Bosnia and Herzegovina
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Saudijska Arabija i Kina dogovorile poslovanje

Kina i Saudijska Arabija izrazile su usklađenu politiku u nizu oblasti od sigurnosti do nafte u zajedničkoj izjavi u petak, dodajući da će podržavati jedna drugu, a da se neće miješati u unutrašnja pitanja.

Sporazum je uslijedio tokom posjete kineskog predsjednika Xi Jinpinga Kraljevini i usred narušenih veza između Sjedinjenih Država i obje zemlje oko proizvodnje nafte, kršenja ljudskih prava i drugih pitanja.

Zajedničku izjavu od skoro 4.000 riječi objavila je zvanična Saudijska novinska agencija (SPA). U izjavi su izrazili slaganje oko niza globalnih pitanja, uključujući energiju, sigurnost, iranski nuklearni program, krizu u Jemenu i ruski rat protiv Ukrajine.

Rijad i Peking su željeli naglasiti "važnost stabilnosti na svjetskim naftnim tržištima", napominjući da je Saudijska Arabija pouzdan izvoznik sirove nafte svom kineskom partneru. Takođe su izrazili odlučnost da "razvijaju saradnju i koordinaciju u oblasti odbrane", kao i da nastave saradnju u "borbi protiv terorizma i njegovog finansiranja".

U saopćenju se potvrđuje da će zemlje "nastaviti da čvrsto podržavaju međusobne suštinske interese, podržavaju jedna drugu u očuvanju svog suvereniteta i teritorijalnog integriteta i ulažu zajedničke napore u odbrani principa nemiješanja u unutrašnje stvari država, pravila međunarodnog prava i osnovna načela međunarodnih odnosa."

To bi uključivalo nekritikovanje međusobne interne politike, vjerovatno uključujući pitanja ljudskih prava i domaće vladavine.

Kina je također potvrdila svoje "protivljenje bilo kakvim akcijama koje bi se miješale u unutrašnje stvari Kraljevine Saudijske Arabije", ne dodajući više detalja.

Obje zemlje su žestoko kritikovane zbog načina ophođenja prema ljudskim pravima, a Washington je ranije suzbio ono što je vidio kao brojna kršenja i zloupotrebe ljudskih prava koje su počinile i Kina i Saudijska Arabija.

U junu su SAD zabranile svu robu proizvedenu u zapadnoj kineskoj regiji Xinjiang , gdje State Department procjenjuje da je od 2017. do dva miliona Ujgura i pripadnika drugih etničkih grupa bilo zatočeno u mreži logora gdje su navodno "podvrgnuti mučenju, okrutnom i nehumanom postupanju kao što su fizičko i seksualno zlostavljanje, prisilni rad i smrt.” Kineski zvaničnici dosljedno su negirali sve optužbe o kršenju ljudskih prava u Xinjiangu.

A 2021. godine, izvještaj američke obavještajne zajednice držao je da je saudijski prijestolonasljednik i de facto vladar Mohammed bin Salman (poznat kao MBS) direktno uključen u operaciju koja je dovela do ubistva i rasparčavanja novinara Washington Posta Džamala Hašodžija. MBS je negirao optužbe.

(Vijesti.ba / FENA)