Bosnia and Herzegovina
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Građani na Crni petak kupovali manje nego lani

Građani BiH ove godine nisu bili osobito zainteresirani za Black Friday, tj. Crni petak. Ovaj “praznik”, koji se obilježava posljednjeg petka u studenome, osobito je popularan u Americi zbog velikih sniženja svih vrsta artikala. Crni petak je ipak dan kada trgovci ostvaruju maksimalnu dobit. Također, s obzirom na to da je u pitanju kraj godine, ovaj petak je prilika trgovcima da prodaju višak robe i slično.

Službeni promet

Američki potrošači su tijekom ovogodišnjeg Crnog petka potrošili, i to isključivo na online šoping, rekordnih 9,12 milijardi dolara, pokazuju podaci kompanije Adobe. Online potrošnja porasla je za 2,3% tog dana zahvaljujući, prije svega, potrošačima koji su čekali popuste. Kod nas se ove godine ipak trošilo manje. Dijelom je kriva ekonomska kriza, a dijelom i činjenica da je ovaj dan pao na državni praznik, pa dio trgovina nije ni radio. Građani su na ovogodišnji Crni petak u trgovinama u RS-u potrošili 26,14 milijuna KM, što je prilično manje nego isti dan prošle godine. Prema podacima Porezne uprave RS-a, 26. studenoga lani ukupan evidentirani promet preko fiskalnih blagajna u maloprodaji u RS-u iznosio je 30,190.071 KM. - Ukupan evidentirani promet preko fiskalnih blagajna u maloprodaji u RS-u 27. studenoga 2020. iznosio je 11,846.523, a 29. studenoga 2019. - 35,398.078 KM - rekli su za Srpskainfo u ovoj upravi. Kad usporedimo promet ovogodišnjeg i prošlogodišnjeg Crnog petka, jasno je da građani ove godine nisu baš pretjerano kupovali. To dodatno potvrđuje i činjenica da su poskupljenja u 2022. mnogo izraženija nego lani, što znači da smo sada za manje proizvoda morali izdvojiti više novca nego prošle godine, što također znači da smo manje stvari kupovali. - Kod nas nije riječ o rasprodajama, nego o redovitim sniženjima. Rijetko koja trgovina je imala identičan popust na sve proizvode od, na primjer, 20-30%. Neke trgovine su davale popuste na kupljena dva artikla, a u nekima je bilo sniženje samo na označene proizvode. Zanimljivo je da je samo jedna trgovina dječje odjeće ponudila sniženja. Popusti od 10 posto su uistinu smiješni i malo koga će motivirati da nešto kupi - kaže jedna Banjolučanka.

Manje gužve

Prošle godine su trgovački centri u Sarajevu, Mostaru i drugim gradovima bili puni unatoč koronamjerama koje su tada bile na snazi. Međutim, ove godine je situacija znatno drugačija. U Mostaru trgovački centri nisu radili. Iako je u jutarnjim satima u sarajevskim trgovačkim centrima bio primijećen veći broj kupaca, nije bilo mnogo više zainteresiranih za kupnju nego inače. Smatraju kako su cijene, unatoč sniženjima, i dalje visoke za prosječni džep.