PROF. AMIR DURANOVIĆ, HISTORIČAR, ZA 'SB': 'U socijalističkoj Jugoslaviji postojala je 'kontrolirana vjerska sloboda', a granice te slobode određivali su država i Savez komunista!'

Sa profesorom Duranovićem razgovarali smo o njegovoj knjizi, jugoslavenskom režimu i Islamskoj zajednici, stereotipnim razmišljanjima koje "crtaju" pogrešnu sliku o navedenom period naše historije i sveprisutnim političkim konotiranjem Islamske zajednice u današnjem vremenu. 

  • Društvo

  • Prije 6 min  Prije 6 min

  • 0

Historičar Amir Duranović, profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, nedavno je objavio novu knjigu pod naslovom "Islamska zajednica u jugoslavenskom socijalizmu" koja je izazvala veliku pažnju bh. javnosti. Djelo je kruna njegovog višegodišnjeg rada na ovoj temi, još od doktorskog studija, i pravi naučni odgovor na sveprisutni društveni diskurs o položaju (zajednice) vjernika u "bivšem režimu", uvijek obojenim emocijama i ideološkim sentimentima.

Sa profesorom Duranovićem razgovarali smo o njegovoj knjizi, jugoslavenskom režimu i Islamskoj zajednici, stereotipnim razmišljanjima koje "crtaju" pogrešnu sliku o navedenom period naše historije i sveprisutnim političkim konotiranjem Islamske zajednice u današnjem vremenu. 

Tematski se Vaša knjiga odnosi na period od 1953. do 1974. godine. Zašto je taj period toliko važan u historiji Islamske zajednice?

Izbor hronoloških odrednica prvobitno za doktorsku disertaciju, a potom i za knjigu u vezi je s temom, njenom obrađenošću i značajnim parametrima koji su utjecali na život Islamske zajednice kao institucije, ali i zajednice vjernika različitih crkava i vjerskih zajednica, pa tako i zajednice muslimana u Jugoslaviji. U navedenom se vremenskom periodu značajno promijenio zakonodavni okvir za djelovanje vjerskih zajednica. Zato je bitna početna 1953. godina, kao i ustavne promjene u jugoslavenskoj državi koje su zaključno sa Ustavom iz 1974. godine većinu materije u odnosima između države i vjerskih zajednica sa saveznog "spustile" na nivo jugoslavenskih republika. U takvom kontekstu bilo je neophodno identificirati ključna pitanja u odnosu između države i Islamske zajednice i dati im odgovarajuću historiografsku pažnju.

Jedno od poglavlja Vaše knjige nosi naziv "Odnosi države i Islamske zajednice". Kakvi su bili ti odnosi?

Odnosi su, posmatrani u cjelini, prošli različite faze - represiju, stagnaciju, poboljšanja, uspone i padove. I vrlo često su bili uvjetovani konkretnim problemima koji su u različitim, najčešće lokalnim kontekstima, imali različite manifestacije, koje onemogućavaju iznošenje pojednostavljenih zaključaka. U tom smislu, kao istraživačka pitanja identificirane su okolnosti u kojima je proširen zakonodavni okvir za djelovanje crkava i vjerskih zajednica, njegovo (ne)dosljedno primjenjivanje i s tim u vezi prateći problemi, poput organizacije vjerske obuke, realizacije obrednih aktivnosti bez narušavanja koncepta odvojenosti crkve od države, odnosno, vjersko-prosvjetni život u prilično široko postavljenom značenju navedene sintagme. Tu su zatim pitanja poslijeratne obnove vjerskih objekata, ali i njihovo rušenje zbog različitih razloga, problemi u vezi s nacionalizacijom imovine crkava i vjerskih zajednica, organizacija masovnih vjerskih okupljanja poput mevluda izvan prostora predviđenih za vjerske obrede, kao i dosta krupno pitanje koje međusobno povezuje prakticiranje vjere, imovinski status vjernika, jugoslavensku diplomatiju i imidž jugoslavenske države u muslimanskim zemljama, a to je organizacija odlazaka na hadž. Uz navedene, u okviru drugih tematskih cjelina, razmatrana su i druga pitanja od značaja za obje strane, kako državu tako i Islamsku zajednicu.

Dotaknimo se i uvijek prisutnih, pa i dominantnih, stereotipnih slika? Je li period socijalizma u BiH bio period vjerskih nesloboda? Kakav je bio položaj vjernika muslimana u tadašnjem društvu?

