Kara śmierci za bycie gejem. Teraz głośno o Ugandzie, ale nie tylko ona cierpi na homofobię

Parlament w Kampali przegłosował w ubiegły wtorek jedne z najostrzejszych na świecie regulacji dyskryminujących mniejszości seksualne. Źródeł tej nienawiści jest wiele, ale nie wszystkie wywodzą się z samej Afryki – wiele z nich przyjechało tam ze Stanów Zjednoczonych.

Sytuacja prawna osób homoseksualnych w Ugandzie wyglądała fatalnie i bez ostatnich zmian. Całkowity i karany więzieniem zakaz relacji jednopłciowych istniał jeszcze za czasów kolonialnych, gdy władzę sprawowali tam Brytyjczycy. Zapisy kodeksu karnego dotyczące homoseksualizmu przetrwały jednak dekolonizację i weszły w skład dorobku prawnego ustanowionego w 1962 r. niepodległego państwa ugandyjskiego. Język, jakim zostały napisane, jednoznacznie wskazuje, jak w Ugandzie postrzega się nieheteronormatywność.

Uwagę zwracają zwłaszcza art. 145 i art. 148 kodeksu karnego, mówiące odpowiednio o „przewinieniach nienaturalnych” oraz o „niegodnych praktykach” – tak określano kontakty fizyczne osób tej samej płci. Za ich praktykowanie, tak zwane „czynności cielesne niezgodne z naturalnym porządkiem rzeczy”, groziła kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Kara śmierci za związki homoseksualne

Choć wydaje się to trudne do wyobrażenia, od teraz będzie w Ugandzie osobom ze środowisk LGBT+ jeszcze ciężej. Na mocy nowego prawa wobec osób w związkach jednopłciowych zastosowana może zostać nawet kara śmierci. Co prawda, przynajmniej teoretycznie, może ona być zasądzona tylko w przypadku poważnych przestępstw seksualnych jak gwałty, związki wewnątrzrodzinne czy stosunki z nieletnimi, ale już pojawiły się głosy obawiające się znacznie szerszego aplikowania tych zapisów.

Organizacje międzynarodowe, na czele z Amnesty International i Human Rights Watch, od lat alarmują na temat sytuacji mniejszości seksualnych w Ugandzie, zwracając uwagę na systemowy charakter represji wobec nich. Jak zauważa stacja CNN, osoby w związkach jednopłciowych są regularnie bite przez policję, zastraszane i prześladowane, a zgłaszane przez nich przestępstwa są ignorowane. Nierzadko padają też ofiarami sprawiedliwości ulicznej, gdy inni członkowie lokalnych społeczności sami wymierzają im „kary” za orientację seksualną.

Oprócz groźby kary śmierci, jak precyzuje agencja Reutera, wprowadzono cały szereg nowych kar za inne aktywności związane z homoseksualizmem. Do więzienia można pójść już za samą tego rodzaju autoidentyfikację, zakazana jest „promocja” mniejszości seksualnych oraz pomoc osobom z tych środowisk. Nie można też „spiskować w celu popularyzacji homoseksualizmu”, co w praktyce kryminalizuje wszystkie formy zorganizowanej aktywności społecznej na rzecz społeczności LGBT+.

Rząd nie zamierza też mniejszości seksualnych bronić – ataki na nich zdarzają się coraz częściej. W 2019 r. światową opinią publiczną wstrząsnęło morderstwo 28-letniego Briana Wasswy, aktywisty LGBT+, aktywnego również w obszarze ochrony praw człowieka. Mężczyzna został zabity we własnym domu, władze odrzuciły jednak społeczną nienawiść do homoseksualistów (Wasswa nie ukrywał bycia gejem) jako bezpośrednią przyczynę morderstwa. Od lat przemoc wobec mniejszości seksualnych w Ugandzie nieprzerwanie się intensyfikuje, bez słowa sprzeciwu ze strony rządu.

