Prije 97 godina rođen je Alija Izetbegović

Alija Izetbegović rođen je u Bosanskom Šamcu u uglednoj begovskoj porodici. Kada su mu bile tri godine,otac Mustafa, trgovac po zanimanju, odlučio se na selidbu u Sarajevo s devetočlanom porodicom. Mustafa Izetbegović je Imao dva sina iz prvog braka te tri kćeri i dva sina iz braka sa Alijinom majkom Hibom rođenom Džabija. Alija Izetbegović je bio peto dijete po rođenju.

Izetbegović je u Sarajevu pohađao Prvu realnu mušku gimnaziju i već tada se počeo suočavati s dilemama oko pitanja „socijalne pravde i nepravde“, s jedne, i vjere u Boga, s druge strane. Čitao je mnogo, i književna i filozofska djela koja je pročitao u završnim razredima gimnazije imala su važnu ulogu u njegovom obrazovanju i sazrijevanju. U književnosti su to bili romani Dostojevskog, a u filozofiji Propast Zapada Oswalda Spenglera i Stvaralačka evolucija Henria Bergsona te ukupno djelo Immanuela Kanta. Ipak, nakon perioda mladalačkih dilema i lutanja, vratio se “ponovo pronađenoj vjeri” koju nikada više nije izgubio, a tako vraćena vjera bila je mnogo čvršća od one koju je stekao porodičnom tradicijom.


Izetbegović je maturirao 1943. godine na sarajevskoj Prvoj muškoj gimnaziji. Sarajevo je tada bilo pod ustaškom okupacijom, odnosno čitava Bosna i Hercegovina je bila pod okupacijom pronacističke Nezavisne države Hrvatske, tako da se morao skrivati cijelu 1944. godinu kako bi izbjegao mobilizaciju u neku vojnu formaciju ustaškog režima. U to vrijeme upoznao je buduću suprugu Halidu Repovac, čija su dvojica braće (Bakir i Muhamed Repovac) stradali kao pripadnici antifašističkog pokreta otpora.

U toku rata, Alija Izetbegović se bavio humanitarnim radom, pomažući prognanim civilima u okviru pokreta “Mladi muslimani”, gdje je još prije rata pokušao pronaći i artikulaciju vlastitih političkih i idejnih opredjeljenja. Islam, te antifašizam i antikomunizam, određivali su opću orijentaciju ovog pokreta.

Nakon rata, novouspostavljena komunistička vlast je u pokretu vidjela opasnost i već 1946. godine počela su prva hapšenja. Među uhapšenima bio je i Alija Izetbegović koji se tada nalazio na odsluženju vojnog roka u Jugoslavenskoj armiji, te mu je suđeno pred Vojnim sudom u Sarajevu: dobio je tri godine strogog zatvora.

Ubrzo po izlasku iz zatvora 1949. godine, Izetbegović je, mada više zainteresiran za pravo, upisao studij agronomije u Sarajevu, te formirao porodicu. Narednih deset godina radio je na gradilištima, najviše u Crnoj Gori – sedam godina, gdje je upravljao izgradnjom Hidrocentrale „Perućica“ kod Nikšića. Istovremeno je studirao i izdržavao porodicu. Na trećoj godini napustio je agronomiju i upisao studij prava na Sarajevskom univerzitetu, da bi diplomirao u roku od dvije godine, 1956. godine. U međuvremenu je dobio troje djece – dvije kćerke i sina.

Kao pravnik, Izetbegović je nastavio raditi u građevinskom sektoru (NISKOGRADNJA, PUT, IPSA, CONSULTING). Položio je pravosudni ispit 1962., ali se nije profesionalno bavio advokaturom. U širokom spektru interesovanja – od praćenja svemirskih programa, političkih događaja u svijetu i zemlji, razvoja nauke i tehnologije, do učenja stranih jezika, ali i hobija poput šaha – islam i stanje muslimanskih naroda ostaju u središtu Izetbegovićeve pažnje. Napisao je i, pod pseudonimom L.S.B. – koji je sačinjen od početnih slova imena njegovih kćerki i sina, objavio više članaka na tu temu (kasnije sabrani pod naslovom Problemi islamskog preporoda), a 1969. je napravio nacrt za tekst Islamska deklaracija, koju je tokom 1970. završio i objelodanio. Ovaj nevelik tekst (oko 40 stranica,) koji se odnosi na muslimanski svijet “od Maroka do Indonezije”, izazvao je živo interesovanje tek nakon montiranog političkog „Sarajevskog procesa“ Izetbegoviću i dvanaestero muslimanskih intelektualaca1983. godine. Iako optužba nije ponudila nikakve konkretne dokaze, Izetbegović je osuđen za tzv. islamski fundamentalizam i udruživanje radi rušenja ustavnog poretka te delikt mišljenja.

