Czech Republic

Červený stupeň znamená doporučení pro vyhlášení krizového stavu

Praha - Při vyhlášení třetího červeného stupně na covidovém semaforu, mapě okresů podle rizika nákazy, má být podle dokumentu ministerstva zdravotnictví navržena aktivace Ústředního krizového štábu. Ústřední epidemiologická komise má vládě doporučit vyhlášení krizového stavu a navrhnout vydání krizových opatření. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes na twitteru informoval, že se do třetího stupně přesune Praha.

Doporučení pro jednotlivé stupně zveřejnilo ministerstvo na začátku srpna, když začalo semafor publikovat. Třetí stupeň podle něj znamená trvale narůstající nebo setrvalý trend komunitního šíření nákazy. Je to hlavní parametr pro označení regionu červeně, dalšími méně významnými jsou denní nárůst v posledních sedmi dnech nad 25 na 100.000 obyvatel. Praha měla za poslední týden průměrně 247 nových případů denně na 1,3 milionu obyvatel.

Dalším parametrem pro zařazení do červeného stupně je více než padesátiprocentní nárůst nemocných nad 65 let za posledních sedm dní proti předchozímu týdnu. Taková data ale pražská hygiena na webu nezveřejňuje.

Podle doporučení se pro červený stupeň mají také vydávat a aktualizovat vydaná opatření pro ochranu veřejného zdraví. Mají se také průběžně monitorovat kapacity odběrových míst a laboratorních vyšetření a personální a lůžkové kapacity nemocnic. Zdravotní systém se má připravovat na navýšení kapacit intenzivní péče a na možné omezení plánovaných výkonů.

V nejnižším zeleném stupni je lidem doporučeno, aby se vyhýbali kontaktu s lidmi s příznaky, pravidelně si myli ruce nebo se nechali očkovat proti chřipce. Nemocnice mají změnit režim návštěv a prověřit zásoby ochranných prostředků.

V oranžovém stupni přibývá zabezpečení dezinfekce rukou i povrchů, nošení roušek v hromadné dopravě, na akcích a v uzavřených prostorech. Omezit se může počet účastníků akcí nebo otevírací doby podniků. Doporučeno je také posílení testovacích kapacit a preventivní testování v rizikových skupinách a lidí pracujících v kritické infrastruktuře státu. Nemocnice mají omezit návštěvy a připravit se na vyčlenění dalších lůžek. Zaměstnavatelé by měli omezit setkávání, umožnit práci z domova a přejít z porad na videokonference.

V červeném stupni navíc přibývá doporučení vyhýbat se úzkému kontaktu s ostatními lidmi, omezit cesty ven na minimum a zajistit si dostupnost základních potravin, vody, léků a dalších nutných věcí zhruba na 14 dní. Omezit se má také shromažďování většího počtu lidí včetně náboženských, sportovních a komunitních akcí. Navrženo je také omezení provozu školek, škol a zájmových aktivit a nastavení výuky na dálku. Je třeba se také připravit na možný omezený přístup ke službám.

správa školy Praha koronavirus

Football news:

Levandovsky has 9 goals after 5 rounds. 14 Bundesliga clubs have scored less than that
Fati is the youngest goalscorer in the Clasico. He broke Raul's 1995 record
Ramos is playing his 31st match against Barca for Real Madrid in La Liga. He repeated the record of Raul and hento
Pep Guardiola: Manchester City lost 7 points - that's a lot. But problems arose for various reasons
Sandro Schwartz: Dynamo played intensely and scored 3 goals. We wanted to be more active in the attack
The tour in Italy started with a cool comeback with 6 goals. But it was difficult to see, because the main star was a dense fog
Guardiola supported Aguero, who put his hand on the shoulder of the female referee: Everything was fine. He has repeatedly put his hand on me