Ispravno ste primijetili da to jesu dominantne slike, a takve su veoma često, zapravo najčešće, istovremeno i stereotipne. U socijalističkoj Jugoslaviji ne bismo mogli govoriti o "vjerskim neslobodama" u potpunom značenju navedenih pojmova, ali ni o slobodama u istom tom okviru. Može se reći da se radilo o "kontroliranoj slobodi" čije je granice određivala jača od dvije strane, a to je država, odnosno, njena jedina i najznačajnija politička snaga – Savez komunista Jugoslavije. U širem vremenskom rasponu cijeloga 20. vijeka i početka 21., evidentno je da položaj muslimana kao zajednice vjernika nije isti u Austro-Ugarskoj Monarhiji, Kraljevini Jugoslaviji, SFRJ i/ili Bosni i Hercegovini od 1990-ih do danas, ali nije ni pripadnika drugih crkava i vjerskih zajednica. I u tom je kontekstu teško pronaći "idealno vrijeme", ali je ispravan put identificirati i pratiti razvojnu liniju odnosa "vjerskih sloboda", i onog drugog segmenta, najčešće zapostavljenog u ovom kontekstu, a to je pitanje odgovornosti, odnosno, međusobne povezanosti slobode i odgovornosti.

Kakav je utjecaj Islamska zajednica imala na priznavanje nacionalnog identiteta "Muslimana"?

Temeljna intencija Saveza komunista Jugoslavije, koji tokom 1960-ih godina vodi proces priznavanja Bošnjaka pod imenom Muslimani bila je maksimalno izolirati Islamsku zajednicu iz tog procesa u smislu njenog samostalnog djelovanja, odnosno, SKJ je suštinski bio usmjeren na kontrolirano instrumentaliziranje Islamske zajednice u navedenom procesu u njegovoj završnoj fazi, naročito pred popis stanovništva 1971. godine. Stoga smo svjedoci kako akteri koji nastupaju u ime države planski djeluju na usmjeravanje pozicioniranja Islamske zajednice prema najbitnijim pitanjima u kontekstu "priznavanja muslimanske nacije", onemogućavaju i/ili uokviruju pokušaje samostalnog djelovanja, kritikuju prelazak "zamišljene granice prava" Islamske zajednice ili njenih istaknutih ličnosti da se prema određenim pitanjima samostalno postavljaju, ali istovremeno i koriste kanale komunikacije koje Islamska zajednica ima, odnosno, medijsku infrastrukturu Islamske zajednice, u koordinaciji sa osobljem Islamske zajednice, kako bi ostvarili cilj u kojem su obje strane imale svoj interes.

Nekoliko ličnosti se iz socijalističkog perioda Islamske zajednice izdvajaju. To je, prije svih, reis Sulejman ef. Kemura. Kako ocjenjujete rad reisa Kemure, od koga je i zbog čega trpio tako brojne napade i kritike?

Sulejman ef. Kemura je svojim mandatom na mjestu reisul-uleme obilježio vrijeme o kojem sam pisao. Dijelom se njegov mandat podudara sa vremenskim okvirom teme ove knjige (1957-1975). Prvobitno je to i bilo moje istraživačko polazište za rad na ovoj temi. Kemura je, dakle, bio na čelu Islamske zajednice u vrijeme kada se Islamska zajednica kao institucija, pa i zajednica muslimana zbog kojih Islamska zajednica suštinski i postoji, trebala orijentirati prema vremenu i okolnostima u kojima se našla. U tom je kontekstu bilo jako važno izdejstvovati modele ponašanja i djelovanja prema državnim institucijama, bez ugrožavanja funkcionalnosti i budućnosti vlastitog položaja, a istovremeno zadržati poziciju unutarnjeg autoriteta koji je bio narušavan uglavnom od strane onih koji su u istim tim novim okolnostima bili u potpunosti marginalizirani i onemogućeni u djelovanju unutar bilo kojeg značajnijeg procesa. Unutar Islamske zajednice, ali dijelom i zajednice muslimana, uglavnom onog dijela koji se u izvorima najčešće prepoznaje kao "konzervativni" i "reakcionarni", Kemura je "crveni reis", ali istovremeno, ne treba gubiti iz vida činjenicu da se upravo u ovom vremenu muslimani pozicioniraju na način da se u narednim godinama, pa i decenijama, omogućava njihova sigurna egzistencija. U navedenom vremenskom periodu, na primjer, Islamska zajednica je imala brojne probleme sa kadrovima, odnosno, nedostatkom kadrova za svoj nesmetan rad. Tada je pokrenuto pitanje osnivanja i rada Islamskog teološkog fakulteta, koji počinje sa radom 1977. godine. Danas je ta ustanova, Fakultet islamskih nauka, jedna od reprezentativnijih institucija unutar sistema Islamske zajednice. U svakom slučaju, kako se naglašavalo u prvim mjesecima nakon što je Kemura umro, zajedno sa svojim saradnicima, moglo bi se kazati da je "bio kreator naše (muslimanske) progresivne orijentacije". To što je Kemura planski skoro pa zaboravljena ličnost, naročito nakon 1990-ih godina, rezultat je drugih okolnosti.