Svoju drugu knjigu – Islam između Istoka i Zapada – Izetbegović je u važnim dijelovima napisao još prije prvog odlaska u zatvor 1946. godine. Kada je uhapšen, njegova sestra Arzija ju je sakrila i tako sačuvala rukopis. Na ovom rukopisu Izetbegović je kasnije intenzivno radio i jedan duži fragment o religiji i umjetnosti objavio je 1971. u beogradskom časopisu “Kultura”, u tematskom broju koji je bio posvećen religiji i koji je bio privremeno zabranjen zbog teksta o marksizmu ruskog filozofa Nikolaja Berđajeva.

Desetak godina kasnije, dovršen rukopis knjige Islam između Istoka i Zapada poslao je prijatelju u Kanadu. Nekoliko mjeseci nakon toga, u martu 1983., Izetbegović je uhapšen i na montiranom suđenju u avgustu iste godine osuđen na 14 godina zatvora. Zajedno s njim osuđeno je još 12 muslimanskih intelektualaca, za “udruživanje radi rušenja ustavnog poretka” i “verbalni delikt”. Mnogi se nisu međusobno ni poznavali.


Knjiga Islam između istoka i zapada objavljena je na engleskom jeziku u Americi 1984. i na bosanskom jeziku u Beogradu 1988., dok je Izetbegović bio u zatvoru. U knjizi, koja je prevedena na devet jezika, autor se bavi islamom i njegovim mjestom u aktuelnom svijetu, otvarajući istovremeno niz tema i pitanja koja se tiču čovjekovog stanja uopće. Iako je optužba koristila tekst Islamske deklaracije u montiranom procesu protiv Izetbegovića, on je smatrao da je ustvari knjiga Islam između istoka i zapada bila razlog za njegovo hapšenje. Naravno, s obzirom na probuđen interes za njegovo djelo za vrijeme i poslije Sarajevskog procesa, i knjiga Islamska deklaracija prevedena je na više stranih jezika.

Tokom drugog boravka u zatvoru, Izetbegović je počeo pisati bilješke. Bila su to razmišljanja o životu i sudbini, o vjeri i politici, o pročitanim djelima i njihovim autorima, ali i ekonomiji i fizici. Tako je nastalo trinaest „sveščica“, kako ih je on nazivao, formata A5, koje je Izetbegović uredio i objavio 1999. godine pod naslovom Moj bijeg u slobodu.

Izetbegović je u zatvoru nastavio borbu za smanjenje kazne. Pisao je Vrhovnom sudu Bosne i Hercegovine i Saveznom sudu Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), ukazujući na nezakonitost sudskog procesa. U žalbenom postupku, Vrhovni sud BiH je kaznu simbolično smanjio, sa 14 na 12 godina zatvora; Savezni sud SFRJ je presudu preinačio i sveo je na ‘verbalni delikt’, za koji mu je izrekao konačnu kaznu od devet godina. Uskoro nakon toga, pod pritiskom demokratskih promjena u zemlji, odredba Krivičnog zakona o ‘verbalnom deliktu’ je ukinuta. Izetbegović je odležao pet godina i osam mjeseci i konačno izašao na slobodu 25. novembra 1988. godine.

U drugoj godini po izlasku iz zatvora, u maju 1990, Izetbegović sa grupom istomišljenika osniva Stranku demokratske akcije (SDA). Programski ciljevi Stranke predviđali su afirmaciju univerzalnih vrijednosti slobode, demokratije, jednakosti i ljudskih prava, te tržišne privrede i pozitivnih funkcija socijalne države. Na osnivačkoj skupštini Izetbegović je izabran za predsjednika Stranke. Osnivački dokument – Programska deklaracija je odavao njegov autorski rukopis i u njemu je istaknuto da se pod demokratijom podrazumijeva vladavina naroda koja je regulirana vladavinom pravednih zakona. Deklaracija se posebno osvrnula na odbranu državnosti BiH i samobitnosti Bošnjaka kao autohtonog evropskog muslimanskog naroda.

