Bosnia and Herzegovina
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Udaru groma ubili preko 900 Indijaca ove godine

Indija je ove godine doživjela veliki skok u ekstremnim vremenskim prilikama kao što su toplotni talasi i udari groma, a smrtnost u vezi s tim porasla je na najviši nivo u posljednje tri godine, pokazali su vladini podaci u srijedu, a naučnici krive klimatske promjene za ove nemile događaje.

U Indiji je ukupno bilo 27 toplotnih talasa, što je osam puta više od prosjeka, a udari groma su bili učestaliji za 111 puta pri čemu je smrtno stradalo 907 osoba, navodi ministarstvo za geološke nauke u izvještaju pred parlamentom.

Oluje s grmljavinom bile su pet puta učestalije nego inače, a broj se povećao na 240, javlja Reuters.

Ovogodišnja 2.183 smrtna slučaja zbog ovakvih događaja do prošlog mjeseca bilo je najveće od 3.017 iz 2019. Podaci su pokazali da su grmovi, poplave i jake kiše uzrokovale 78 posto smrtnih slučajeva ove godine.

Temperature tijekom sezone monsuna u Indiji su porasle u ovom vijeku i zemlja bi mogla imati češće toplotne talase u budućnosti, saopćila je vlada u kolovozu. Indija je treći najveći zagađivač ugljikom u svijetu, iako su njene emisije po glavi stanovnika mnogo niže od mnogih razvijenih zemalja.

Zemlja sa skoro 1,4 milijarde stanovnika pretrpjela je najtopliji ožujak u više od jednog stoljeća, a temperature su bile neuobičajeno visoke u travnju i svibnju, za što su uglavnom krive klimatske promjene.

Svjetska zdravstvena organizacija navodi da je od 1998. do 2017. godine više od 166.000 ljudi umrlo od toplotnih talasa širom svijeta. Očekuje se da će između 2030. i 2050. klimatske promjene uzrokovati oko 250.000 dodatnih smrtnih slučajeva godišnje od pothranjenosti, malarije, dijareje i toplotnog stresa.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.