PROFESOR SENADIN LAVIĆ: 'Obmanjivački nametnuta ideologema da je Bosna zemlja koja nema svoj narod, te je iz toga planski razvijana naracija o 'zemlji bez matičnog naroda''

Danas možemo govoriti o ambivalentnosti postojanja Jugoslavije u kojem se skrivala hegemonija Srbije i Hrvatske nad Bosnom i Hercegovinom uspostavljenu od 1918. godine, a koju su bh komunisti 1970-ih pokušali dezavuirati i “osloboditi” Republiku za njezinu vlastitu poziciju u okviru socijalističke Jugoslavije.

Piše: Senadin LAVIĆ (nap.ba)

Pitanje identiteta pojedinca ili grupe jeste izraz svijesti i znanja o sebi. Da bi se vidjela važnost identitetnog određenja jedne društvene grupe kakvi su Bošnjaci 1960-ih, koje mnogi posmatraju kao “bosanske muslimane”, prema njihovoj religijskoj specifičnosti, nužno je podsjetiti na neke povijesne linije oko njihovog razvoja u evropskoj epohi nacionalizma i jugoslavenskih procesa. Taj kontekst nije bio nimalo povoljan za Bosnu i Bosance/Bošnjake. Od druge polovine 19. stoljeća srpski i hrvatski nacionalizam obigravaju oko bosanskih muslimana. Glavni razlog te igre je teritorija države Bosne i njezina populacija. Zato je bilo potrebno identitetno potčiniti Bošnjake i prevesti ih u srpstvo i hrvatstvo – ali to je bilo nemoguće!

Ivo Banac podsjeća na glavne impulse i paradokse ideologije “nacionaliziranja” muslimana od strane srpskog i hrvatskog nacionalizma, iz kojeg su potekle “tvrdnje, znanstvene i historicističke, o srpskom ili hrvatskom statusu Muslimana. Rezultat tih sporenja bilo je bošnjaštvo, kao prvo obrambeno sredstvo ponosnih bosanskih spahija protiv nacionalnih pokreta nekadašnjih njihovih kršćanskih podložnika. List Bošnjak, glavno glasilo Kallayeva bošnjaštva, ali zapravo muslimanski list, upozorio je na branik islama, koji je stoljećima branio »Bošnjake« (to jest muslimane) od juriša  kršćanstva, može oslabiti pravoslavnim i katoličkim prozelitizmom pod krinkom srpskog i hrvatskog nacionalizma: »Dok nam Hrvati dokazuju, da su nam hrišćani [pravoslavci] najveći dušmani i da je srpstvo što i pravoslavlje, ovi se satrše pozivajući se na nekakvu istoriju i posrbiše cijeli svijet«.” (Banac, Ivo (1988) Nacionalno pitanje u Jugoslaviji. Porijeklo, povijest, politika, Zagreb: Globus, str. 337-338.)

U sklopu igre pridobijanja muslimana na srpsku stranu M. Ljubibratić, vođa hercegovačke bune, preveo je kur'anski tekst. Tokom 20. stoljeća, Ivo Andrić je bio jedan od onih koji su doista nalegli na srpsku ideologiju “nacionaliziranja” muslimana i evropskog ahistorijskog orijentalizma u kojoj se predstavljalo islam i otomanski period kao korak nazad u odnosu na pravoslavlje i srpstvo. Iz tog se prepoznaje poseban otisak na njegovom književnom djelu, ali to se najbolje vidi u njegovoj disertaciji iz Graza 1924. godine, Entwicklung des geistigen Lebens in Bosnien unter der Einwirkung der türkischen Herrschaft. Osnovne teze iz ove disertacije nalaze se u književnim radovima Ive Andrića. On je navodno 1962. godine u razgovoru s Titom promijenio svoje mišljenje o muslimanima i islamu. Na tu spornu orijentalističku podvalu o nazadnosti islama među muslimanima s početka 20. stoljeća naletio je Osman Đikić pjevajući o “vili” koja ga podsjeća na srpstvo. Jovan Jovanović Zmaj je ubacio motiv s “ikonama” koje muslimani, navodno, još uvijek čuvaju u sjećanju na “pradedovsku veru” kao da u njihovom životu ne postoji ništa drugo nego opsjednutost religijskom naracijom i srpskim mitovima. U ovom talasu posrbljivanja muslimana “nezaboravan” je Njegošev militantno-istrebljivački stav iz Gorskog vijenca i odnos prema muslimanima kroz narativ “istraga poturica” jer su strano tijelo u kršćanskoj Evropi.

