Cyprus

Özersay: “Türkiye-KKTC ilişkileri, Akıncı döneminde 10 yıl geriye gitti”

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Kudrey Özersay, Hakikat Web TV’de açıklamalarda bulunarak, Türkiye ile KKTC ilişkilerine değindi; Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanlık döneminde, bu ilişkilerin 10 yıl geriye gittiğini söyledi.

“Türkiye ile sadece iki mütteffik devlet olunsa dahi, devlet başlanlarının sürekli istişare içinde olması ve bazı konularda fikir geliştererek birlikte hayata geçirmeleri gerekirdi” diyen Özersay, Cumhurbaşkanının, Türkiye ile KKTC arasındaki iyi diyalog ve güveni kullanarak, Türkiye’nin uluslararası alandaki gücünden faydalanması gerektiğini belirtti.

Türkiye-Katar ilişkilerini anımsatan Özersay, “Katar ile iyi ilişkilere sahip olan Türkiye’nin, KKTC-Katar arasında da iyi ilişkiler kurması lazım. Ancak bunu Türkiyen’in yapmasını bekleyemeyiz. Türkiye bin tane problemle uğraşırken, bu konuda talepkar olmak gerek” diye konuştu.

Türkiye ile ilişkilerin mutlaka düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Özersay, sadece ülke yöneticileriyle sağlıklı diyalog kurmanın yeterli olmayacağını, Türk kamuoyu ile Kıbrıs Türk kamuouyunu barıştırmak gerektiğini belirtti.

Özersay, cumhurbaşkanı seçilmesi halinde zaman zaman Türkiye’ye giderek, gerek medyayla, gerek vatandaşlarla konuşup, Kıbrıs Türk halkına yönelik algıyı düzelteceğini söyledi.

Kapalı Maraş konusuna da değinen Özersay, projeyi başta NewYork olmak üzere dünyanın dört bir yanında anlatmayı planladığını dile getirdi. Özersay, 2020 yılının sonuna doğru Maraş’ın açılmasıyla ilgili arka arkaya adımlar geleceğini dile getirdi.  

KAYNAK : KIBRIS POSTASI

Football news:

Hans-Dieter flick: I Hope Alaba will sign a contract with Bayern. Our club is one of the best in the world
Diego Maradona: Messi gave Barca everything, brought them to the top. He was not treated the way he deserved
Federico Chiesa: I hope to leave my mark in Juve. We will achieve great results
The Coach Of Benfica: I don't want us to look like the current Barcelona, it has nothing
Guardiola on returning to Barca: I'm happy at Manchester City. I hope to stay here
Fabinho will not play with West ham due to injury
Ronald Koeman: Maradona was the best in his time. Now the best Messi