To nie pierwszy raz, kiedy w Kampali mówi się o karze śmierci za homoseksualizm. Już w 2013 r. parlament przegłosował bowiem „ustawę antyhomoseksualną”, która wprowadzała takie zapisy. Yoweri Museveni, prezydent rządzący krajem do dziś, podpisał tę ustawę w 2014 r., jednak zaledwie kilka miesięcy później uchylił ją z powodów proceduralnych ugandyjski trybunał konstytucyjny. Władze nie ustawały jednak w wysiłkach umocowania w prawie systemowej nienawiści wobec mniejszości seksualnych, raz po raz albo proponując kolejne akty prawne i nowe kary, albo testując nastroje społeczne kontrowersyjnymi wypowiedziami w mediach społecznych. We wspomnianym już 2019 r. spekulacje na temat ponownej próby ustanowienia kary śmierci stały się na tyle powszechne, że rząd musiał je dementować – mimo że, jak widać na przykładzie przyjętej we wtorek ustawy, nigdy tak naprawdę nie przestał o niej myśleć na poważnie.

Czytaj także: W Czeczenii powstał obóz koncentracyjny dla homoseksualnych mężczyzn

Pastorzy siejący nienawiść

Skąd jednak w Ugandzie tak głęboko zakorzeniona nienawiść do mniejszości seksualnych? Uzasadniając wprowadzenie nowego prawa, konserwatywni deputowani mówili o potrzebie ochrony tradycyjnych wartości tamtejszego społeczeństwa, jak rodzina, wiara i relacje obywateli z kościołem. I choć kwestie religijne rzeczywiście są w tej sprawie kluczowe, nie są one w całości wynikiem lokalnej dynamiki czy tradycji.

Źródłem obecnej fali nastrojów wrogich osobom LGBT+ jest aktywność amerykańskich radykalnych pastorów ewangelickich, którzy podjęli antyhomoseksualną krucjatę w Afryce na przełomie lat 90. i 2000 – zauważa dr Jędrzej Czerep, koordynator programu Bliski Wschód i Afryka w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. – Niektórzy z tych pastorów w USA są ledwie rozpoznawalni, ale w Ugandzie stali się potężnymi i wpływowymi graczami politycznymi.

W rozmowie z „Polityką” podaje przykład Scotta Lively’ego, jednej z wiodących postaci ewangelickiej ofensywy przeciwko mniejszościom seksualnym. Biały pastor słynie z żywiołowych wykładów, jest energicznym mówcą, potrafi jasno formułować przekaz. W internecie bardzo łatwo znaleźć jego wystąpienia, w których tłumaczy m.in., że głównym źródłem „dewiacji homoseksualnej” jest bycie ofiarą przemocy na tle seksualnym we wcześniejszych latach życia, tym samym powielając znaną chociażby z europejskich środowisk prawicowych czy propagandy Kremla tezę o związku homoseksualizmu z pedofilią.

– Lively stał za poprzednią ustawą, która miała wprowadzić karę śmierci dla osób homoseksualnych – wyjaśnia dr Czerep. – Był też autorem licznych prezentacji dla parlamentarzystów, w ramach których pokazywał koprofilię, przekonując, że homoseksualiści chcą ją narzucić dzieciom. Szybko rozwijające się nastroje antygejowskie były więc oparte raczej na mylnym wyobrażeniu, bazowały na odruchu obrzydzenia, niż odnosiły się do realnego homoseksualizmu. Dodatkowo Lively lansował tezy o celowym spisku zachodniego lobby homoseksualnego, żeby narzucić tę „zarazę” nieznającym jej społeczeństwom Afryki, aby osłabić i rozbić więzy społeczne w Afryce i w efekcie utrzymywać ją w biedzie.

Czytaj także: Walki na pięści – plemienna tradycja ludu Wenda

Homofobia w Afryce ma się dobrze

Agitacja ewangelickich pastorów, wzmocniona przekazem mediów i lokalnych polityków, trafiła na podatny grunt. I tak relatywnie konserwatywne społeczeństwo zradykalizowało się jeszcze bardziej, również z powodu podniesionej temperatury sporu publicznego wokół tożsamości seksualnych. Wezwania do rękoczynów, a czasem wprost do zabójstw i pogromów pojawiały się w ugandyjskiej prasie, przez co, jak podkreśla dr Jędrzej Czerep, Uganda stała się jednym z najbardziej homofobicznych społeczeństw na świecie.

