Czech Republic

Co je třeba změnit ve vzdělávacím systému, aby lidé měli práci a firmy uspěly v mezinárodní konkurenci? Ptejte se expertů

Kvůli epidemii onemocnění covid-19 musely zůstat od poloviny března zavřené školy, po krátkém zářijovém intermezzu se situace opakovala i v říjnu. Žáci, studenti i učitelé tak museli v krátké době přejít na výuku on-line či další formy dálkového studia. Změní tato zkušenost české školství? Bude více než dosud využívat digitální technologie? 

Pokud ano, bude to do budoucna určitě výhoda. Svět totiž stojí na prahu tzv. čtvrté průmyslové revoluce. V ekonomice včetně průmyslu, který je pro české hospodářství stále klíčovým odvětvím, ji vyvolal raketový rozvoj informačních technologií a umělé inteligence. Příprava na budoucí povolání automechanika tak v éře elektromobilů bude nepochybně obnášet jiné nároky na školství, než tomu bylo dříve.

Další podstatnou věcí je snaha Česka vymanit se ze "škatulky" země montoven (byť s digitálními technologiemi) a stát se zemí vědců, inovací a práce s vysokou přidanou hodnotou. A i na to je potřeba připravit vzdělávací systém.  

V rámci projektu Fórum Hospodářských novin jsme proto pro vás přichystali sérii tří debat s významnými osobnostmi českého byznysu i akademické sféry, abychom s nimi diskutovali o tom, co je třeba pro zachování prosperity Česka udělat. 

V úterý 1. prosince od 16:45 hodin můžete na iHNed.cz sledovat debatu o vzdělávání a zvyšování kvalifikace pracovní síly s ohledem na potřeby české ekonomiky. Diskutovat budou ministr školství Robert Plaga (za ANO), Štěpán Jurajda, profesor CERGE-EI, člen Rady pro výzkum, vývoj a inovace a člen NERV 2020, a členka představenstva společnosti ČEZ Michaela Chaloupková.

První debata ze série Fór HN proběhla na webu iHNed.cz minulý týden a tématem bylo řešení krize a zachování prosperity země pohledem byznysmenů a členů poradní skupiny vlády NERV 2020 ve složení šéf elektrárenské firmy ČEZ Daniel Beneš, člen představenstva Škody Auto a prezident Sdružení automobilového průmyslu Bohdan Wojnar a ekonom a bývalý zástupce České republiky ve Světové bance Miroslav Zámečník.

Příští týden v závěru série debat se budeme věnovat inovacím a digitalizaci jako cestě ke zvyšování prosperity.

Do úterní debaty mohou čtenáři posílat své dotazy (otázky můžete psát již nyní, zobrazit se mohou se zpožděním):

Football news:

Mandzukic on Milan's Victory in Serie A was a major achievement. We need to achieve this on the pitch, not in words
Wayne Rooney: Manchester United will win the Premier League. Pogba will have to play a significant role in this
Zidane will remain at Real Madrid until the end of the season. The club will wait until June to change course (Marca)
There will be 6 Premier League clubs in the Super League. Everyone will receive up to 350 million euros upon joining (The Times)
Rivaldo: For Messi, PSG is a good option. The coach is an Argentine, and Leo will play with Neymar again
Ex-coach of Fiorentina and Bordeaux Paulo Sousa took charge of the Polish national team
Mandzukic on Milan and Zlatan: It is important to instill fear in your opponents. We have a lot of experience