Drugo ime je, svakako, Husein Đozo. Vaš kolega, francuski historičar Xavier Bougarel, je u jednom razgovoru za "Slobodnu Bosnu" rekao da je Đozo bio "taj koji je pronašao formulu za postojanje Islamske zajednice u socijalizmu". Slažete li se sa tom ocjenom i kako gledate na današnje dominantno ocjenjivanje njegove ličnosti isključivo kroz ulogu u Drugom svjetskom ratu?

Kolega X. Bougarel je poznat po svom višegodišnjem bavljenju historijom Bošnjaka, Bosne i Hercegovine, Islamske zajednice i muslimana. Ponekad su njegove teze, po mom sudu, nedovoljno argumentirane ili monoperspektivno argumentirane, ali su skoro sve njegove teze vrijedne pažnje. Naročito kada se s njim ne slažete. U konkretnom slučaju, Bougarel s pravom identificira Đozu kao markantnu ličnost unutar sistema Islamske zajednice tokom šezdesetih i sedamdesetih godina 20. vijeka. Njegova ocjena da je Đozo bio taj "koji je pronašao formulu za postojanje Islamske zajednice u socijalizmu" korespondira sa mojim istraživačkim uvjerenjem da je Đozo bio intelektualno najizraslija ličnost Islamske zajednice toga vremena. Ono što moramo imati u vidu jeste okvir unutar kojeg djeluje Đozo, odnosno, Kemura i Đozo. Taj okvir nije njihovo djelo, nego djelo Saveza komunista. Ali su oni "pronašli sebe" odnosno Islamsku zajednicu i njenu egzistenciju unutar tog okvira i aktivno doprinijeli funkcionalnoj formuli. Čak i kada se međusobno Đozo i Kemura nisu slagali. Današnje svođenje "života i djela" Husein ef. Đoze na jednu suštinski neslavnu i naučnoj kritici podložnu epizodu iz Drugog svjetskog rata je, prije svega, ideološki i politički motivirano, nepotpuno, pa prema svemu navedenom, pogrešno. Niti jednu ličnost, pa ni Đozu, ne možemo u potpunosti procijeniti na osnovu samo jedne životne epizode. Epizodu "antisemitizma i saradnje sa Wermachtom" treba kontekstualizirati, promatrati u okviru okolnosti Drugog svjetskog rata i pozicije zajednice muslimana tada, cijeniti Đozu odgovornim za tu epizodu, ali znati da u njegovom životu postoji "prije" i "poslije" toga.

Da li je postojalo organizovanje muslimana van okvira Islamske zajednice u ovom periodu u bilo kom obliku?

Institucionalno organiziranje muslimana kao zajednice vjernika izvan okvira Islamske zajednice navedenog vremenskog perioda bilo je zakonski nemoguće. Neformalni oblici okupljanja i djelovanja, a za potrebe ispunjavanja pojedinih vjerskih manifestacija jesu postojali u krugovima koje bismo mogli smatrati bliskim različitim derviškim redovima koji su bili formalno zabranjeni. Ipak, treba razumjeti da su to, u brojčanim pokazateljima, suštinski marginalne pojave, pa prema tome, i nisu bili predmet moga istraživanja u okviru ove teme.

Tokom izborne kampanje i odmah nakon nedavnih izbora Islamska zajednica se našla na meti teških optužbi da je bila aktivan sudionik izbornog inženjeringa? Kakva je i koliko jaka je njena društvena uloga danas, u demokratiji?