Homofobia w tym kraju, a szerzej – w całej Afryce – ma jednak inną formę i inny kontekst demograficzny niż chociażby ta znana z Europy. Afryka jest najbardziej homofobicznym ze wszystkich kontynentów i postawy te dotyczą najczęściej najmłodszych grup w społeczeństwie, przy czym jest to zjawisko stosunkowo nowe w tej skali. W 2021 r. tylko 21 proc. Afrykanów w wieku 18–35 lat wskazało, że mogłoby mieć homoseksualistę za sąsiada, podczas gdy w tych samych badaniach tolerancja dla przedstawicieli innych grup etnicznych, religijnych czy obcokrajowców sięgała 85–90 proc. – wskazuje dr Czerep.

Ekspansja kościołów neoprotestanckich naoliwia nastroje anty-LGBT+, jednak kary za związki homoseksualne istnieją w wielu krajach Afryki, również tam, gdzie chrześcijaństwo nie ma dominującej pozycji. Egzekucje zdarzają się na terenach kontrolowanych przez dżihadystów – jak w Somalii czy w północnych stanach Nigerii. Różne formy sankcjonowanych prawnie kar za homoseksualizm istnieją łącznie w niemal połowie krajów afrykańskich. W szerszym, globalnym kontekście związek między penalizacją aktywności mniejszości seksualnych i ogólną społeczną nienawiścią wobec nich a drapieżną ekspansją kościołów ewangelickich, niemal zawsze finansowanych przez megaspołeczności religijne z USA, jest jednoznaczny.

Podobna radykalna narracja, zwłaszcza wobec gejów, zdobywa popularność w Ameryce Środkowej i Południowej. Zwłaszcza w krajach tego pierwszego obszaru – Hondurasie, Salwadorze, gdzie kościół rzymskokatolicki znajduje się w głębokiej defensywie i ma mniejsze zasoby od chociażby zielonoświątkowców, nienawiść sączy się coraz głębiej wewnątrz tkanki społecznej. Uganda jest więc przykładem najbardziej jaskrawym, ale nie można wykluczyć, że obok niej wymieniać niebawem będziemy inne państwa, nie tylko afrykańskie.

Czytaj także: Bohater Afroamerykanów i mniejszości seksualnych


Football news:

<!DOCTYPE html>
Kane on Tuchel: A wonderful man, full of ideas. Thomas in person says what he thinks
Zarema about Kuziaev's 350,000 euros a year in Le Havre: Translate it into rubles - it's not that little. It is commendable that he left
Aleksandr Mostovoy on Wendel: Two months of walking around in the middle of nowhere and then coming back and dragging the team - that's top level
Sheffield United have bought Euro U21 champion Archer from Aston Villa for £18.5million
Alexander Medvedev on SKA: Without Gazprom, there would be no Zenit titles. There is a winning wave in the city. The next victory in the Gagarin Cup will be in the spring
Smolnikov ended his career at the age of 35. He became the Russian champion three times with Zenit

