Cyprus

Faiz Sucuoğlu müjdeledi: ‘Engelsiz Yaşam Evi'nin İkinci Etabı için 23 Aralık'ta ihaleye çıkılıyor’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, özel gereksinimli bireylerin ve ailelerinin yıllardır özlemle beklediği Engelsiz Yaşam Evi hakkında açıklama yaptı. Sucuoğlu, Yaşam Evi’nin İkinci Etabı için 23 Aralık’ta ihaleye çıkılacağı müjdesini verdi.

Bakan Sucuoğlu’nun açıklaması şu şekilde:

‘‘2015 yılında temeli atılan ve bir türlü hayata geçirilemeyen Engelsiz Yaşam Evi için sona gelinmiştir. Özel gereksinimli bireylerin yaşamlarını sürdürecekleri yatılı bir merkez olma özelliğiyle; KKTC’de bir ilk olacak olan merkez; hem özel gereksinimli bireylere gündüz rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sunacak hem de özel gereksinimli vatandaşlarımızın  yatılı olarak kalabileceği güvenli bir yuva olma özelliği taşıyacak.

2015 yılında  temeli atılan ve iki etap olarak düşünülen projenin I.Etabı 2018 yılında Nisan ayında  tamamlanmış ancak II.Etabı tamamlanamadığı için faaliyete geçememişti. Projenin ikinci etabının tamamlanması için Bakanlığımız tarafından çalışmalar tamamlanmış; keşif raporu hazırlanmış ve  23 Aralık 2020’de ihaleye çıkılması ile sona gelinmiştir. Toplumumuzda uzun süredir büyük bir özlemle beklenen bu projenin 2021 yılında da tamamlanarak binanın hizmete açılması en öncelikli hedefimizdir.

32 özel gereksinimli gence yatılı yuva olacak bu merkezde ayrıca 100 özel gereksinimli birey günlük olarak  Rehabilitasyon Merkezi olarak faydalanabilecek, merkeze devam edecek farklı gelişen vatandaşlarımıza rehabilitasyon programları uygulanacak. 18 dönümlük arazi üzerinde gerçekleştirilen Proje, toplam 4500 m2 kapalı alana sahip olacak.

Proje, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na  bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde hizmet verecektir. Engelsiz Yaşam Evi’nde yürütülecek olan hizmetlerin, özel gereksinimli gençlere  kapsamlı ve çağdaş eğitim normlarına uygun bir şekilde verilmesi için, Bakanlığımız  Sosyal Hizmetler Dairesi’nin Teşkilat Yasası’nda  gerekli yasal düzenlemeleri yapılmıştır. Bakanlığımız, en iyi alt yapı ve çağdaş   yasal mevzuatlar ile en iyi bakım ve rehabilite hizmetlerini vermeyi amaçlamaktadır.

  Engelsiz Yaşam Evi ile toplumda yaşayan farklı gelişen bireylerin hem geleceği güvence altına alınacak hem de hak ettikleri eğitime, ilgiye, sevgiye ve hayat standardına sahip olabilecekleri bir yaşam alanı oluşturulacaktır.’’

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Football news:

Chelsea spent the most in Europe on transfers in 2020. Manchester United - 2nd, Man City-3rd
Zlatan has scored every year since 1999. Yesterday he scored the first goals in 2021
Real Madrid are confident that PSG will demand 150 million euros for Mbappe. Madrid is not ready to pay so much
Arteta on Ozil: It is always sad when such a figure leaves
Alabai will move to Real Madrid in the summer. The contract for 4 years is agreed, the salary is about 11 million euros (Marca)
Stefano Pioli: We will look at the table in April. For Milan, every match is the most important
Zlatan Ibrahimovic: Together with Mandzukic, we will scare the opponents of Milan. He signed a contract