Czech Republic

Biden vede celostátně, v klíčových státech jsou rozdíly těsnější

Washington - Ačkoliv si demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden udržuje stabilní náskok na prezidentem Donaldem Trumpem na celostátní úrovni, souboje v šesti takzvaných bitevních státech, jež jsou zásadní pro konečný výsledek voleb, jsou mnohem těsnější. Napsala to agentura Reuters s odkazem na průzkum společnosti Ipsos mezi voliči na Floridě, v Severní Karolíně, Arizoně, Pensylvánii, Wisconsinu a v Michiganu.

Biden má podle nedávného celostátního průzkumu Ipsos na Trumpa náskok asi osmi procentních bodů, v bitevních státech je však situace odlišná. Na Floridě a v Severní Karolíně jsou šance obou kandidátů vyrovnané, v Arizoně vede Biden o jeden procentní bod, v Pensylvánii o tři a ve Wisconsinu a Michiganu o pět bodů.

Všech šest států je přitom kvůli své volební nepředvídatelnosti a poměrně velkému počtu obyvatel klíčových pro výsledek listopadových voleb. Rozdíly mezi oběma uchazeči jsou tam v podstatě v rozmezí statistické odchylky a nelze tedy s jistotou říct, kdo z nich bude mít nakonec navrch.

Celonárodní náskok Bidena v kombinaci s vyrovnanými souboji v bitevních státech by mohl podle Reuters znamenat, že volby dopadnou podobným způsobem jako v roce 2016. Tehdejší demokratická uchazečka Hillary Clintonová obdržela o necelé tři miliony hlasů více na úrovni celých USA, Trump si však díky těsným vítězstvím v několika klíčových státech zajistil větší počet volitelů a tím i křeslo v Bílém domě.

Průzkum ale rovněž ukázal, že se Bidenovi daří přesvědčovat voliče z hlavní Trumpovy voličské základny, kterou jsou běloši bez univerzitního diplomu. Podle průzkumu podporuje Trumpa na úrovni celých USA 50 procent voličů z této demografické skupiny, pro Bidena se jich vyslovilo 41 procent. Před čtyřmi lety přitom Trumpa volilo 61 procent bělochů bez vysokoškolského vzdělání a Clintonovou 31 procent. Na Floridě, v Michiganu a v Pensylvánii se pro Bidena vyslovují čtyři z deseti příslušníků této skupiny, Clintonovou před čtyřmi lety podpořilo jen 30 procent z nich.

Voliči v bitevních státech však nahlíží příznivěji na to, jak si Trump poradil s pandemií covidu-19, s jejíž souvislostí už v USA zemřelo přes 200.000 lidí. Na celonárodní úrovni se prezidentův výkon nelíbí 56 procentům lidí, přičemž 43 procent jich je silně nespokojeno. Ve zmíněných bitevních státech je však situace pro Trumpa lepší. Například na Floridě, kterou prezident musí vyhrát, pokud chce pomýšlet na další mandát, důvěřují voliči co se týče boje s koronavirem oběma kandidátům stejně.

Trump je také v bitevních státech vnímán jako schopnější kandidát z hlediska obnovy ekonomiky po krizi a schopnosti vytvářet nová pracovní místa. Na Floridě v tomto ohledu vede Trump nad Bidenem 51 ku 41 procentům.

USA volby Trump Biden

Football news:

Dembele scored in both matches of the Champions League - Juventus and Ferencvaros. In La Liga, he did not score for more than a year
Keane has scored 4 goals in PSG's last 2 games. In 37 games at Everton, he had the same number
Carragher on Mourinho: they Said his football was from a different era. If he won the Premier League, it would be great
Gennaro Gattuso: Napoli need to play above all praise to beat real Sociedad
Neymar was substituted in the 26th minute of the match against Istanbul due to injury. He was crying
Juventus shares have risen four times in five years. Ronaldo-this is only one of the reasons
Gary Neville: Mourinho gives Tottenham the confidence to win the Premier League. Jose is only Interested in winning