Вдъхновените мароканци повалиха Белгия при поредната изненада на световното

© Reuters

Извънредна новина

Най-важните новини в момента, в който се случват - директно в имейла Ви.

Мароко поднесе още една от изненадите на световното първенство по футбол, след като победи с 2:0 фаворита в група F Белгия. Африканският отбор стигна до успеха с вдъхновена игра, колективни действия и две попадения през второто полувреме.

Отбелязаха ги Абделхамид Сабири в 73-ата минута и Закария Абухлал в добавеното време на двубоя.

След два мача Мароко има 4 т. и повежда в групата преди двубоя между Хърватия и Канада. Белгия остава с 3 т.

Победата е първа за Мароко на световни финали от 20 години насам. За последно тимът постигна успех в групите на световното през 1998 г., а преди това на финалите през 1986 г.

След неубедителната игра с Канада в първия мач селекционерът на белгийците Роберто Мартинес направи няколко промени сред титулярите. Съставът на Мароко действаше по същия начин, както и с Хърватия на старта.

Преди началото на двубоя обаче мароканците трябваше да правят принудителна промяна. Титулярният вратар Ясин Боно се нареди със съотборниците си, дори беше на терена и за националния химн, но след това беше сменен от Мунир. По-късно стана ясно, че вратарят се е чувствал зле.

В първите минути Белгия действаше по-агресивно и можеше рано да открие. Удар на Миши Бачуай в петата минута обаче беше спасен.

Мароко отговори с няколко опасни контраатаки, докато действията на Белгия бяха след продължителни разигравания. В добавеното време на първата част Мароко стигна до гол, но той беше отменен заради засада след преглед със системата за видеоповторения.

Хаким Зиеш вкара директно от пряк свободен удар, но реферът прецени, че Ромен Саис пречи на видимостта на вратаря Тибо Куртоа.

След паузата Белгия продължи да води играта, но не и да достига до чисти положения. Вместо това фланговите атаки на Мароко водеха до опасности. Изстрел на Буфал от фланга мина покрай целта. Белгия отговори с точен удар на Дрийс Мертенс в 65-ата минута, спасен от вратаря.

В 73-ата минута Мароко отбеляза по много подобен начин, както и преди почивката. Резервата Абделхамид Сабири стреля отстро от свободен удар, Саис понечи да засече и заблуди Куртоа, с което топката влезе в мрежата - 0:1

В търсене да избегне загубата Белгия заигра още по-офанзивно, а на терена се появи и Ромелу Лукаку. Това обаче по никакъв начин не притесни мароканците, даже напротив - в добавеното време африканците стигнаха до втори гол.

Отбеляза го Закария Абухлал след подаване на Зиеш.