Na prvim demokratskim izborima 18. novembra 1990. SDA je odnijela ubjedljivu pobjedu: od 240 poslaničkih mjesta u Skupštini Republike Bosne i Hercegovine, SDA je osvojila 86 mandata, a u sedmočlanom Predsjedništvu, tri člana su bili kandidati SDA. Izetbegović je izabran za predsjednika Predsjedništva Republike BiH, u vrijeme teške ekonomske i političke krize u Jugoslaviji. Tokom naredne godine, kao predstavnik Bosne i Hercegovine učestvuje u sastancima ‘šestorke’ (predsjednici Predsjedništava 6 republika SFRJ) u nastojanju da se pronađe okvir za opstanak Jugoslavije i time spriječi agresivni rat s ciljem promjene granica republika za koji bi najveću cijenu platili Bosna i Hercegovina i Bošnjaci. S makedonskim predsjednikom Kirom Gligorovim ponudio je platformu za reformirano, asimetrično ustrojstvo federativne Jugoslavije, koja nije dobila potrebnu podršku ostalih.

Dvadeset i šestog juna 1991., nakon deklaracije o nezavisnosti Slovenije i Hrvatske, izbio je kratak rat u Sloveniji, označivši početak raspada Jugoslavije i agresije Jugoslovenske narodne armije (JNA) protiv republika koje su proglašavale nezavisnost. Izetbegovićev stav bio je da BiH neće ostati u Jugoslaviji bez Slovenije i Hrvatske, jer to više ne bi bila Jugoslavija nego Velika Srbija. Javno se suprotstavio mobilizaciji bosanskih mladića za rat protiv Hrvatske, o čemu je potom i Predsjedništvo donijelo odluku. Osim u svojoj stranci, imao je podršku većine intelektualaca građanske provenijencije u BiH. Isto tako, uspijeva u okvirima ovlaštenja spriječiti potpuno, neustavno izuzimanje oružja Teritorijalne odbrane BiH koje je je JNA provodila, nastojeći oslabiti odbrambene sposobnosti republika.

Povlačeći se iz Slovenije i dijelova Hrvatske, JNA, koja je sve manje jugoslovenska, a sve više srpska vojska, gomila snage i naoružanje u Bosni i Hercegovini. Izetbegović intenzivno učestvuje u pregovorima i diplomatskim aktivnostima, u nastojanju da se zaustavi rat i sačuva mir u Bosni i Hercegovini, te da se zaštiti legalitet i legitimitet državnih institucija Bosne i Hercegovine.

U okolnostima u kojima se JNA bezobzirno određuje kao srpska vojska i u kojima iz temelja ugrožava izvorne institucije općenarodne odbrane Bosne i Hercegovine, SDA se pod Izetbegovićevim vodstvom odlučila na osnivanje Nacionalnog vijeća odbrane BiH, iz kojeg će kasnije nastati Patriotska liga, prva vojna formacija oformljena za odbranu BiH.

Skupština RBiH je 14. januara 1992. godine donijela Rezoluciju o suverenosti, koju osporava Srpska demokratska stranka kao većinska politička stranka u srpskom narodu u BiH. Dan kasnije, Evropska zajednica priznaje nezavisnost Slovenije i Hrvatske, a priznanje Bosne i Hercegovine uslovljava održavanjem referenduma o nezavisnosti (odluka Badinterove komisije EZ).

Referendum je održan 29. februara i 1. marta 1992. godine. Odazvalo se oko 64 posto građana, od čega je 99 posto glasalo za nezavisnu BiH. Na temelju toga, Bosna i Hercegovina je donijela Deklaraciju o nezavisnosti i uslijedila su međunarodna priznanja i prijem BiH u Ujedinjene nacije 22. maja 1992.

Po objavljivanju rezultata referenduma počinju prvi napadi srpskih paravojnih grupa na nesrpsko stanovništvo, a nakon što je Evropska zajednica priznala nezavisnost BiH 6. aprila 1992, JNA pokreće brutalnu agresiju širom zemlje. Izetbegović je tada imao 67 godina, nalazio se pred novim velikim izazovima i najburnijim životnim periodom.