Nije ovo prvi put da se Islamsku zajednicu optužuje za političko djelovanje. Islamska je zajednica tokom svoje višedecenijske historije prošla različite faze odnosa sa vlastima, od saradnje do represije i nazad, od miješanja vjerskih i političkih djelovanja do usmjeravanja političkog ponašanja muslimana kao zajednice vjernika, ali nikada za takvo stanje nije bila isključivo odgovorna Islamska zajednica. Od osnivanja u 19. vijeku do danas, pozicija reisul-uleme, na primjer, jeste i politička pozicija par exellence, ali je od 19. vijeka do danas uvijek problematično ako je ta pozicija stranačka! I to je mjesto prijepora koje traje već decenijama, od izbora i imenovanja do ponašanja konkretne osobe koja se nalazi na časnom mjestu reisul-uleme. Upravo zbog navedenog, "optuživanje" Islamske zajednice za izborni inženjering treba promatrati kao oblik dvosmjerne komunikacije. Najčešće te optužbe dolaze od konkretne političke stranke ili stranaka i ličnosti. Koje i same učestvuju u izbornom inženjeringu!

(Razgovarao: SAMIR BEGOVIĆ)

Vezane vijesti


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:09 POTEZ VEČERI U LIGI PRVAKA: Crvena zvezda je poražena u Njemačkoj, ali o ovom golu će se još dugo pričati..
3:06 ZIMA NA ČEKANJU: Evo kakvo nas vrijeme očekuje u narednih nekoliko dana
22:20 Raste broj vozila u EU, u septembru dominirali benzinci
22:05 Dogodilo se na današnji datum, 26. oktobar
21:35 Problemi u raju: Darko Lazić supruzi već počeo nalaziti mane
21:20 Katastrofa Milana, Dortmund utišao Njukasl, Atletiku samo bod
21:11 NOGOMETNI SPEKTAKLI ŠIROM EVROPE: PSG deklasirao Milan, City rutinski protiv Young Boysa, prvak Srbije poražen u Njemačkoj, pogledajte sažetke... (VIDEO)
21:07 Zvezda ponovo slabo, da li je otkucalo Baharovo vrijeme?
21:06 PSG savladao Milan u Parizu, Crvena poražena od Leipziga
21:05 Objavljena prepiska Jovane Jeremić i političara
20:58 Priča o čovjeku koji je podigao hotel Dubrovnik: Milinov zajedno sa porodicom pogubljen 1941.
20:55 Sarajevska policija zaplijenila velike količine narkotika
20:51 Vozač iz BiH probio betonske barijere na auto-putu, uletio u gradilište
20:50 OVO NIJE ŠALA: Švedska krenula u bizarnu turističku videokampanju, odmah je postala viralna (VIDEO)
20:49 Mlade nade opere poklonile veličanstven koncert sarajevskoj publici
20:45 NOVI OZBILJAN PROBLEM ZA UKRAJINCE: Ovo su novi ubojiti dronovi ruske proizvodnje
20:41 Navijači Celtica obojili stadion zastavama Palestine
20:40 STRAVIČNA STATISTIKA: Izrael bacio više od 12.000 tona eksploziva na Pojas Gaze od 7. oktobra
20:36 SKANDAL UOČI EL CLASICA: Predsjednik Reala otkazao put Barcelonu, za sve je kriva objava o Viniciusu
20:36 Trijumfalni povratak Ermina Bičakčića
20:35 Sramno oglašavanje Zvezde Granda nakon što je usmrtio pješaka
20:33 Trik uz koji će vam odjeća u ormaru uvijek mirisati
20:31 SADA I DEFINITIVNO: Generalni sekretar NATO-a u BiH dolazi 19. novembra
20:29 Generalni sekretar NATO-a u BiH dolazi 19. novembra
20:27 ŠTA SE DEŠAVA SA TEKSTILNOM INDUSTRIJOM U BOSNI I HERCEGOVINI: Sve više radnika dobija otkaze
20:25 AMERIČKI MEDIJI OTKRILI: Izrael je odgodio invaziju na Gazu da bi Sjedinjene Države...
20:21 SKANDALOZNI RASKID ITALIJANSKE PREMIJERKE! Đorđa Meloni okončala decenijsku ljubavnu priču nakon erotskih skandala TV voditelja
