Bosnia and Herzegovina
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Međusobne optužbe za izdaju i korupciju obilježile predizbornu kampanju u RS-u

Predizborne kampanje, kako u BiH tako i u svijetu, znaju biti iznimno agresivne i surove. U pravilu se odlikuju obećanjima o blagostanju koje nam za naše glasove nude kandidirane političke stranke, koalicije i pojedinci, kao i niskim udarcima, valjanjem u blatu i podmetanjima u pokušaju apsolutnog diskreditiranja političkih suparnika. Takva je, manje-više, bila i predizborna kampanja u Republici Srpskoj, koja je ovog tjedna ušla u svoje finale pred nedjeljne opće izbore, piše Večernji list BiH.

Na općim izborima u nedjelju, 2. listopada, za poziciju člana Predsjedništva iz reda srpskog naroda borit će se Željka Cvijanović (SNSD), Mirko Šarović (SDS), Nenad Nešić (DNS), Borislav Bijelić (Stranka Život) i potpredsjednik SDP-a Vojin Mijatović, koji je kandidat uime koalicijskog bloka Ujedinjeni za slobodnu BiH. Za dužnost predsjednika Republike Srpske borit će se čak 31 kandidat iz ovog entiteta, a među ostalima, kandidati su Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, Jelena Trivić (PDP), Radislav Jovičić (DNS), Senad Bratić (Pokret Država), Ivan Begić, Ćamil Duraković (neovisni kandidat), Neđo Đurić (SPS) i drugi.

Borba među strankama

Sudeći prema kandidiranim nositeljima izbornih lista, očigledno je kako će se ogorčena borba voditi i kada su u pitanju liste za Narodnu skupštinu Republike Srpske.

Kad je riječ o kandidatima za člana Predsjedništva BiH iz reda srpskoga naroda, većina anketa uvjerljivo daje prednost SNSD-ovoj kandidatkinji Željki Cvijanović, kojoj će glavni protivnik biti SDS-ov Mirko Šarović. Željka Cvijanović, aktualna predsjednica RS-a, u izbornoj je kampanji poručila kako će biti dužnosnica i političarka RS-a, a ne "sarajevski političar ili bosanski dužnosnik". Na to je Šarović uzvratio porukom: "Ja ću kao srpski član Predsjedništva voditi politiku koja podrazumijeva da u Banjoj Luci gradimo, a u Sarajevu branimo Republiku Srpsku". Glavna bitka za poziciju predsjednika RS-a vodit će se između kandidata SNSD-a Milorada Dodika i kandidatkinje PDP-a Jelene Trivić. Iako većina anketa daje prednost Dodiku, postoje ispitivanja javnog mišljenja koja pak govore u korist zastupnice PDP-a, tako da će se na ovoj poziciji, po svemu sudeći, voditi borba na nedjeljnim izborima.

"Pred SNSD-om je velika pobjeda, a kada pobijedim u utrci za predsjednika Republike Srpske, od predsjednika Vlade tražit ću da bude lojalan Republici Srpskoj, a ne Istoku ni Zapadu", izjavio je jučer Milorad Dodik. Zanimljivo je i to kako je potporu Dodiku tijekom jučerašnjeg dana videoporukom uputio i premijer Mađarske Viktor Orbán, koji je istaknuo kako je Milorad Dodik prijatelj mađarskog naroda i njegov osobno. S druge strane, Trivić je poručila kako novu Vladu RS-a neće činiti ljudi koji su simbol korumpiranog režima, aludirajući na nužne promjene. Srbijanska agencija Faktor plus objavila je rezultate ankete prema kojima SNSD podržava 27,1 posto glasača, SDS 17,9 posto, PDP 15,1 posto, Ujedinjenu Srpsku 5,8 posto i Pokret za državu 5,5 posto. Ostale stranke, prema ovom istraživanju, ne bi ni prešle cenzus od tri posto.

Optužbe i podmetanja

U ovoj predizbornoj kampanji u RS-u nije se štedjelo na uvredama i pokušajima diskreditacije političkih suparnika. Moglo se tu svega čuti, od optužbi za izdaju i rad u interesu stranih vlada, raznih podmetanja, preko optužbi za korupciju na svim razinama pa sve do uvreda na osobnoj razini i govora mržnje. Primjerice, glavna Dodikova suparnica za poziciju predsjednika RS-a zastupnica PDP-a Jelena Trivić svojedobno ga je u pokušaju njegove diskreditacije proglasila "dokazanim agentom hrvatskih službi". Objavila je to na Facebooku nakon posjeta predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića Jajcu 13. rujna.

Inače, političke stranke i njihovi kandidati za opće izbore u BiH iz RS-a potrošili su na desetke tisuća maraka u svrhu oglašavanja na društvenim mrežama, posebice Facebooku. Najviše novca otišlo je s računa SNSD-a, predsjednika DNS-a Nenada Nešića te dužnosnika PDP-a i gradonačelnika Banje Luke Draška Stanivukovića.

Ostaje za vidjeti hoće li burna kampanja u Republici Srpskoj ipak iznjedriti izvjesne promjene ili će uglavnom ostati sve po starom. Konačni sud svakako će u nedjelju, 2. listopada, dati građani RS-a svojom izlaznošću i biranjem političke opcije koja će sljedeće četiri izazovne godine kreirati političku sliku kako ovog entiteta tako i cijele BiH.•