Tokom četverogodišnjeg rata, Izetbegović je i sam bio u stalnoj životnoj opasnosti. Zgrada Predsjedništva, gdje je uredno dolazio na posao svaki dan, bila je granatirana cijelo vrijeme opsade Sarajeva. Izetbegović je često izlazio na slobodne teritorije i obilazio jedinice Armije RBiH širom zemlje. Armija Bosne i Hercegovine je, pod dirigentskom palicom Alije Izetbegovića, nastala iz Patriotske lige i Teritorijalne odbrane kao odbrambena i oslobodilačka vojska respektabilne snage i vojnih uspjeha pod najtežim ratnim okolnostima.


Kao predsjednik Predsjedništva RBiH, nosio je teret i odgovornost vrhovnog komandanta oružanih snaga svoje zemlje. Insistirao je na poštivanju međunarodnih konvencija i ratnog prava, i posebno na zaštiti civilnog stanovništva i kulturnih i vjerskih objekata, a suprotstavljao se, čak i u teškim ratnim uslovima, bilo kakvoj cenzuri i ograničavanju prava na mišljenje i slobodu govora. Nastavio je učestvovati u pregovorima o miru; uprkos svim vojnim i političkim pritiscima i međunarodnom embargu na uvoz naoružanja, ostao je dosljedan principu slobode i opredijeljenju za cjelovitu Bosnu i Hercegovinu ‘u kojoj niko neće biti progonjen zbog vjere, nacije i političkog uvjerenja’.

Zahvaljujući njegovim principijelnim stavovima i hrabrom otporu bosanskih branitelja, Bosna i Hercegovina je stekla prijatelje i podršku i na Istoku i na Zapadu.

Rat je okončan usvajanjem “Okvirnog sporazuma za mir u BiH” u Daytonu (Ohio, SAD) u novembru 1995. godine. Kreator Sporazuma, američki diplomata Richard Holbrooke rekao je da Bosna i Hercegovina ne bi opstala da nije bilo Alije Izetbegovića. Taj Sporazum Izetbegović je potpisao svjestan međunarodnih okolnosti i ravnoteže snaga, njegovih slabosti, ali i prilike za postizanje mira, uz očuvanje suverenosti i teritorijalnog integriteta BiH i mogućnosti njegovih izmjena i poboljšanja.

Nakon potpisivanja Sporazuma, Izetbegović je izjavio: “Ovo nije pravedan mir, ali je pravedniji od nastavka rata. U situaciji kakva jeste, u svijetu kakav jeste, bolji mir se nije mogao postići.”

U okolnostima nepravednog mira i razorene zemlje Izetbegović je, bivši ponovo dva puta izabran u Predsjedništvo BiH, nastavio intenzivno raditi na ublažavanju posljedica ratnih stradanja i razaranja, na obnavljanju pokidanih odnosa i tokova društvenog života, na oporavku političkog sistema i djelotvornom funkcioniranju državnih institucija Bosne i Hercegovine. Pri tomu se vodio načelom strpljivosti i metodom poduzimanja malih koraka prema naprijed, svjestan da se velike promjene mogu očekivati u relativno duljem periodu, što je kasniji politički razvoj i pokazao.

U februaru 1996. godine doživio je infarkt, oporavio se i nastavio raditi još 4 godine. U ljeto 2000. godine počeo je razmišljati o povlačenju i 15. oktobra te godine se povukao iz Predsjedništva BiH i sa pozicije njegova predsjednika. Sumirajući svoj život zapisao je: „Kada bi mi bilo ponuđeno da još jednom živim, odbio bih. Ali, ako bih se morao ponovo roditi, izabrao bih svoj život.“

Svoje političke aktivnosti i rad na autobiografskoj knjizi Sjećanja nastavio je u SDA. Pomagao je u rješavanju otvorenih pitanja unutarnjih odnosa i međunarodnog položaja Bosne i Hercegovine djelujući snagom političkog autoriteta i najšireg međunarodnog ugleda koji je uživao. Bio je poštovani sudionik epohe, nosilac visokih priznanja sa Istoka i sa Zapada za doprinose demokratiji i pravednijem svijetu. Gotovo svi državnici koji su dolazili u BiH u svoj su protokol nastojali uključiti posjetu Izetbegoviću.

