaferi, kryetar i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Football news:

One-Bissaka will be able to play with Atalanta in the Champions League. Manchester United's appeal against his disqualification was granted
Milan has extended the contract with the Belgian national team midfielder Salemakers until 2026. Salary - 2 million euros a year
Spalletti's Fiat Panda was stolen. The car was parked in the parking lot of the hotel where coach Napoli lives
Atletico President: The deals on Griezmann and Suarez have benefited Barca, our club and the players themselves
Sergio Aguero: Ronaldo is more of a striker than Messi. Cristiano scores, scores and scores
Laporta on Pedri: We want him to have the same career at Barca as Messi, Xavi and Iniesta. He is worth more than a billion euros
Olivier Giroud: Chelsea is spending crazy money. The club won the Champions League, but bought the striker for 90 million pounds