Cyprus

Διπλό τίτλου και +8 για την Μπαρσελόνα!

Τώρα πια μπορεί να το υποστηρίζει. Να το λέει και να το φωνάζει. Είναι πια το φαβορί για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Όσο η Μπαρτσελόνα κάνει τέτοιες κυριαρχικές εμφανίσεις σε τόσο δύσκολες έδρες, όπως αυτή της Μπέτις, τόσο περισσότερες πιθανότητες θα έχει να φτάσει στον τίτλο.

Το 1-2 φέρνει την ομάδα του Τσάβι στο +8, με την ψυχολογία των Καταλανών να είναι στα ύψη και αυτό να βγαίνει προς τα έξω.

Ο Πέδρι έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους μπλαουγκράνα (19’) που είδαν το γκολ του Ραφίνια (33’) να ακυρώνεται ως οφσάιντ, σε ένα πρώτο ημίχρονο με καλό ρυθμό.

Η λύση για την Μπαρτσελόνα δόθηκε στο 65ο λεπτό. Από γρήγορη εκτέλεση φάουλ, ο Μπαλντέ έκανε την κούρσα από τα αριστερά και με υπέροχη σέντρα σέρβιρε το στον Ραφίνια.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπόρχα Μπαστόν έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, κάτι που δεν συνέβη με τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος με ψυχρή εκτέλεση έκανε το 0-2 (80’).

Το αυτογκόλ του Κουντέ (86’, 1-2) έδωσε ένα νέο ενδιαφέρον, όμως η Μπαρτσελόνα δεν κινδύνευσε ως  το τέλος, φτάνοντας σε μία δίκαιη νίκη που την φέρνει στο +8 από την Ρεάλ Μαδρίτης με ένα παιχνίδι περισσότερο.