U posljednjim danima života, u bolnici su ga posjetili mnogobrojni prijatelji, među kojima su bili ugledni državnici poput bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona i turskog premijera Recepa Tayyipa Erdoğana.

Alija Izetbegović je umro u Sarajevu 19. oktobra 2003. godine.

Bošnjaci svih starosnih dobi, Bosanci i Hercegovci svih vjerskih, etničkih i stranačkih pripadnosti, kao i poštovaoci sa svih strana svijeta, iskazali su mu počast na dženazi i završnom ispraćaju u najvećem mnoštvu koje se ikad okupilo u Sarajevu i Bosni i Hercegovini.

Sahranjen je, prema vlastitoj želji, na Šehidskom mezarju Kovači u Sarajevu.


(Vijesti.ba / Muzej 'Alija Izetbegović)


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:09 POTEZ VEČERI U LIGI PRVAKA: Crvena zvezda je poražena u Njemačkoj, ali o ovom golu će se još dugo pričati..
3:06 ZIMA NA ČEKANJU: Evo kakvo nas vrijeme očekuje u narednih nekoliko dana
22:20 Raste broj vozila u EU, u septembru dominirali benzinci
22:05 Dogodilo se na današnji datum, 26. oktobar
21:35 Problemi u raju: Darko Lazić supruzi već počeo nalaziti mane
21:20 Katastrofa Milana, Dortmund utišao Njukasl, Atletiku samo bod
21:11 NOGOMETNI SPEKTAKLI ŠIROM EVROPE: PSG deklasirao Milan, City rutinski protiv Young Boysa, prvak Srbije poražen u Njemačkoj, pogledajte sažetke... (VIDEO)
21:07 Zvezda ponovo slabo, da li je otkucalo Baharovo vrijeme?
21:06 PSG savladao Milan u Parizu, Crvena poražena od Leipziga
21:05 Objavljena prepiska Jovane Jeremić i političara
20:58 Priča o čovjeku koji je podigao hotel Dubrovnik: Milinov zajedno sa porodicom pogubljen 1941.
20:55 Sarajevska policija zaplijenila velike količine narkotika
20:51 Vozač iz BiH probio betonske barijere na auto-putu, uletio u gradilište
20:50 OVO NIJE ŠALA: Švedska krenula u bizarnu turističku videokampanju, odmah je postala viralna (VIDEO)
20:49 Mlade nade opere poklonile veličanstven koncert sarajevskoj publici
20:45 NOVI OZBILJAN PROBLEM ZA UKRAJINCE: Ovo su novi ubojiti dronovi ruske proizvodnje
20:41 Navijači Celtica obojili stadion zastavama Palestine
20:40 STRAVIČNA STATISTIKA: Izrael bacio više od 12.000 tona eksploziva na Pojas Gaze od 7. oktobra
20:36 SKANDAL UOČI EL CLASICA: Predsjednik Reala otkazao put Barcelonu, za sve je kriva objava o Viniciusu
20:36 Trijumfalni povratak Ermina Bičakčića
20:35 Sramno oglašavanje Zvezde Granda nakon što je usmrtio pješaka
20:33 Trik uz koji će vam odjeća u ormaru uvijek mirisati
20:31 SADA I DEFINITIVNO: Generalni sekretar NATO-a u BiH dolazi 19. novembra
20:29 Generalni sekretar NATO-a u BiH dolazi 19. novembra
20:27 ŠTA SE DEŠAVA SA TEKSTILNOM INDUSTRIJOM U BOSNI I HERCEGOVINI: Sve više radnika dobija otkaze
20:25 AMERIČKI MEDIJI OTKRILI: Izrael je odgodio invaziju na Gazu da bi Sjedinjene Države...
20:21 SKANDALOZNI RASKID ITALIJANSKE PREMIJERKE! Đorđa Meloni okončala decenijsku ljubavnu priču nakon erotskih skandala TV voditelja
20:18 Netanjahu: Izrael priprema kopnenu invaziju na Gazu
20:12 NAŠA STRANKA OPTUŽILA SDA: 'Zloupotrebljavaju Deklaraciju o stradanju civila u Gazi radi političkih ciljeva!'
