Cyprus

Σφράγισε την ιστορική άνοδο ο Στέφανος!

Δεν γινόταν να χάσει αυτό το ματς: ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε στα δύο σετ τον Αντρές Αντράντε και η Ελλάδα έκανε το 3-1 σε βάρος του Εκουαδόρ!

Ο 24χρονος τενίστας όλων των εποχών επικράτησε με 7-6(1), 6-1 σε 77 λεπτά και η ελληνική ομάδα επιστρέφει στο World Group I μετά από 19 χρόνια! Είναι, όμως, η πρώτη φορά που καταφέρνει να αγωνιστεί στη συγκεκριμένη κατηγορία κάτω από αυτό το format.

Θα παίξει τον Σεπτέμβριο με μια από τις 12 ηττημένες qualifiers και αν καταφέρει να επικρατήσει ξανά, τότε θα διεκδικήσει το 2024 την πρόκριση στους τελικούς του Davis Cup!

Ο Στέφανος είναι τεράστιο όπλο για την Ελλάδα, αλλά το θετικό είναι πως υπάρχουν και άλλοι παίκτες που μπορούν να σταθούν δίπλα του. Χθες, για παράδειγμα, ο Αριστοτέλης Θάνος πέτυχε μια νίκη που λίγοι θα περίμεναν...

Η επόμενη φάση θα είναι σαφώς πιο δύσκολη, αλλά με τον Νο.3 τενίστα στη διάθεσή της, η ελληνική ομάδα μπορεί να κάνει το «θαύμα»!

Όπως και στο χθεσινό ματς, ο Στέφανος δυσκολεύτηκε αρχικά να βρει απαντήσεις στο σερβίς του αντιπάλου του. Αυτή τη φορά, όμως, οι διαφορές στο πρώτο σετ λύθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου ο Στεφ... έβαλε το πόδι στο γκάζι και έδειξε ποιος είναι ο καλύτερος παίκτης, χάνοντας μόνο έναν πόντο.

Ο δρόμος, πλέον, ήταν ανοιχτός και ο 24χρονος τενίστας το επιβεβαίωσε, σημειώνοντας το πρώτο του μπρέικ στον αγώνα στο πρώτο γκέιμ του δεύτερο σετ. Με το δεύτερο σερί μπρέικ του πέρασε μπροστά με 3-0 και όλα πια είχαν τελειώσει, έστω και αν ο Αντράντε είχε ένα μπρέικ πόιντ στο 4-1!

Ο Στέφανος σφράγισε τελικά την πρόκριση με νέο μπρέικ στο 5-1 και... απογείωσε τους περίπου 12.000 θεατές, που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες.