Cyprus

Erhan Arıklı: "4'lü koalisyon ihtimali yüksek"

Kıbrıs Postası - ÖZEL HABER

Hükümet kurma çalışmaları kapsamında, CTP’nin daveti üzerine beş parti başkanı Lefkoşa'daki Valide Hanım Konağı'ndaki yemekte bir araya geldi.

5 parti başkanının katıldığı yemek öncesi TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve HP Genel Başkan Vekili Yenal Senin basına açıklama yapmadı.

Yemek öncesi basına kısa bir açıklama yapan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, 4’lü koalisyon ihtimalini yüksek gördüğünü belirterek, YDP için erken seçim tarihinin verilmesinin önemli olduğunu, böylece gerekli desteği vereceklerini belirtti.

Arıklı yemek öncesi yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Keşke aramıza Ersan Saner de olsaydı. Ülke sorunlarını ve içinde yaşadığımız sıkıntılardan çıkış yolunu bir konsensusla aşma yollarını arasaydık. YDP olarak tüm siyasi partilerin içinde olacağı milli mutabakat hükümetini önermiştik. O da olamıyorsa herhangi bir hükümet modeliyle ülkedeki boşluğu ortadan kaldırmak gereklidir.

"EN GEÇ MAYIS AYINA KADAR ERKEN SEÇİM OLMALI"

Bu yemekte ne tür bir formül düşündüğünü Erhürman’dan öğrenmiş olacağız. Umarım yarına kadar bir hükümet seçeneği ortaya çıkar. Hükümet için bize ihtiyaçlarını olacağını sanmıyorum. 4’lü koalisyon yüksek ihtimalle kurulur. Bir sıkıntı olmaz. Önemli olan bir erken seçim tarihi verilmesidir, biz gerekli desteği veririz. En geç Mayıs ayına kadar erken seçim yapılmalıdır.

Cemal Özyiğit bizle hükümete girmek istemeyebilir. Saygı duyuyoruz. Biz de istemeyebiliriz. Kıbrıs konusu dahil birçok noktada farklı düşünüyoruz. İki partinin bir araya gelmesi zor. Son derece anlayışla karşılıyorum.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Football news:

Solskjaer on 3-2 with Liverpool: Manchester United won on their own terms. It's a good feeling
Hames scored 10 (3+7) points in Everton's home matches. Away - 0
Suarez scored his 12th goal of the La Liga season. Messi has 11
Miller on the Manchester United defeat: Devastated. There is no second chance in knockout football
Game of Thrones actor on Liverpool: Manchester United would have been destroyed a year ago. Huge progress
Ricard Puig: It's a pretty tough season, I'm not used to playing so little. Scoring with a header is something unreal
Khabib: I am preparing for my debut in big football. I am a free agent