Bulgaria

В мач за историята Хърватия остави фаворита Бразилия извън световното

Извънредна новина

Най-важните новини в момента, в който се случват - директно в имейла Ви.

Хърватия поднесе голяма изненада и отстрани фаворита Бразилия, за да се класира за полуфиналите на световното първенство по футбол в Катар.

Воденият от Златко Далич отбор игра добре, но през по-голямата част от мача се защитаваше. В редовното време двубоят завърши 0:0. В продълженията Неймар даде преднина за "селесао" със 77-ия си гол за Бразилия и изравни рекорда на Пеле. С единствения си точен удар, дошъл в 116-ата минута, хърватите успяха да изравнят за 1:1 и стигнаха до дузпи.

Там, както и в двубоя с Япония, изпълненията бяха безупречни, а вратарят Доминик Ливакович направи спасяване. Хърватите, които играха във финала в Русия 2018, се наложиха с 4:2 и отново са сред четирите най-добри в света.

Отборът ще спори за място във финала с победителя от мача между Нидерландия и Аржентина.

За Бразилия остава разочарованието от поредното отпадане след мач с европейски отбор.

В началото хърватите се представиха силно. В 13-ата минута хърватите направиха добра атака, като Йосип Юранович центрира отдясно, но Иван Перишич не успя да стигне до топката.

Бразилският отбор имаше отлична възможност в 20-ата минута. Винисиус напредна отляво към наказателното поле, последва двойно подаване с Неймар и футболистът на "Реал" (Мадрид) стреля, но защитник на съперника блокира удара.

Неймар даде преднина на Бразилия и със 77-ия си гол изравни рекорда на Пеле

© Reuters

Хърватите продължиха да действат стабилно и не позволяваха опасности пред вратата си.

Бразилците притиснаха съперника си в началото на второто полувреме и създадоха няколко положения. Най-напред такива имаше пред Неймар и Винисиус. След това в 55-ата минута Ричарлисон изведе Неймар, който стреля, но Ливакович спаси.

В 66-ата минута след неточност в защитата на съперника Пакета получи възможност, но хърватският вратар отново се справи. Бразилците имаха хубаво нападение и в 80-ата минута, като то завърши с удар на Пакета, спасен от Ливакович.

© Reuters

"Селесао" продължи напада и в продълженията, но дълго не успяваше да стигне до добра възможност. Прекрасна атака в добавеното време на първото продължение доведе до гол - Неймар беше в основата на две двойни подавания, след които преодоля Ливакович и вкара.

Хърватия успя да стигне до изравняване в 116-ата минута с първия си точен удар. Мислав Оршич пусна към Петкович, който стреля и след рикошет топката влезе във вратата. В края Ливакович още веднъж направи важно спасяване и се стигна до дузпите.

Хърватите вкараха четири поредни дузпи. Бразилия започна с пропуск на Родриго, чийто удар беше спасен от вратаря, а накрая Маркиньос удари греда.