3:11 Rosyjska armia ćwiczyła "zmasowane uderzenie atomowe"
3:00 "Drugi Witos" wraca po latach. W PSL boją się o nim mówić
3:00 PiS szykuje się na chude lata. Setki państwowych milionów płyną do kieszeni swoich
3:00 Koniec kampanii wyborczej na stacjach Orlenu. Co dalej z Danielem Obajtkiem?
2:47 USA: Masakra w stanie Maine. Wiele ofiar. Napastnik zabijał na kręgielni i w barze
2:30 Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 610
1:26 Nowy premier Słowacji. Robert Fico znów na stanowisku
1:00 Jak oszczędzić na podróżach służbowych
1:00 Robert Gwiazdowski: W oczekiwaniu na zamach stanu
1:00 Futbol w Niemczech może być za darmo
0:30 Jest nowy spiker Izby Reprezentantów. Donald Trump: Będzie wspaniały
23:52 Nowe Suzuki zaskakuje. To większy od Vitary SUV z napędem elektrycznym
23:25 Joe Biden potępia ataki izraelskich osadników na Palestyńczyków
23:23 Coral Travel świętował z partnerami udany sezon. Zanotował 31 procent wzrostu
22:59 Consultations between president and parties end
22:58 Najlepszy zakup ratusza. To auto zarabia ponad milion złotych miesięcznie
22:30 RELACJA. 610. dzień wojny. Zełenski: Sankcje są obroną
21:48 Macierewicz: To zmierza do likwidacji niepodległości państw
21:40 Prokuratura przeciw wydaniu Sebastianowi M. listu żelaznego
21:30 Skandaliczna manipulacja Onetu! Chodzi o raport ws. rasizmu
21:11 Korwin: mieliśmy postulaty, nagle się dowiadywałem, że to żarty
20:39 Wawrzyk: Jestem pewien, że prawda oczyści moje nazwisko
20:35 W USA ruszyło szkolenie ukraińskich pilotów na F-16
20:28 Energia atomowa wraca do unijnych łask. Zieloni potępiają tę decyzję PE
20:26 Prymatu prawa unijnego nad krajowym chcą dwie komisje PE
20:18 Kloc: Wizyta Tuska w Brukseli odbierana jest jako hołd lenny
20:09 French Touch: Gala w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie
20:00 Barbarzyństwo! TOK FM uderza w Półtawską w dzień jej śmierci
19:32 Republikański kongresmen Mike Johnson wybrany na nowego spikera Izby Reprezentantów
19:31 TYLKO U NAS. Co Tusk obieca von der Leyen?
19:26 Odeszła Wanda Półtawska, „siostra” św. Jana Pawła II
19:25 Nastoletnia Gwiazda „Stranger Things” Millie Bobby Brown buduje biznesowe imperium
19:25 Ziobro alarmuje: "To początek końca silnej i wolnej Polski"
19:19 Nieistniejące filmy Pixara. Internauci niegrzecznie się bawią z AI
19:12 Nowe kłopoty Wojtunika. Możliwa kontrola operacyjna
19:08 PiS nie traci nadziei i nie składa broni. Kuszenie PSL trwa
19:07 Naukowiec po dziesięcioleciach badań dochodzi do wniosku: "Nie mamy wolnej woli"
19:02 Burza po słowach Erdogana o Hamasie. Straszne i obrzydliwe
19:01 W polskich domach z mało rozmawia się o emocjach. Niepokojące wyniki badania
19:01 Usługi kurierskie i zrównoważony rozwój
19:00 Liczba urodzeń w Polsce spada. Depopulacja Polaków nie zwalnia
18:58 "Niszczymy dokumenty". Furgonetka z takim napisem wjechała do resortu Glińskiego
18:57 Nie żyje wybitny artysta Piwnicy pod Baranami. Mirosław Obłoński miał 85 lat
18:52 Nalot policji na doktora Piotra Witczaka!
18:50 Wielki strajk kobiet w Islandii. Wzięła w nim udział sama szefowa rządu
18:50 Liga Mistrzów. Awans o krok! FC Barcelona wygrywa, Robert Lewandowski patrzy
18:47 Ignaczak-Bandych: Prezydent nie ulega łatwo presjom
18:43 Tusk zdradza kulisy rozmowy z Dudą. "Wtedy się do mnie uśmiechnął"
18:40 Obława na Grzegorza Borysa po zabójstwie 6-letniego Olka. Jest nowy komunikat policji
18:36 Trzymiesięczne dziecko trafiło do szpitala, po tym co zrobiła mu matka. Twierdzi, że to niechcący
18:33 Racewicz zrównała TVP z ziemią. "Jestem przeszczęśliwa"
18:33 Tajemnicza czystka w chińskim rządzie