20:18 Netanjahu: Izrael priprema kopnenu invaziju na Gazu
20:12 NAŠA STRANKA OPTUŽILA SDA: 'Zloupotrebljavaju Deklaraciju o stradanju civila u Gazi radi političkih ciljeva!'
20:10 Otkazano obilježavanje 85. godišnjice Kristalne noći u Sarajevu
20:10 Veleposlanstvo RH nije otkazalo obilježavanje holokausta, organizatori su morali otkazali zbog negativne atmosfere u Sarajevu
20:08 REAKCIJA NAŠE STRANKE: 'SDA zloupotrebljava Deklaraciju o stradanju civila u Gazi radi političkih ciljeva'
20:07 Veliki kašalj pojavio se i u BiH, roditelji u strahu
20:05 Ljudi gledaju u nevjerici: Jovana Tomić Matora obukla haljinu
20:00 Kako da razlikujete pravi med od lažnog?
19:59 KAKAV ĆE STAV ZAUZETI VIJEĆE MINISTARA BiH: Sud iz Strazbura zatražio od BiH da se izjasni da li agentice koje su se žalile na presudu 'Kovačević' imaju 'aktivnu legitimaciju'
19:58 Biden iznio kritiku ‘ekstremističkih doseljenika’ na Zapadnoj obali
19:56 U subotu u Mostaru skup podrške Palestini
19:52 Zelenski: Ruski dronovi najvjerojatnije su gađali nuklearku Hmeljnicki
19:50 Svjetskoj banci dugujemo 2,4 milijarde KM, EIB-u 2,1, EBRD-u 825 milijuna, MMF-u 757 milijuna KM
19:47 Biden: Nisam tražio od Netanyahua da odgodi kopnene operacije
19:43 Smrdibube - zašto ih ima toliko u domu i kako ih se riješiti
19:42 Hauser o Prijovićkoj: Ne slušam to, ali možda bacim oko
19:42 Novi slučaj vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj: Pretučeni maloljetnik završio u bolnici
19:41 VELIKA AKCIJA MUP-a U SARAJEVU: Zaplijenjena veća količina narkotika
19:41 POTRESAN ISTUP KRALJICE JORDANA: 'Palestincima se pruža izbor između progonstva ili istrebljenja, između etničkog čišćenja i genocida' (VIDEO)
19:39 Blinken tražio od katarskog premijera da utiče na izvještavanje Al Jazeere o ratu u Gazi?
19:37 ZELENSKI SE OGLASIO: 'Ruski dronovi su najvjerovatnije ciljali nuklearnu elektranu Hmjelnicki'
19:35 Mihajlović: Nikada nisu dobili novac i mobitele oduzete prije 17 godina
19:34 Fabrizio Romano otkrio tko će osvojiti Zlatnu loptu za 2023.!
19:29 ZUKAN HELEZ RAZUVJERIO JAVNOST: 'Hrvatska nije sigurnija od Bosne i HercegovineH, a Srbija je 100 puta nesigurnija!'
19:29 ZUKAN HELEZ RAZUVJERIO JAVNOST: 'Hrvatska nije sigurnija od Bosne i Hercegovine, a Srbija je 100 puta nesigurnija!'
19:27 Počinje 17. "PSSST! Festival"
19:25 Vučić uoči predstojećih razgovora u Briselu: Neće biti lako, već znam šta da očekujem
19:25 I usisavanje je trening: Samo 22 minute vježbanja svaki dan smanjuje rizik od rane smrti: Evo koji poslovi pomažu
19:21 BRENDA IZ SERIJE BEVERLY HILLS: Slavna glumica progovorila o borbi Shannen Doherty s opakom bolesti (FOTO)
19:20 ODIGRANE PRVE UTAKMICE NOVOG KOLA LIGE PRVAKA: Barcelonini tinejdžeri srušili Shakhtar, Feyenoord siguran protiv Lazija, pogledajte sažetke... (VIDEO)
19:11 AMERIČKI PREDSJEDNIK JOE BIDEN RELATIVIZIRA STANJE: 'Ne vjerujem brojkama palestinskih žrtava'
19:10 Dvojica maloljetnika pretukli kolegu
19:05 Lopovi najmanje kradu automobile ovog brenda: Odbija ih njihov GPS sistem
19:01 UZNEMIRUJUĆI SNIMAK: Momenat kada novinar Al-Jazeere dolazi vidjeti tijela svoje SUPRUGE, SINA I ĆERKE
19:01 Držanje svinja postaje trošak, a svi žele znati šta jedu
