Czech Republic
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

ČSÚ zveřejní další zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní další zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Podle jeho posledních údajů z konce srpna hrubý domácí produkt (HDP) meziročně klesl o 0,4 procenta, mezičtvrtletně ale vzrostl o 0,1 procenta. Ekonomika tak po třech čtvrtletích poklesu a stagnace začala mírně oživovat.

Negativní vliv na ekonomiku mělo zejména snížení konečné spotřeby domácností v důsledku poklesu reálných příjmů obyvatel. Meziročně spotřeba domácností klesla o 4,5 procenta. Negativně se v HDP projevuje také snížení zásob. Pozitivní efekt naopak měly spotřeba vládních institucí, tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka. Spotřeba vládních institucí meziročně vzrostla o 3,3 procenta, investice o 2,5 procenta a čistý vývoz o 2,8 procenta.

Analytici ve zbytku roku čekají oživení spotřeby domácností, ale zároveň oslabení exportu. Za celý rok se tak hospodářský růst podle nich bude pohybovat kolem nuly. Srpnová prognóza České národní banky (ČNB) očekává za celý rok růst HDP 0,1 procenta, ministerstvo financí ve své srpnové prognóze čeká pokles 0,2 procenta.

2. čtvrtletí HDP-ČSÚ