S druge strane, hrvatski projekt nacionaliziranja muslimana išao je sasvim suprotnom stranom. U hrvatsko-katoličkoj antemurale-Christianitatis-svijesti od novovjekovlja je utisnut protuislamski duh i uloga “brane”. A. Starčević, utemeljitelj savremenog hrvatskog nacionalizma, smatrao je čak da su Muslimani najbolji Hrvati, te pohvalno govorio o osmanskom imperiju koji je bio tolerantniji i napredniji u odnosu na evropske carevine, da su u njemu kmetovi mogli slobodno hodati i da nemuslimani nisu morali služiti vojsku. U tom narativu muslimani su određeni kao cvijeće hrvatstva!

Danas možemo govoriti o ambivalentnosti postojanja Jugoslavije u kojem se skrivala hegemonija Srbije i Hrvatske nad Bosnom i Hercegovinom uspostavljenu od 1918. godine, a koju su bh komunisti 1970-ih pokušali dezavuirati i “osloboditi” Republiku za njezinu vlastitu poziciju u okviru socijalističke Jugoslavije. Ta hegemonija se supstancijalno može iščitati iz srpske i hrvatske historiografije i političkih ideologija, ali i iz konkretne povijesno-političke prakse i dostignutih odnosa potčinjenosti. U prvoj Jugoslaviji od 1918. do 1939. godine Bosna i Bošnjaci su bili sasvim izbrisani iz povijesnog i političkog identiteta, te stavljeni pod dogovor Cvetković-Maček o podjeli Bosne između Srbije i Hrvatske 1939.

Antibosanska ideologija i hegemonija je u dobu socijalističkog uređenja i komunističke ideologije bila umotana u narativ bratstva i jedinstva u kojem je nacionalno pitanje navodno bilo riješeno, ali je neizbrisiva činjenica da nije postojala bosanskohercegovačka nacija i da je Bosna decenijama predstavljana kao zemlja Srba i Hrvata s jednom grupom islamiziranih Slavena. Čak je obmanjivački nametnuta ideologema da je Bosna zemlja koja nema svoj narod, te je iz toga planski razvijana naracija o “zemlji bez matičnog naroda”. Danas je jasno da je to bio samourušavajući pokušaj pravljenja zajednice na nečemu izvanbosanskom, a to znači poništavanje mogućnosti da se zajednica napravi na samom bosanskom biću ili na pripadanju bosanskoj povijesti, kulturi, prostoru i identitetu. Nije se dopuštalo uspostavljanje bosanske države nacije! Bosna je pritom samo prostor preklapanja i ukrštanja drugih nebosanskih identiteta, sfera  ili nacionalnih kružnica koje u nečemu vanjskom imaju svoju supstanciju. Uporno i vješto se potiskivala ideja da je Bosna bosanska!

Važno je podsjetiti da 1960-ih ne postoji uopće razrađen koncept etničkog koje se odnosi na posebnu društvenu grupu koja ima svoj etnicitet, odnosno skup bitnih oznaka po kojemu je jedna grupa specifična i samosvojna. Stoga se nije moglo pojaviti sofisticirano sociološko-antropološko i pravno-političkog distingviranje pojmova narod, nacija i religijska grupa u pragmatičkom vokabularu bosanskohercegovačkih komunista, pa time i Dž. Bijedića i grupe komunista koja je djelovala uz njega. Pojam nacionalnog / nacije korišten je široko i vrlo neprecizno, kao mistični znak često mistificiran na ovim prostorima, jer je njegovo semantičko polje  razvučeno do ispražnjenosti značenja. Njime se pokušavalo pokriti identitet društvene grupe, pa je bilo moguće svašta podvesti pod njegov sadržaj. Tek 1970-ih u društvenim znanostima se pojavljuje pojam etničkog koji se odnosi na društvenu grupu koja se karakterizira etnicitetom. Time se omogućava razlikovanje narodno-kulturnih oznaka od pravno-političkih, državljanskih oznaka grupe ljudi. Stoga je pred nama postavljen zadatak da mislimo naciju s one strane etničkog porijekla, maternjeg jezika i konfesionalnih / religijskih razlika.

Dž. Bijedić je, među mnogima iz komunističkog ešalona, bio akter afirmiranja “muslimanske nacije”. Davanje statusa “nacije” bosanskim muslimanima značilo je s jedne strane identitetno priznavanje jedne narodne grupe. U tome se, zapravo, radilo o priznavanju etniciteta ili kulturno-povijesne posebnosti i dijelom političke specifičnosti koja u tom imenu paradoksalno proizlazi iz religijskog. Nakon strašnog iskustva u Kraljevini 1918-1939. godine, totalnog kraha Spahine politike, kada su Bosna i  Bošnjaci potisnuti s povijesne scene i planski iskorjenjivani tokom Drugog  svjetskog rata od strane četnika i ustaša, komunističko rješenje nacionalnog pitanja, s druge strane, bez obzira što je bilo u okviru ruskog (Lenjin, Staljin) definiranja nacije, izgledalo je ipak kao stanovit pomak u priznavanju posebnosti muslimanske društvene grupe u Bosni. Sa stanovišta društvene ontologije (Brian Epstein) jugoslavensko priznanje bosanskih muslimana kao nacije imalo je pozitivne socijalno-povijesne, kulturne i političke rezultate u procesu rearanžiranja ili preslaganja njihovog stanja, forme, sadržaja i orijentacije u drugoj polovini 20. stoljeća.

Oni su priznati na religijskoj osnovi kao društveno biće, društveno-politički “entitet” ili forma koja je ujedno i politički subjekt. U tome se prepoznaje i iščitava semantika veze između političke filozofije jugoslavenskog sistema i društvenog bića ili jedne njegove forme koja je priznata. Preferiranje njihove religijske specifičnosti bilo je dubinski supstitut za njihovo odvajanje od bosanskog tla i potiskivanje identificiranja s Bosnom. Identificiranje s religijskom sadržinom bivstvovanja bilo je samo jedan mehanizam za ostajanje u odvojenosti od bosanskog identificiranja i podređenosti hegemoniji “državotvornog” nacionalizma srpstva i hrvatstva. Javno, političko ili društveno priznanje narodne grupe u društvenoj ontologiji proizvodi novi polet, ohrabruje, priznaje razliku po kojoj grupa jeste, te iznova objedinjava grupu i čuva je od rasipanja koje je bilo pripremljeno “opredjeljivanjem”. Javno priznanje je najvažniji događaj za jednu društvenu grupu koja se na neki način pojavljuje u polju interakcija društvene ontologije. Priznavanje društvene grupe znači da se potvrđuje njezino postojanje ili “pravo na život”. Priznanje znači da je jedna društvena grupa činjenica. Ona pokreće i počinje proizvoditi društvenu epistemologiju. (Alvin Goldman) Pritom, naravno, ovakve “objektivne činjenice postoje samo na temelju kolektivnog prihvaćanja ili prepoznavanja ili priznavanja”, kaže John R. Searle. (Searle, John R. (2006) “Social Ontology: some basic principles”, Anthropological Theory, Vol. 6, issue 1, 51-71.) Društvene grupe se međusobno “priznaju” kroz poštovanje ili kroz rat, kroz saradnju ili neprijateljstvo, kroz privlačenje ili kroz odbijanje, kroz ljubav ili kroz mržnju.

Na Mostarskom savjetovanju u septembru 1966. godine Bijedić je apostrofirao  pitanje o stvarnom položaju muslimana, njihovom uticaju i mjestu u Hercegovini, o migracijama stanovništva, njihovom uzroku i smanjivanju brojnosti muslimana u općinama Gacko, Nevesinje, Ljubinje, Bileća, Trebinje od 1931. godine. Njega je interesiralo zašto muslimani tog vremena sele prema Dubrovniku, Tuzli i Sarajevu? Šta ih tjera da napuštaju svoje domove i krajolike? Ukazivano je na anomalije s etničkom strukturom kadrova na svim razinama hercegovačkih gradova. Već je tada bilo vidljivo da se Bošnjaci iz istočne Hercegovine postepeno iseljavaju, da postoji neka prikrivena presija i stanje nepovjerenja, što će se apsolutno pokazati 1990-ih. Zakašnjela industrijalizacija-modernizacija, ekstenzivna poljoprivredna proizvodnja, opća nerazvijenost, ostaci plemenskih katunarskih struktura među pravoslavcima vlaškog poriejkla, nepostojanje sekularnog društva, loš sistem obrazovanja i još mnogo egzistencijalnih elemenata napravili su priličnu demografsku pometnju u Hercegovini…

Jugoslavenski politički sistem, a time i bosanskohercegovačko društvo, u svojoj sadržini nisu posjedovali cjelovito razvijen pojam evropskog društva i slobodnog građanina u okviru dominantne “metodološko”-antropološke postavke kolektivizma  koja je ovdje ordinirala u proteklom periodu komunističke ideologije. Uvijek je primat prepušten ili priređen narodu! Kolektivistički pristup organizaciji političkog sistema i društvenog života “radnih ljudi”, komunitaristički ideološki model, ne ostavlja adekvatan prostor za opći pristup individualizma kao preduslova demokratske i građanske forme organiziranja liberalnog društveno-političkog sistema.

U kolektivističkom modelu društvene organizacije na ovim prostorima nacija se izjednačava s etnijom i postepeno se falsificira liberalizam, u političkom sistemu, i potiskuje individualizam, u građanskom smislu borbe za ljudska individualna prava, a pritom demokratija se supstituira etnokratijom. Odnos pojedinca i zajednice ostaje neriješen i podređen interesu imaginarne grupe!  Nacija u tom kontekstu nije politička zajednica slobodnih i ravnopravnih građana, nego se razumijeva kao proširena “etnička grupa”, “naš” stari kolektiv, biološka (plemenska) zajednica srodnika koja ima “svoju državu” iz koje se isključuju heterogeni elementi, Drugi i Drugačiji, a njena se suština svodi na religiju, jezik i povijesne narative o “našem slavnom narodu”. To znači da ne postoji razvijeno sekularno društvo i da se zaboravlja na razliku između kulturnog i političkog identitet ljudi. Na Balkanu, a onda i u Bosni, nažalost, pojedinac je poništen i obezvrijeđen pred dominacijom narodne zajednice ili “našeg kolektiva” i onih koji vladaju.

Bosanski historičar H. Kamberović je pokušao objasniti nedoumice jugoslavenskih komunista oko statusa Bosne i Hercegovine u jugoslavenskoj federaciji, ukazujući na sovjetski model organizacije države “koji je jasno zastupao princip da samo etnički homogene teritorije mogu imati status republika, a etnički heterogeni prostori, koliko god oni imali svoju historijsku utemeljenost, samo status autonomnih jedinica”. Kamberović izražava mišljenje da su jugoslavenski komunisti vjerovali “da BiH, zbog toga što nije etnički homogena, ne može imati status republike, nego samo autonomne pokrajine”. Ovu “sovjetsku postavku” razriješio je Tito koji je potaknuo A. Humu i R. Čolakovića da u Mrkonjić Gradu 25/26. novembra 1943. organiziraju bosansku skupštinu (Prvo zasjedanje ZAVNOBiH-a) na kojoj će jasno iznijeti svoj politički bosanski stav i zahtijevati da Bosna i Hercegovina ima ravnopravan status sa drugim republikama buduće jugoslavenske federacije. U tome je, očigledno, bio početak puta oslobađanja Bosne od hegemonije Srbije i Hrvatske koje su u njoj postavile ozbiljne strukture dominacije i kontrole od 1918. godine.

Sasvim je jasno da Džemal Bijedić nije bio izvorni politički mislilac i teoretičar nacije, nego operativni političar i izvođač jedne ideje koja je komunistima izgledala privlačna i obećavajuća. On je pragmatički slijepo slijedio prijedlog da se jedan narod proglasi “nacijom Muslimani” i na tome je insistirao. S velikom vjerovatnoćom bi se moglo tvrditi da je on bio odani partijski čovjek, poslušan komunističkom lideru Titu, vješt u spletkama i unutarpartijskim političkim igrama… 

Vezane vijesti


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:09 POTEZ VEČERI U LIGI PRVAKA: Crvena zvezda je poražena u Njemačkoj, ali o ovom golu će se još dugo pričati..
3:06 ZIMA NA ČEKANJU: Evo kakvo nas vrijeme očekuje u narednih nekoliko dana
22:20 Raste broj vozila u EU, u septembru dominirali benzinci
22:05 Dogodilo se na današnji datum, 26. oktobar
21:35 Problemi u raju: Darko Lazić supruzi već počeo nalaziti mane
21:20 Katastrofa Milana, Dortmund utišao Njukasl, Atletiku samo bod
21:11 NOGOMETNI SPEKTAKLI ŠIROM EVROPE: PSG deklasirao Milan, City rutinski protiv Young Boysa, prvak Srbije poražen u Njemačkoj, pogledajte sažetke... (VIDEO)
21:07 Zvezda ponovo slabo, da li je otkucalo Baharovo vrijeme?
21:06 PSG savladao Milan u Parizu, Crvena poražena od Leipziga
21:05 Objavljena prepiska Jovane Jeremić i političara
20:58 Priča o čovjeku koji je podigao hotel Dubrovnik: Milinov zajedno sa porodicom pogubljen 1941.
20:55 Sarajevska policija zaplijenila velike količine narkotika
20:51 Vozač iz BiH probio betonske barijere na auto-putu, uletio u gradilište
20:50 OVO NIJE ŠALA: Švedska krenula u bizarnu turističku videokampanju, odmah je postala viralna (VIDEO)
20:49 Mlade nade opere poklonile veličanstven koncert sarajevskoj publici
20:45 NOVI OZBILJAN PROBLEM ZA UKRAJINCE: Ovo su novi ubojiti dronovi ruske proizvodnje
20:41 Navijači Celtica obojili stadion zastavama Palestine
20:40 STRAVIČNA STATISTIKA: Izrael bacio više od 12.000 tona eksploziva na Pojas Gaze od 7. oktobra
20:36 SKANDAL UOČI EL CLASICA: Predsjednik Reala otkazao put Barcelonu, za sve je kriva objava o Viniciusu
20:36 Trijumfalni povratak Ermina Bičakčića
20:35 Sramno oglašavanje Zvezde Granda nakon što je usmrtio pješaka
20:33 Trik uz koji će vam odjeća u ormaru uvijek mirisati
20:31 SADA I DEFINITIVNO: Generalni sekretar NATO-a u BiH dolazi 19. novembra
20:29 Generalni sekretar NATO-a u BiH dolazi 19. novembra
20:27 ŠTA SE DEŠAVA SA TEKSTILNOM INDUSTRIJOM U BOSNI I HERCEGOVINI: Sve više radnika dobija otkaze
20:25 AMERIČKI MEDIJI OTKRILI: Izrael je odgodio invaziju na Gazu da bi Sjedinjene Države...
20:21 SKANDALOZNI RASKID ITALIJANSKE PREMIJERKE! Đorđa Meloni okončala decenijsku ljubavnu priču nakon erotskih skandala TV voditelja
20:18 Netanjahu: Izrael priprema kopnenu invaziju na Gazu
20:12 NAŠA STRANKA OPTUŽILA SDA: 'Zloupotrebljavaju Deklaraciju o stradanju civila u Gazi radi političkih ciljeva!'
20:10 Otkazano obilježavanje 85. godišnjice Kristalne noći u Sarajevu
20:10 Veleposlanstvo RH nije otkazalo obilježavanje holokausta, organizatori su morali otkazali zbog negativne atmosfere u Sarajevu
20:08 REAKCIJA NAŠE STRANKE: 'SDA zloupotrebljava Deklaraciju o stradanju civila u Gazi radi političkih ciljeva'
20:07 Veliki kašalj pojavio se i u BiH, roditelji u strahu
20:05 Ljudi gledaju u nevjerici: Jovana Tomić Matora obukla haljinu
20:00 Kako da razlikujete pravi med od lažnog?
19:59 KAKAV ĆE STAV ZAUZETI VIJEĆE MINISTARA BiH: Sud iz Strazbura zatražio od BiH da se izjasni da li agentice koje su se žalile na presudu 'Kovačević' imaju 'aktivnu legitimaciju'
19:58 Biden iznio kritiku ‘ekstremističkih doseljenika’ na Zapadnoj obali
19:56 U subotu u Mostaru skup podrške Palestini
19:52 Zelenski: Ruski dronovi najvjerojatnije su gađali nuklearku Hmeljnicki
19:50 Svjetskoj banci dugujemo 2,4 milijarde KM, EIB-u 2,1, EBRD-u 825 milijuna, MMF-u 757 milijuna KM
19:47 Biden: Nisam tražio od Netanyahua da odgodi kopnene operacije
19:43 Smrdibube - zašto ih ima toliko u domu i kako ih se riješiti
19:42 Hauser o Prijovićkoj: Ne slušam to, ali možda bacim oko
19:42 Novi slučaj vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj: Pretučeni maloljetnik završio u bolnici
19:41 VELIKA AKCIJA MUP-a U SARAJEVU: Zaplijenjena veća količina narkotika
19:41 POTRESAN ISTUP KRALJICE JORDANA: 'Palestincima se pruža izbor između progonstva ili istrebljenja, između etničkog čišćenja i genocida' (VIDEO)
19:39 Blinken tražio od katarskog premijera da utiče na izvještavanje Al Jazeere o ratu u Gazi?
19:37 ZELENSKI SE OGLASIO: 'Ruski dronovi su najvjerovatnije ciljali nuklearnu elektranu Hmjelnicki'
19:35 Mihajlović: Nikada nisu dobili novac i mobitele oduzete prije 17 godina
19:34 Fabrizio Romano otkrio tko će osvojiti Zlatnu loptu za 2023.!
19:29 ZUKAN HELEZ RAZUVJERIO JAVNOST: 'Hrvatska nije sigurnija od Bosne i HercegovineH, a Srbija je 100 puta nesigurnija!'
19:29 ZUKAN HELEZ RAZUVJERIO JAVNOST: 'Hrvatska nije sigurnija od Bosne i Hercegovine, a Srbija je 100 puta nesigurnija!'
19:27 Počinje 17. "PSSST! Festival"
19:25 Vučić uoči predstojećih razgovora u Briselu: Neće biti lako, već znam šta da očekujem
19:25 I usisavanje je trening: Samo 22 minute vježbanja svaki dan smanjuje rizik od rane smrti: Evo koji poslovi pomažu
19:21 BRENDA IZ SERIJE BEVERLY HILLS: Slavna glumica progovorila o borbi Shannen Doherty s opakom bolesti (FOTO)
19:20 ODIGRANE PRVE UTAKMICE NOVOG KOLA LIGE PRVAKA: Barcelonini tinejdžeri srušili Shakhtar, Feyenoord siguran protiv Lazija, pogledajte sažetke... (VIDEO)
19:11 AMERIČKI PREDSJEDNIK JOE BIDEN RELATIVIZIRA STANJE: 'Ne vjerujem brojkama palestinskih žrtava'
19:10 Dvojica maloljetnika pretukli kolegu
19:05 Lopovi najmanje kradu automobile ovog brenda: Odbija ih njihov GPS sistem
19:01 UZNEMIRUJUĆI SNIMAK: Momenat kada novinar Al-Jazeere dolazi vidjeti tijela svoje SUPRUGE, SINA I ĆERKE
19:01 Držanje svinja postaje trošak, a svi žele znati šta jedu
18:59 NA TRGU MUSALA: U subotu u Mostaru skup podrške Palestini
18:57 PREDSJEDNIK BRAZILA OTVORENO PORUČIO: 'To nije rat, to je genocid!'
18:55 Teheran ima novi plan: "Ovdje ih je najlakše kazniti"
18:55 U Izraelskom zračnom napadu ubijeni supruga, sin i kćerka dopisnika Al Jazeere
18:53 Barcelona pobijedila Shakhtar, Feyenoord siguran protiv Lazija
18:53 Macron poručio Izraelu: Kopnena innvazija bila bi velika greška
18:48 Rusija testirala izvođenje masovnog uzvratnog nuklearnog udara
18:42 DRITAN ABAZOVIĆ KAZAO DA NJEGOVA VLADA NE ZAUZIMA NIČIJU STRANU: Crna Gora šalje 40.000 dolara pomoći Palestini
18:42 BIVŠI AMERIČKI PUKOVNIK ZATRESAO SVIJET: 'Američki i izraelski specijalci upali u Gazu, razbijeni su na komade!'
18:39 MUP HBŽ-a započeo nadzor prometa iz dva policijska vozila u pokretu
18:36 Netanyahu u vanrednom obraćanju naciji: ‘Odgovarat ću za napad Hamasa, ali tek nakon rata‘
18:36 Ermin Bičakčić poslije teške povrede našao novi klub
18:36 Netanijahu se obratio naciji: Odgovaraću za napad, ali tek nakon rata
18:35 Crni oblak nadvio se iznad slavnog engleskog premijerligaša: Sprema mu se rekordno oduzimanje bodova
18:32 POTRESNE SLIKE PRISTIŽU: Ovo je trenutak kad je novinar 'Al Jazeere' doznao da su mu ubijeni žena i djeca (VIDEO)
18:32 POTRESNE SLIKE PRISTIŽU: U izraelskom napadu ubijena porodica reportera 'Al Jazeere' (VIDEO)
18:32 Partner ju napustio po saznanju da je spavala s 300 muškaraca za godinu dana (VIDEO)
18:30 Hripavac se nakon Hrvatske pojavio i u BiH, zbog odbijanja cijepljenja djeca nezaštićena
18:27 Nihad Uk nakon razrješenja: Nepovjerenje je otežavalo rad
18:27 MACRON UPOZORIO IZRAEL: 'Kopnena intervencija bila bi veila greška!'
18:26 Rusija testirala masovni uzvratni nuklearni udar
18:22 Crnci u EU izloženi rasizmu, posebno u Njemačkoj
18:20 Slavni ratni megabrod kuburi sa banalnim problemom
18:16 STRAŠNA PORUKA NETANYAHUA: 'Već smo ubili hiljade terorista i ovo je samo početak!'
18:12 Škobić i Sattler o reformskim zakonima: Sattler ponudio pomoć na izradi niza zakonskih rješenja
18:10 ŠEFICA SLOVENSKE DIPLOMATIJE, TANJA FAJON: 'Države Zapadnog Balkana trebamo zajedno u jakoj EU'
18:09 Škobić i Sattler razgovarali o reformskim zakonima
18:05 Navijači Seltika “ratuju” s upravom zbog Palestine: Podijelit ćemo hiljade zastava za utakmicu
18:03 Izrael objavio spisak svih talaca koje drži Hamas i iz kojih zemalja dolaze
18:02 SNSD moli građane da brane Dodika: Nećemo mu dozvoliti da ide na Sud
18:02 U Mostaru predstavljena knjiga 'Brodovi od papira', autora Miroslava Marića
17:59 SRCEPARAJUĆI PRIZORI IZ ANTALIJE: Spasioci podršku Palestini iskazali razvijanjem zastava Palestine, BiH i Turske na moru
17:58 BH. KANDIDAT ZA OSCARA: U Sarajevu održana kino pretpremijera filma 'Ekskurzija' rediteljice Une Gunjak (FOTO)
17:58 Novi detalji hapšenja službenika PURS: Osumnjičeni praćeni i snimani
17:53 UN-ov čelnik silno iznenađen "pogrješnim tumačenjem" svojih izjava o Hamasu
17:51 ŠTA SMETA AMERIČKOM DRŽAVNOM SEKRETARU: Blinken tražio od katarskog premijera da utiče na izvještavanje Al Jazeere o ratu u Gazi?
17:51 UOČI PREDSJEDNIČKIH IZBORA: Biden bi zbog Izraela mogao izgubiti glasove američkih muslimana i Arapa
17:51 Zrinjski dočekuje Poljake: Žele ostati u vrhu tabele