20:10 Otkazano obilježavanje 85. godišnjice Kristalne noći u Sarajevu
20:10 Veleposlanstvo RH nije otkazalo obilježavanje holokausta, organizatori su morali otkazali zbog negativne atmosfere u Sarajevu
20:08 REAKCIJA NAŠE STRANKE: 'SDA zloupotrebljava Deklaraciju o stradanju civila u Gazi radi političkih ciljeva'
20:07 Veliki kašalj pojavio se i u BiH, roditelji u strahu
20:05 Ljudi gledaju u nevjerici: Jovana Tomić Matora obukla haljinu
20:00 Kako da razlikujete pravi med od lažnog?
19:59 KAKAV ĆE STAV ZAUZETI VIJEĆE MINISTARA BiH: Sud iz Strazbura zatražio od BiH da se izjasni da li agentice koje su se žalile na presudu 'Kovačević' imaju 'aktivnu legitimaciju'
19:58 Biden iznio kritiku ‘ekstremističkih doseljenika’ na Zapadnoj obali
19:56 U subotu u Mostaru skup podrške Palestini
19:52 Zelenski: Ruski dronovi najvjerojatnije su gađali nuklearku Hmeljnicki
19:50 Svjetskoj banci dugujemo 2,4 milijarde KM, EIB-u 2,1, EBRD-u 825 milijuna, MMF-u 757 milijuna KM
19:47 Biden: Nisam tražio od Netanyahua da odgodi kopnene operacije
19:43 Smrdibube - zašto ih ima toliko u domu i kako ih se riješiti
19:42 Hauser o Prijovićkoj: Ne slušam to, ali možda bacim oko
19:42 Novi slučaj vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj: Pretučeni maloljetnik završio u bolnici
19:41 VELIKA AKCIJA MUP-a U SARAJEVU: Zaplijenjena veća količina narkotika
19:41 POTRESAN ISTUP KRALJICE JORDANA: 'Palestincima se pruža izbor između progonstva ili istrebljenja, između etničkog čišćenja i genocida' (VIDEO)
19:39 Blinken tražio od katarskog premijera da utiče na izvještavanje Al Jazeere o ratu u Gazi?
19:37 ZELENSKI SE OGLASIO: 'Ruski dronovi su najvjerovatnije ciljali nuklearnu elektranu Hmjelnicki'
19:35 Mihajlović: Nikada nisu dobili novac i mobitele oduzete prije 17 godina
19:34 Fabrizio Romano otkrio tko će osvojiti Zlatnu loptu za 2023.!
19:29 ZUKAN HELEZ RAZUVJERIO JAVNOST: 'Hrvatska nije sigurnija od Bosne i HercegovineH, a Srbija je 100 puta nesigurnija!'
19:29 ZUKAN HELEZ RAZUVJERIO JAVNOST: 'Hrvatska nije sigurnija od Bosne i Hercegovine, a Srbija je 100 puta nesigurnija!'
19:27 Počinje 17. "PSSST! Festival"
19:25 Vučić uoči predstojećih razgovora u Briselu: Neće biti lako, već znam šta da očekujem
19:25 I usisavanje je trening: Samo 22 minute vježbanja svaki dan smanjuje rizik od rane smrti: Evo koji poslovi pomažu
19:21 BRENDA IZ SERIJE BEVERLY HILLS: Slavna glumica progovorila o borbi Shannen Doherty s opakom bolesti (FOTO)
19:20 ODIGRANE PRVE UTAKMICE NOVOG KOLA LIGE PRVAKA: Barcelonini tinejdžeri srušili Shakhtar, Feyenoord siguran protiv Lazija, pogledajte sažetke... (VIDEO)
19:11 AMERIČKI PREDSJEDNIK JOE BIDEN RELATIVIZIRA STANJE: 'Ne vjerujem brojkama palestinskih žrtava'
19:10 Dvojica maloljetnika pretukli kolegu
19:05 Lopovi najmanje kradu automobile ovog brenda: Odbija ih njihov GPS sistem
19:01 UZNEMIRUJUĆI SNIMAK: Momenat kada novinar Al-Jazeere dolazi vidjeti tijela svoje SUPRUGE, SINA I ĆERKE
19:01 Držanje svinja postaje trošak, a svi žele znati šta jedu
18:59 NA TRGU MUSALA: U subotu u Mostaru skup podrške Palestini
18:57 PREDSJEDNIK BRAZILA OTVORENO PORUČIO: 'To nije rat, to je genocid!'
18:55 Teheran ima novi plan: "Ovdje ih je najlakše kazniti"
18:55 U Izraelskom zračnom napadu ubijeni supruga, sin i kćerka dopisnika Al Jazeere
18:53 Barcelona pobijedila Shakhtar, Feyenoord siguran protiv Lazija
18:53 Macron poručio Izraelu: Kopnena innvazija bila bi velika greška
18:48 Rusija testirala izvođenje masovnog uzvratnog nuklearnog udara
18:42 DRITAN ABAZOVIĆ KAZAO DA NJEGOVA VLADA NE ZAUZIMA NIČIJU STRANU: Crna Gora šalje 40.000 dolara pomoći Palestini
18:42 BIVŠI AMERIČKI PUKOVNIK ZATRESAO SVIJET: 'Američki i izraelski specijalci upali u Gazu, razbijeni su na komade!'
18:39 MUP HBŽ-a započeo nadzor prometa iz dva policijska vozila u pokretu
18:36 Netanyahu u vanrednom obraćanju naciji: ‘Odgovarat ću za napad Hamasa, ali tek nakon rata‘
18:36 Ermin Bičakčić poslije teške povrede našao novi klub
18:36 Netanijahu se obratio naciji: Odgovaraću za napad, ali tek nakon rata
18:35 Crni oblak nadvio se iznad slavnog engleskog premijerligaša: Sprema mu se rekordno oduzimanje bodova
18:32 POTRESNE SLIKE PRISTIŽU: Ovo je trenutak kad je novinar 'Al Jazeere' doznao da su mu ubijeni žena i djeca (VIDEO)
18:32 POTRESNE SLIKE PRISTIŽU: U izraelskom napadu ubijena porodica reportera 'Al Jazeere' (VIDEO)
18:32 Partner ju napustio po saznanju da je spavala s 300 muškaraca za godinu dana (VIDEO)
18:30 Hripavac se nakon Hrvatske pojavio i u BiH, zbog odbijanja cijepljenja djeca nezaštićena
18:27 Nihad Uk nakon razrješenja: Nepovjerenje je otežavalo rad
18:27 MACRON UPOZORIO IZRAEL: 'Kopnena intervencija bila bi veila greška!'
18:26 Rusija testirala masovni uzvratni nuklearni udar
18:22 Crnci u EU izloženi rasizmu, posebno u Njemačkoj
18:20 Slavni ratni megabrod kuburi sa banalnim problemom
18:16 STRAŠNA PORUKA NETANYAHUA: 'Već smo ubili hiljade terorista i ovo je samo početak!'
18:12 Škobić i Sattler o reformskim zakonima: Sattler ponudio pomoć na izradi niza zakonskih rješenja
18:10 ŠEFICA SLOVENSKE DIPLOMATIJE, TANJA FAJON: 'Države Zapadnog Balkana trebamo zajedno u jakoj EU'
18:09 Škobić i Sattler razgovarali o reformskim zakonima
18:05 Navijači Seltika “ratuju” s upravom zbog Palestine: Podijelit ćemo hiljade zastava za utakmicu
18:03 Izrael objavio spisak svih talaca koje drži Hamas i iz kojih zemalja dolaze
18:02 SNSD moli građane da brane Dodika: Nećemo mu dozvoliti da ide na Sud
18:02 U Mostaru predstavljena knjiga 'Brodovi od papira', autora Miroslava Marića
17:59 SRCEPARAJUĆI PRIZORI IZ ANTALIJE: Spasioci podršku Palestini iskazali razvijanjem zastava Palestine, BiH i Turske na moru
17:58 BH. KANDIDAT ZA OSCARA: U Sarajevu održana kino pretpremijera filma 'Ekskurzija' rediteljice Une Gunjak (FOTO)
17:58 Novi detalji hapšenja službenika PURS: Osumnjičeni praćeni i snimani
17:53 UN-ov čelnik silno iznenađen "pogrješnim tumačenjem" svojih izjava o Hamasu
17:51 ŠTA SMETA AMERIČKOM DRŽAVNOM SEKRETARU: Blinken tražio od katarskog premijera da utiče na izvještavanje Al Jazeere o ratu u Gazi?
17:51 UOČI PREDSJEDNIČKIH IZBORA: Biden bi zbog Izraela mogao izgubiti glasove američkih muslimana i Arapa
17:51 Zrinjski dočekuje Poljake: Žele ostati u vrhu tabele