This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Рекордьорите Мбапе и Жиру пратиха Франция на четвъртфинал в Катар

© Reuters

Извънредна новина

Най-важните новини в момента, в който се случват - директно в имейла Ви.

Световният шампион Франция се класира на четвъртфиналите, елиминирайки Полша след победа с 3:1. Головете за французите на стадион "Ал Тумама" в Доха отбелязаха звездите Оливие Жиру, точен в 44-ата минута и Килиан Мбапе, който се разписа в 74-ата и 90-ата.

Полша стигна до гол в добавеното време, когато Роберт Левандовски вкара от дузпа.

Френският тим достига до четвъртфиналите на трето поредно първенство.

Жиру отбеляза третото си попадение в Катар, като вече има 52 гола за националния отбор на Франция. За Мбапе това беше пети гол на това първенство и общо девети на световни финали. Така той стана футболистът с най-много голове преди да е навършил 24 години, изпреварвайки Пеле.

В следващата фаза Франция ще срещне победителя от мача Англия - Сенегал.

Двубоят беше много важен и за капитана на отбора Юго Лорис. Вратарят записа своя 142-ри мач за националния тим, с което се изравни с рекордьора Лилиан Тюрам. Лорис записа и 17-ти двубой на световно първенство, като по този показател дели първата позиция с Фабиан Бартез и Анри.

За разлика от срещата с Аржентина този път поляците походиха по-смело. Роберт Левандовски и съотборниците му опитаха да бъдат агресивни и да притискат световните шампиони.

Франция обаче имаше своите моменти, като в 30-ата минута Жиру пропусна отличен шанс да открие резултата.

© Reuters

В 38-ата минута Лорис направи много важно спасяваня, след като отрази с крак изстрел на Пьотр Желински от около 12 метра. Последваха още два изстрела на полски нападатели, но и двата пъти топката беше избита от голлиния от защитник в синьо.

Франция разчиташе на висока защитна линия, което на моменти криеше рискове за световните шампиони.

Въпреки това минута преди да изтече редовното време на първата част французите откриха. Жиру получи хубаво подаване от Мбапе, пое топката и с второто подаване стреля с левия крак, намирайки целта - 1:0.

© Reuters

Централният нападател вкара третото си попадение по катарските терени и вече е с 52 гола за националния тим, изпреварвайки Тиери Анри като водещ реализатор на Франция.

След паузата Полша не успя отново да притисне световните шампиони. Тимът рядко стигаше близо до вратата на Лорис и имаше само един удар, при това неточен.

В 66-ата минута Жиру пропусна нов изгоден шанс да удвои аванса на отбора си, като не уцели вратата. Централният нападател успя и да вкара топката веднъж, правейки го с ножичен удар, но това се случи след сигнал на съдията за нарушение срещу вратаря Войчеш Шчезни на Рафаел Варан.

Четвърт час преди края Франция все пак стигна до втори гол, за да изиграе по-спокойно оставащите минути. За няколко секунди топката беше изпратена от едното наказателно поле до другото. Жиру подаде надясно към Усман Дембеле, той намери Мбапе, а с мощен удар звездата на Франция реализира.

© Reuters

До края на мача полската защита изпусна още веднъж Мбапе и той отново се разписа. Нападателят го стори в първата минута на добавеното време с нов диагонален шут.

В продължението Полша стигна до почетен гол. Отбеляза го Левандовски от дузпа, която първоначално пропусна. Съдията обаче нареди тя да бъде изпълнена отново заради навлизане на френски играчи по-рано в наказателното поле.