18:59 NA TRGU MUSALA: U subotu u Mostaru skup podrške Palestini
18:57 PREDSJEDNIK BRAZILA OTVORENO PORUČIO: 'To nije rat, to je genocid!'
18:55 Teheran ima novi plan: "Ovdje ih je najlakše kazniti"
18:55 U Izraelskom zračnom napadu ubijeni supruga, sin i kćerka dopisnika Al Jazeere
18:53 Barcelona pobijedila Shakhtar, Feyenoord siguran protiv Lazija
18:53 Macron poručio Izraelu: Kopnena innvazija bila bi velika greška
18:48 Rusija testirala izvođenje masovnog uzvratnog nuklearnog udara
18:42 DRITAN ABAZOVIĆ KAZAO DA NJEGOVA VLADA NE ZAUZIMA NIČIJU STRANU: Crna Gora šalje 40.000 dolara pomoći Palestini
18:42 BIVŠI AMERIČKI PUKOVNIK ZATRESAO SVIJET: 'Američki i izraelski specijalci upali u Gazu, razbijeni su na komade!'
18:39 MUP HBŽ-a započeo nadzor prometa iz dva policijska vozila u pokretu
18:36 Netanyahu u vanrednom obraćanju naciji: ‘Odgovarat ću za napad Hamasa, ali tek nakon rata‘
18:36 Ermin Bičakčić poslije teške povrede našao novi klub
18:36 Netanijahu se obratio naciji: Odgovaraću za napad, ali tek nakon rata
18:35 Crni oblak nadvio se iznad slavnog engleskog premijerligaša: Sprema mu se rekordno oduzimanje bodova
18:32 POTRESNE SLIKE PRISTIŽU: Ovo je trenutak kad je novinar 'Al Jazeere' doznao da su mu ubijeni žena i djeca (VIDEO)
18:32 POTRESNE SLIKE PRISTIŽU: U izraelskom napadu ubijena porodica reportera 'Al Jazeere' (VIDEO)
18:32 Partner ju napustio po saznanju da je spavala s 300 muškaraca za godinu dana (VIDEO)
18:30 Hripavac se nakon Hrvatske pojavio i u BiH, zbog odbijanja cijepljenja djeca nezaštićena
18:27 Nihad Uk nakon razrješenja: Nepovjerenje je otežavalo rad
18:27 MACRON UPOZORIO IZRAEL: 'Kopnena intervencija bila bi veila greška!'
18:26 Rusija testirala masovni uzvratni nuklearni udar
18:22 Crnci u EU izloženi rasizmu, posebno u Njemačkoj
18:20 Slavni ratni megabrod kuburi sa banalnim problemom
18:16 STRAŠNA PORUKA NETANYAHUA: 'Već smo ubili hiljade terorista i ovo je samo početak!'
18:12 Škobić i Sattler o reformskim zakonima: Sattler ponudio pomoć na izradi niza zakonskih rješenja
18:10 ŠEFICA SLOVENSKE DIPLOMATIJE, TANJA FAJON: 'Države Zapadnog Balkana trebamo zajedno u jakoj EU'
18:09 Škobić i Sattler razgovarali o reformskim zakonima
18:05 Navijači Seltika “ratuju” s upravom zbog Palestine: Podijelit ćemo hiljade zastava za utakmicu
18:03 Izrael objavio spisak svih talaca koje drži Hamas i iz kojih zemalja dolaze
18:02 SNSD moli građane da brane Dodika: Nećemo mu dozvoliti da ide na Sud
18:02 U Mostaru predstavljena knjiga 'Brodovi od papira', autora Miroslava Marića
17:59 SRCEPARAJUĆI PRIZORI IZ ANTALIJE: Spasioci podršku Palestini iskazali razvijanjem zastava Palestine, BiH i Turske na moru
17:58 BH. KANDIDAT ZA OSCARA: U Sarajevu održana kino pretpremijera filma 'Ekskurzija' rediteljice Une Gunjak (FOTO)
17:58 Novi detalji hapšenja službenika PURS: Osumnjičeni praćeni i snimani
17:53 UN-ov čelnik silno iznenađen "pogrješnim tumačenjem" svojih izjava o Hamasu
17:51 ŠTA SMETA AMERIČKOM DRŽAVNOM SEKRETARU: Blinken tražio od katarskog premijera da utiče na izvještavanje Al Jazeere o ratu u Gazi?
17:51 UOČI PREDSJEDNIČKIH IZBORA: Biden bi zbog Izraela mogao izgubiti glasove američkih muslimana i Arapa
17:51 Zrinjski dočekuje Poljake: Žele ostati u vrhu tabele