18:31 TYLKO U NAS. Audiencja Tuska w KE? Zalewska: "To teatr"
18:23 Resort Glińskiego do niszczarki. Czuć wiatr zmian. I jest sukces w Teatrze Słowackiego
18:17 "Kasta" już zaciera ręce! Szumne zapowiedzi prezesa Iustitii
18:12 Tajemnicza śmierć migranta w samochodzie Straży Granicznej. "Zmarł po kilku minutach"
18:12 Co się działo z Kubicką na planie? "Padłam, zaczęłam płakać, krzyczeć, mój brzuch zaczął rosnąć"
17:58 Włosi mniejszościowym udziałowcem portu Hamburg
17:56 TVP Wiadomości TVP obawia się być upolityczniona 2023 10 25 19 49 20
17:52 Szef gabinetu Dudy uderza w Kaczyńskiego. "Jeżeli przegrywamy to przez lidera"
17:51 609. dzień wojny. Dlaczego natarcie Ukraińców idzie tak wolno i czym wojuje piechota
17:42 Baterie ze stałym elektrolitem najwcześniej na koniec dekady
17:36 Rosjanie pozywają bank centralny. Chodzi o dzień wybuchu wojny
17:31 Wszczęto śledztwo ws. lokalizatora w aucie Kancelarii Prezydenta
17:28 Boeing dostarczy mniej MAXów. Producenci silników też mają problemy
17:26 Ksiądz w areszcie domowym. Zażądał 100 euro za pogrzeb
17:23 Ukraińscy lekarze nagminnie łamią przepisy. Niektórzy nie znają języka polskiego
17:15 TYLKO U NAS. Minister ds. UE o wizycie Tuska w Brukseli
17:04 WIBOR zostanie z nami na dłużej. KNF przedłuża konwersję na WIRON
17:02 "Wybory kobiet". Zapraszamy na nowy odcinek!
17:02 Trwa zacięta walka o "miękki" resort. "Na arenie pojawił się trzeci gracz" [NASZ NEWS]
17:02 Trwa zacięta walka. Wiemy, kto może zostać ministrem edukacji [NASZ NEWS]
16:59 Czarzasty opowiada o... ciastkach na spotkaniu u prezydenta
16:58 Kontrole na granicy ze Słowacją przedłużone do 22 listopada
16:52 Niszczarki i niemieckie tiry przy Ministerstwie Kultury
16:51 Włochy: Uczelnia nie chce Bożego Narodzenia. Woli "równość etniczną"
16:51 Banki strefy euro ograniczyły dostęp do kredytów
16:44 Dino chce przejąć drogerię internetową. Jest wniosek do UOKiK
16:39 Złoty stabilny do końca dnia
16:26 Do Polski wjeżdża więcej ukraińskich olei, ziemniaków, jaj i drobiu
16:19 "Głupie baby". Polski ksiądz obraził kobiety, nawiązał do ich prawa do głosowania
16:13 Sądy nie poradzą sobie bez biegłych w sporach motoryzacyjnych
16:11 Dymisja wiceprezes PARP. W tle 28 milionów dla spółki powiązanej z Obajtkiem
16:11 ATP Tour. Drugi mecz i drugie zwycięstwo Hurkacza w Bazylei
16:06 Furgonetka z napisem "Niszczymy dokumenty" wjechała na teren ministerstwa.
16:02 Dziennik Ustaw z 25 października 2023 (2299-2312)
15:56 Dlaczego tak trudno złapać Grzegorza Borysa? Były policjant zwraca uwagę na ważny szczegół
15:53 Dokładanie to biznesu to norma dla wielu przedsiębiorców
15:52 „Czyste Powietrze”. Uwaga na naciągaczy na drogie pompy ciepła
15:51 Tworzę gre, jak lubicie małe gierki w pikselowej grafice zapraszam na wishliste.
15:43 Konfederacja po konsultacjach z prezydentem. Bosak i Mentzen odrzucają współpracę z PiS i PO
15:40 Ceny paliw w górę. Nie drożeje tylko autogaz - RMF 24
15:39 Ujawniono, co zrobi Trzecia Droga w Sejmie. Potwierdziły się wcześniejsze spekulacje
15:33 Doświadczony analityk ostrzega ws. poszukiwań Borysa. W tle nagroda od Rutkowskiego
15:33 Artur Barciś takich ról zwykle nie dostaje. W nowym filmie zagra zupełne przeciwieństwo Norka
15:32 Krytyka słów Erdogana. Protest MSZ Izraela i Salviniego
15:28 88-letnia Maggie Smith została modelką luksusowej marki. Internauci są zachwyceni
15:27 Anja Rubik wróciła do rozstania z mężem. Modelka wyznała, co poróżniło ją i Sashę Knezevica
15:23 "DDTVN" szykuje niezłą niespodziankę? Do grona prowadzących ma dołączyć popularny prezenter
15:21 Zakończyło się spotkanie Konfederacji z prezydentem Dudą